Home WiadomościZ kraju II Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2013

II Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2013

Redakcja

W dniach od 16 do 25 sierpnia br. z inicjatywy piszącego te słowa odbył się II Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2013. Współorganizatorami tegorocznego pleneru były następujące podmioty: dom zakonny Salwatorianów w Trzebnicy, parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy, Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, Gmina Trzebnica i właściciel Hotelu Trzebnica. Natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Radio Rodzina z Wrocławia i Panorama Trzebnicka. Kuratorami pleneru byli ks. Bogdan Giemza, przełożony wspólnoty zakonnej Salwatorianów w Trzebnicy i Janusz Łozowski, który był uczestnikiem pleneru oraz czuwał nad całością od strony artystycznej. Uczestnicy byli zakwaterowani w sanktuaryjnym Domu Pielgrzyma, gdzie mieli do dyspozycji także pomieszczenie adoptowane na pracownię.

W plenerze wzięło udział 13 artystów: 9 z Polski, 3 z Ukrainy i 1 z USA, posługujących się różnymi technikami. Oto pełna lista: z Polski: – Elżbieta Filipkiewicz – ceramika, Justyna Karolina Gałązka – malarstwo, projektowanie form wydawniczych, ilustrowaniu książek dla dzieci, fotografia, Stanisław Gnacek – metaloplastyka artystyczna, Danuta Krakowiak – malarstwo olejne, rzeźba, Janusz Łozowski – malarstwo, Ewa Mroczek – malarstwo, Daria Sołtan-Krzyżyńska – malarstwo, rysunek i tkanina artystyczna, Lucyna i Walenty Wróblewscy – malarstwo; z Ukrainy – Olha Baklan – malarstwo, kostiumograf, Mieczysław Maławski – malarstwo i Natalia Wasiljewna Skrynnik – malarstwo oraz Eva Groń z USA – malarstwo, rysunek, techniki graficzne, mural. Trzech uczestników pleneru jest profesorami na wyższych uczelniach: Stanisław Gnacek – na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Walenty Wróblewski – w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, Mieczysław Maławski – w Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Prof. Maławski jest nadto prezesem Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych „Skrzydła” a D. Sołtan-Krzyżyńska wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża Era-Art.

Zważywszy, że niecodziennie mamy możliwość spotkania takich twórców, z myślą o miłośnikach sztuki odbyły się trzy spotkania autorskie z artystami w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu. W trakcie ich trwania prezentowali oni swoją twórczość, była też sposobność do pytań i indywidualnych rozmów w nimi. Szkoda, że niewielu Trzebniczan skorzystało z tej oferty.

Oprócz indywidualnej pracy, ważny był czas spędzony razem na rozmowach przy kawie, śpiewie piosenek polskich i ukraińskich, zwiedzaniu ciekawych miejsc. Był więc wspólny spacer po Trzebnicy, zwiedzanie bazyliki i muzeum Sióstr Boromeuszek, odwiedziliśmy Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów w Bagnie, klasztor pocysterski w Lubiążu i Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie. Niektórzy artyści wybrali się na Mszę św. ze ślubami wieczystymi u Sióstr Boromeuszek czy koncert w bazylice inaugurujący XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. To wszystko sprawiło, że artyści mogli się lepiej poznać, wymienić doświadczenia i wyjechać z dobrymi wspomnieniami. Wszyscy podkreślali niezwykły klimat i atmosferę pleneru oraz chęć przyjazdu w przyszłości.

Zwieńczeniem był wernisaż poplenerowy w niedzielę 25 sierpnia, połączony z festynem parafialnym Bartłomiejki. Uroczystego otwarcia wernisażu dokonali: Ewa Mańkowska – wicewojewoda dolnośląski oraz posłowie na Sejm RP: Marek Łapiński i Jacek Świat. W trakcie wernisażu można było nie tylko podziwiać, ale także zakupić prace artystów. Jest także wstępny pomysł wystawy prac powstałych w ramach pleneru w okresie po jego zakończeniu, m.in. w Starostwie w Trzebnicy i we Wrocławiu, Urzędzie Gminy Trzebnica, w Hotelu Trzebnica.

Ks. Bogdan Giemza SDS

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda