III Europejskie Spotkanie Młodzieży Franciszkańskiej, czyli EuroFraMe, zakończone

III Europejskie Spotkanie Młodzieży Franciszkańskiej, czyli EuroFraMe, odbyło się w dniach od 27 do 31 sierpnia 2012 r. w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny na Śląsku Opolskim. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa św. Klary: „Oglądaj w Chrystusie swoją twarz”.

W spotkaniu wzięło udział ponad 350 młodych osób z różnych krajów europejskich: Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Holandii, Węgier, Litwy, Anglii, Irlandii, Niemiec i Polski. Obecni byli także duszpasterze powołaniowi i młodzieżowi z poszczególnych krajów.

Spotkanie organizowane jest w różnych krajach europejskich z inicjatywy Konferencji Prowincjałów Zakonu Braci Mniejszych Europy (UFME), którego przewodniczącym jest obecnie Włoch Fr. Carlo Serri. Koordynatorem spotkania był Fr. Manolo Diaz z Hiszpanii. Gospodarzami spotkania byli franciszkanie z Prowincji św. Jadwigi w Polsce, którzy posługują na Górze św. Anny. Wśród zgromadzonej młodzieży obecni byli przedstawiciele Kurii Generalnej w Rzymie: Fr. Vicente-Emilio Felipe Tapia, Fr. Ernest Siekierka i Fr. Vincenzo Brocanelli – definitorzy generalni (kolejno: dla Hiszpanii i Portugalii; dla krajów słowiańskich; dla Prowincji OFM we Włoszech). Obecni byli także ministrowie prowincjalni z Polski: Fr. Alan Brzyski (prowincja św. Jadwigi), Fr. Filemon Janka (prowincja św. Franciszka), Fr. Rufin Maryjka (prowincja Matki Bożej Anielskiej) i Fr. Jarosław Kania (prowincja Niepokalanego Poczęcia NMP).

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej adoracji i nabożeństwa Ikony Krzyża San Damiano, przed którym za wzorem św. Franciszka i św. Klary zgromadzona młodzież powierzała Chrystusowi swoją młodość, młodzież Europy oraz rozpoczynające się spotkanie. Następnie wszyscy zgromadzeni odmówili w różnych językach koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Przedostatni dzień EuroFraMe 2012 pozwolił zgromadzonej młodzieży na wysłuchanie młodzieży z różnych krajów, która dzieliła się swoim doświadczeniem wiary. Tę część programu poprzedziło odczytanie przesłania Ministra Generalnego Fr. Jose Rodrigeza Carballo, który niestety nie mógł osobiście przybyć na spotkanie na Górze św. Anny. Następnie Fr. Carlo Serri wygłosił konferencję, w czasie której, w imieniu O. Generała, zwrócił się do młodych, aby nie bali się wierzyć i przyznawać do Chrystusa. Zwrócił uwagę na fakt, że wiara ma zadanie łączyć a nie dzielić. Ma łączyć ludzi z Bogiem i ludzi między sobą. Wiara daję odwagę do pięknego życia, wiara usuwa lęk z życia młodego człowieka, wiara ma opierać się na miłości a w miłości nie ma lęku. W czasie spotkania obecny był również J.E. Ks. Bp Andrzej Czaja – biskup opolski. Ostatni dzień III Europejskiego Spotkania Młodzieży Franciszkańskiej na Górze św. Anny zakończył się wspólną Eucharystią w bazylice sprawowaną w języku angielskim, której przewodniczył Fr. Carlo Seri – przewodniczący UFME. W czasie Eucharystii ogłoszono rok i miejsce następnego spotkania – 2014 r. w Lourdes we Francji.

EuroFraMe 2012 na Górze św. Anny przebiegło w bardzo dobrej atmosferze braterskiej miłości i franciszkańskiej otwartości na drugiego człowieka. Dziękujemy wszystkim organizatorom spotkania, koordynatorom z poszczególnych krajów, wolontariuszom a przede wszystkim gospodarzom miejsca, braciom Prowincji św. Jadwigi, za wszelką pomoc i otwartość potrzebne do organizacji tego spotkania.

/Fr. Idzi Soroburski OFM/ Krótkie przesłanie od Ministra Generalnego

Droga młodzieży, niech Bóg obdarzy Was pokojem.

Bardzo pragnąłem być z Wami na Górze Św. Anny i dzielić z Wami Waszą drogę, Wasze marzenia, i Wasze największe pragnienia. Niestety, ciężka choroba, która osłabiła mojego ojca, powstrzymała mnie od przyjazdu do Polski. Aczkolwiek, często myślałem o Was w tych dniach i modliłem się za Was, ponieważ bardzo zależy mi na młodzieży dlatego, że reprezentujecie szczodrość, chęci, radość życia pełnego znaczenia.

Poza tym, chciałbym przesłać Wam kilka słów zachęty.

Droga młodzieży, szukajcie Jezusa nie jako abstrakcyjnego ideału lub ideologii, ale jako konkretnej Obecności. Przylgnijcie do Jezusa jak do przyjaciela, jak do najlepszego przyjaciela, który razem z Wami idzie przez życie. Jak to powiedział papież Benedykt, Jezus niczego ciebie nie pozbawia, ale raczej daje ci wszystko. Przychodzi do ciebie, do twojego serca cały z nieskończonym skarbem swojego Człowieczeństwa i Świętości. I znów, zawsze szukajcie głębszego spotkania z Jezusem, bądźcie prawdziwymi przyjaciółmi Jezusa, kochajcie Jezusa, który jest życiem w swojej pełni.

Drodzy młodzi, jesteście również dla nas niezwykle ważni, dla Braci Mniejszych z rodziny franciszkańskiej. Wierzę w Was i czuję, że jesteście niezbędni. Potrzebujemy Was tak samo, jak Wy czujecie potrzebę przebywania z nami. Nie tylko dla tego, że przyszłość franciszkańska może stać się unieśmiertelniona poprzez nowe powołania. Potrzebujemy Was także, jako ludzi młodych, którzy są silnymi i godnymi zaufania świadkami, kochającymi Jezusa, zawsze oddani ewangelizacji, jak budowniczowie nowego społeczeństwa, nowego człowieczeństwa.

Najdroższa młodzieży, oto kilka słów, z którymi chcę Was zostawić. Kochajcie Jezusa i bądźcie Jego wielkodusznymi uczniami oraz bądźcie świadkami Jezusa i Jego Ewangelii. Stańcie się misjonarzami Jezusa w Waszych ojczyznach.

Wy jesteście wielkoduszni, nie jesteście w stanie zawieść nikogo i ja w Was ogromnie wierzę.

Niech Bóg Wam błogosławi poprzez wstawiennictwo św. Franciszka i św. Klary.

Wasz brat,
fr. Jose R. Carballo
Minister Generalny OFM

Więcej (zdjęcia) na: www.ofm.krakow.pl