Home WiadomościZ kraju I dzień XXIII Zebrania Prowincjalnego Prowincji Chrystusa Króla SAC

I dzień XXIII Zebrania Prowincjalnego Prowincji Chrystusa Króla SAC

Redakcja

Pierwszy dzień XXIII Zebrania Prowincjalnego (ZP) Prowincji Chrystusa Króla SACPierwszy dzień XXIII Zebrania Prowincjalnego (ZP) Prowincji Chrystusa Króla SAC minął pod znakiem wieloaspektowych inicjacji, prezentacji i zatwierdzeń.

I tak, wprowadzenia duchowego do ZP dokonał ks. Wiesław Guła, dyrektor Okresu Wstępnego, nakreślając kontekst eklezjalny zebrania oraz wskazując na niezbędne usposobienie umysłu i serca do tego typu wydarzenia. Przypomniał również kilka reguł umożliwiających proces wspólnotowego rozeznawania.

PK2_9036_prowincjal.jpgMszy św. o godz. 12.00 przewodniczył ks. Witalij Gorbatych, Prokurator Generalny i przedstawiciel Przełożonego Generalnego, który wychodząc od liturgicznego święta Nawrócenia św. Pawła, zwrócił uwagę na konieczność ciągłego przechodzenia od jedności zranionej do jedności uzdrowionej.

W godzinach popołudniowych ojcowie kapitulni spotkali się po raz pierwszy w „sali na górze” (nr 339). Ks. Józef Lasak, przełożony prowincjalny, powitał wszystkich członków Zebrania zapraszając ich do krótkiego przedstawienia się. Na 46 uczestników ZP, 17 bierze w nim udział po raz pierwszy. Dominują też zdecydowanie uczestnicy z wyboru, których jest 28, natomiast tych z urzędu, 16.

Kolejne dwa wprowadzenia odbyły się pod egidą Księdza Prowincjała i ks. Józefa Ciupaka. Ten pierwszy mówił o tym czym ZP jest, a czym nie jest, zachęcając współbraci do parezji (grec. Parrhesia: παν = wszystko + ρησις = mówienie) czyli do szczerego i odważnego wypowiadanie swoich opinii, mając zawsze przed oczyma dobro całego Stowarzyszenia, a tym samym całego Zjednoczenia i całego Kościoła. Ks. Józef Ciupak wprowadził natomiast do Metody pracy XXIII ZP, która w następstwie została jednogłośnie zaakceptowana.

LOGOKolejnym krokiem były wybory. I tak, dokonano elekcji 2 moderatorów (księża Mirosław Mejzner i Grzegorz Kurp); 3 sekretarzy (księża Wojciech Sadłoń, Mariusz Leszko oraz dk. Mariusz Zakrzewski); 4 skrutatorów (br. Stanisław Dzierlatka oraz księża Piotr Bełczowski, Leszek Juda i Grzegorz Dudek); ojca duchownego (ks. Wiesław Guła); 2 liturgistów (ks. Marcin Sawicki i br. Piotr Chrzanowski); 3 „mężów zaufania” (księża Piotr Machnacki, Krzysztof Czapla i Andrzej Mucha), których zadaniem będzie sprawdzanie protokołów i zgłaszanie doń poprawek; w końcu, członków trzech następujących Komisji:

– Komisja ds. Wniosków i Uchwał (księża Józef Ciupak, Zdzisław Słomka, Tomasz Pławny, Sylwester Matusiak i Witalij Gorbatych),
– Komisja ds. Dokumentu końcowego (księża Stanisław Tylus, Sławomir Radulski i Artur Stępień – junior),
– Komisja ds. Listów i Komunikatów medialnych (księża Stanisław Stawicki i Łukasz Gołaś).

Zaprezentowano ponadto i zatwierdzono ramowy plan porządku dziennego oraz liturgicznego.

PK2_8951_ks-Gorbatych.jpgW menu pierwszego dnia znalazły się ponadto dwie ważne interwencje. Pierwsza, autorstwa ks. Witalija Gorbatych, który w imieniu Księdza Generała, Jacoba Nampudakama, podzielił się kilkoma refleksjami wokół tematu głównego na XXI Zebranie Generalne. Druga, autorstwa ks. prowincjała Józefa Lasaka, który w ciągu 65 minut streścił obszerną, bo 120-stronicową relację o stanie Prowincji.

Pierwszy dzień ZP zakończył się kolacją, nieszporami, adoracją Najświętszego Sakramentu oraz wieczorną rekreacją.

Komisja ds. Komunikatów medialnych

FOTO-RELACJA pierwszego dnia Zebrania.

Za: www.pallotyni.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda