Home WiadomościZ kraju II Światowy Dzień Ubogich

II Światowy Dzień Ubogich

Redakcja

Zapraszamy do uczestnictwa w obchodach II Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej, które odbędą się w dniach od 11 do 18 listopada 2018 r.

Papież Franciszek w Orędziu na II ŚDU wskazał, że podczas I Światowego Dnia Ubogich wiele osób na całym świecie odnalazło ciepło domu, doświadczyło solidarności i radości ze spotkania przy wspólnym posiłku. „Chciałbym, aby również w tym roku i w przyszłości Dzień ten był świętowany pod znakiem radości z nowo odkrytej rzeczywistości bycia razem. Modlitwa we wspólnocie i dzielenie się posiłkiem w niedzielę to doświadczenia, które wprowadzają nas na nowo do pierwotnej wspólnoty chrześcijańskiej” – pisze Franciszek. Hasłem tegorocznego spotkania, które w tym roku przypada 18 listopada, będą słowa Psalmu 34: „Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał”.

Idąc za wezwaniem Ojca Świętego oraz doświadczeniem spotkania w minionym roku, obchody II Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej będą trwały tydzień i rozpoczną się już w niedzielę 11 listopada. Tego dnia w kościele św. Barbary w Krakowie o godz. 20.00 rozpocznie się Modlitewne Jerycho – całodobowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji ubogich, prowadzona przez wspólnoty, społeczności i instytucje z terenu całej archidiecezji. Modlitewne Jerycho, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie stanowić duchowe zaplecze akcji. Siedmiodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu zakończy się 17 listopada Mszą świętą o godz. 20.00.

W czasie II ŚDU od 14 listopada będzie otwarty Namiot Spotkań na Małym Rynku w Krakowie. W namiocie odbędzie się szereg inicjatyw organizowanych przez instytucje na co dzień pomagające osobom ubogim i bezdomnym: warsztaty, świetlica, porady, metamorfozy (ul. Smoleńsk 4), pomoc medyczna (ul. Sienna 5). Od czwartku 15 listopada w Bazylice Mariackiej będą odbywać się rekolekcje skierowane do wszystkich archidiecezjan, które poprowadzi ks. Jacek Krzemień, kapelan Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia.

Centralnym punktem obchodów będzie wspólna Msza Święta, która odbędzie się 18 listopada o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Po Mszy Świętej w Namiocie Spotkań odbędzie się wspólny posiłek i rozesłanie.

Światowy Dzień Ubogich został po raz pierwszy ustanowiony przez Papieża Franciszka w 2017 r. i jest obchodzony w XXXIII niedzielę zwykłą.

Wydarzenia Centralne II Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej:

  • Modlitewne Jerycho, kościół św. Barbary, 11–17 listopada
  • Namiot Spotkań, Mały Rynek w Krakowie, 14–18 listopada
  • Rekolekcje, Bazylika Mariacka, 15–18 listopada

Światowy Dzień Ubogich Archidiecezji Krakowskiej
fot. Paulina Krzyżak

Za: www.diecezja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda