Home WiadomościZ kraju Kapucyni: Formacja w Ziemi Świętej

Kapucyni: Formacja w Ziemi Świętej

Redakcja

Bracia z Turcji, Grecji, Rumunii, Libanu i z Jerozolimy odpowiedzieli na zaproszenie kustosza Turcji, br. Oriano Granelli, i przybyli do Kapadocji na tygodniowy kurs formacji, pod hasłem „U początków Kościoła”.

W sumie spotkanie zgromadziło 48 kapucynów. Była to także okazja do refleksji nad możliwością przyszłej współpracy na polu udostępniania skarbów piśmienniczych, historycznych i archeologicznych tego regionu. Wsród zgromadzonych nie zabrakło także Definitora Generalnego, br. Petera Rodgersa, odpowiedzialnego za Konferencję ASMEN .

Uczestnicy wysłuchali wykładów: „Kościół judeochrześcijański w diasporze” (F. Manns OFM – Jerozolima), „Liturgia jako uobecnianie historii zbawienia dla mnie” (O. Granella OFMCap), „Najstarsze miejsca biblijne w Turcji” (H. Laylek OFMCap), „Historia franciszkanów jako kustoszy Ziemi Świętej” (P. Pizzaballa OFM). Część konferencyjna została uzupełniona pielgrzymkami do niektórych ważnych miejsc związanych z początkami Kościoła. Wielkim przeżyciem była celebracja Mszy św. w kościele św. Pawła w Tarsie.

„To było doświadczenie pełne radości, braterstwa, refleksji, formacji i modlitwy” – relacjonują bracia biorący udział w spotkaniu. Wszyscy wyrażali wdzięczność za gościnność braci z kustodii Turcji. Uzgodniono, że  tego typu spotkania warto organizować przynajmniej raz do roku. Najbliższe zaplanowano w lipcu 2013 r. w Bejrucie. Zdecydowano o przestudiowaniu możliwych sposobów współpracy na etapie formacji początkowej oraz w niektórych projektach duszpasterskich.

Tekst i zdjęcia: Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda