Home WiadomościZ kraju Idą drogą św. Franciszka z Asyżu

Idą drogą św. Franciszka z Asyżu

Redakcja

19. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich trwa w dniach 20-21 lipca na Jasnej Górze. Pod hasłem ‘Franciszkanie Świeccy w Domu Bożym’ modli się ok. 4 tys. członków zakonu z całej Polski.

Centralnym punktem spotkania była uroczysta Eucharystia odprawiona o godz. 11.00 pod Szczytem jasnogórskim. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup pomocniczy arch. krakowskiej Damian Muskus, franciszkanin.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Przełożona Narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich s. Joanna Berłowska oraz o. Marian Jarząbek, Przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych wraz z asystentami regionalnymi i wspólnotowymi.

Słowa powitania do wiernych skierował o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry. „Jak głoszą wasze konstytucje wszyscy wierni powołani są do świętości, każdy z nas może kroczyć własną drogą duchową do świętości, a wy obraliście tą drogę, która jest drogą przetartą przez św. Franciszka, kroczycie i żyjecie Ewangelią na jego sposób” – zaznaczył podprzeor.

„Tu, na Jasnej Górze szczególnie czujemy się jak w Domu Bożym, jesteśmy u naszej Matki i Królowej – stwierdziła witając zgromadzonych s. Joanna Berłowska – Jak mówił błogosławiony Jan Paweł II, trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć jak bije serce narodu w sercu Matki. Wsłuchujmy się jak biją serca nas, franciszkanów świeckich w sercu Matki”.

„Jesteśmy, jako franciszkanie świeccy w sposób szczególny zobowiązani przez profesję być świadkiem i narzędziem misji Kościoła wśród ludzi – zaznaczyła s. Joanna – Nic nas nie może odłączyć od Kościoła, żadne sensacje i nadzwyczajne zdarzenia, jeśli nie poparte autorytetem Kościoła i jego pasterzy”.

„Tegoroczne pielgrzymowanie tu na Jasną Górę, ma nam na nowo uświadomić przede wszystkim, że jesteśmy Kościołem, że my stanowimy Kościół, że jesteśmy ważną cząstka tego Kościoła – podkreślił w homilii bp Damian Muskus – To pielgrzymowanie ma nam też uświadomić, że jesteśmy za Kościół odpowiedzialni, jesteśmy odpowiedzialni za jedność Kościoła, to pielgrzymowanie ma nam uświadomić, że jesteśmy powołani do tego, by Kościół kochać niezależnie od tego, co się o nim teraz mówi, jakie relacje możemy spotkać w prasie czy środkach masowego przekazu, Kościół mamy darzyć miłością. Dzisiejsza pielgrzymka ma nam uświadomić, że my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dzieło ewangelizacji świata. Przykładem człowieka, który jednakową miłością darzył Chrystusa i Jego Kościół był i jest św. Franciszek, w którym my tu zgromadzeni jesteśmy zakochani. Niezwykłe w Franciszku było to, że niedoskonałości czy braki, a nawet zło dostrzegane w Kościele rozbudzały w nim jeszcze większa miłość do Kościoła, powodowały, że w jego sercu rodziła się jeszcze większa troska o Kościół” .

Przed błogosławieństwem s. Joanna Berłowska przeczytała Akt Zawierzenia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Matce Bożej.

W programie jasnogórskiego spotkania znalazły się również: Komunikaty Rady Narodowej FZŚ, spotkanie Rady Narodowej z Przełożonymi Regionów w Sali o. Kordeckiego oraz Droga Krzyżowa na Wałach.

Pielgrzymka rozpoczęła się już w piątek Apelem Jasnogórskim. Rozważania apelowe wygłosił o. Marian Jarząbek, Asystent Narodowy FZŚ. „Przychodzimy, by powiedzieć Ci dziś Pani nasza, że gromadzimy się tu, jak w Kościele, bo uznajemy każdy Kościół jako dom, a w tym domu jesteś ty, Matka nasza, dlatego z miłością św. Franciszka stajemy przed Twoim obliczem – powiedział o. Marian Jarząbek – On nigdy nie chciał opuszczać Ciebie, on nigdy nie chciał zapomnieć o Twoim obliczu”.

Później pielgrzymi pozostali w Kaplicy Cudownego Obrazu na całonocnym czuwaniu. Nad nocną modlitwą opiekę sprawowała s. Jolanta Bogdanów, Przełożona Regionu Poznańskiego oraz o. Jan Fibek z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, Asystent Regionu Warszawskiego. Całonocnym czuwaniem na Jasnej Górze członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich rozpoczęli wielką nowennę przygotowującą ich do obchodów 800-lecia powstania III Zakonu św. Franciszka.


Franciszkański Zakon Świeckich powstał w 1221 roku. Założył go św. Franciszek z Asyżu dla katolików różnych stanów, dążących do doskonałości chrześcijańskiej poprzez naśladowanie Chrystusa ubogiego, pokornego i posłusznego Ojcu. Nie wymaga on opuszczenia dotychczasowego środowiska, rezygnacji z małżeństwa czy pełnienia zadań świeckich. Umożliwił jednak wielu ludziom realizację powołania zakonnego. Dawniej znany był pod nazwą Trzeciego Zakonu św. Franciszka, stąd też jego członków nazywano tercjarzami.

W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie po dotarciu do kraju w 1227 roku. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, niestety po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.

Zobacz również:
Franciszkański Zakon Świeckich

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda