Ikona Jasnogórska w kościele p.w. Stygmatów św. Franciszka na Nowym Mieście w Warszawie

Anna Dziemska

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej przebywał w kosciele Ojców Franciszkanów na Zakroczymskiej w Warszawie w dniach 24 – 25 marca.

Ceremonii powitalnej przewodniczył  Prowicjał  warszawskich franciszkanów, o. Wiesław Pyzio OFM Conv.  Wizytę Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej poprzedziły rekolekcje maryjne, które od niedzieli  22 marca az do pożegnania obrazu MB Częstochowskiej prowadził dominikanin z konwentu na Freta,  o. Bartłomiej Wolszleger OP .

W środę wieczorem  w ostatnich naukach rekolekcyjnych w czasie  nabożeństwa odnowienia slubów i Eucharystii o. rekolekcjonista dawał wiernym Maryję  za wzór do naśladowania.

Powołujac sie na cud w Kanie Galilejskiej i wyjednania przez   Maryję pomocy u Jezusa, a jednocześnie wiarę sług, którzy bez szemrania napełnili stągwie wodą, rekolekcjonista  wskazywał , że właśnie my tak powinniśmy zawierzac Maryi i prosić ją o wstawiennictwo do Jezusa w naszych sprawach.

O. Wolszleger wskazał przy tym na przykładzie doskonałego wina otrzymanego z przemiany wody , że Bóg daje nam to co najlepsze i w obfitości,  jeśli  o to prosimy.

Rekolekcjonista przypomniał, ze Bóg jest Miłością i dał nam naszą Matkę , Królową dla obrony naszej Ojczyzny i do prowadzenia nas do Ojczyzny w niebie.  Podkreślił jednak, że ludzie nie wypełnili ślubów , obrażając Boga licznymi niewiernosciami i grzechami poprzez zaniedbywanie życia religijnego, trwanie w grzechach poprzez rozbite małżeństwa , niesakramentalne zwiazki,  zaniedbywane i niechciane  dzieci  , odcinanie się od  starszych rodziców   , pomijanie  i nieodwiedzanie  ich, pijaństwo i deprawację.

O. rekolekcjonista podkreślał przy tym winę każdego z nas, chociażby poprzez zaniedbanie i proponował zadanie sobie pytania: co ja mogłem zrobić, żeby tego nie było, a czego nie zrobiłem?

O. Marek Sykuła,  rektor kościoła i gwardian klasztoru  odczytał tekst odnowienia ślubów jasnogórskich, zaś po Eucharystii odmówił akt zawierzenia Maryi.

Obraz Matki Bozej Częstochowskiej żegnała wspólnota klasztorna i licznie zgromadzeni wierni z grup przykoscielnych i sympatycy kościoła .

Piękną oprawę muzyczną wykonała schola na kościelnym chórze wraz z franciszkańskim organistą.

Z kościoła Ojców Franciszkanów ikona Jasnogórska została przewieziona  do pobliskiego kościoła sióstr Benedyktynek od Nieustajacej Adoracji Najswiętszego Sakramentu  p.w. św. Kazimierza, skąd po jednej dobie pobytu uda sie do kościoła Ojców Dominikanów p.w. św. Jacka na ul. Freta.

Anna Dziemska