Home WiadomościZ kraju Inauguracja obchodów rocznicowych u redemptorystów

Inauguracja obchodów rocznicowych u redemptorystów

Redakcja

W piątek 9 listopada w Tuchowie spotkali się redemptoryści, aby świętować 280. rocznicę powstania Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Była to zarazem inauguracja obchodów rocznicowych związanych z przypadającą w 2013 r. 130. rocznicą powrotu redemptorystów na ziemie polskie i 80. rocznicą śmierci Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od porannej jutrzni, której przewodniczył o. Sylwester Cabała, radny zwyczajny Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Oprócz wspólnoty seminaryjnej i współbraci z domu tuchowskiego w wydarzeniu uczestniczyła wspólnota postulatu z Barda z prefektem o. Henrykiem Zienkiewiczem, bracia nowicjusze z Lubaszowej z socjuszem o. Łukaszem Listopadem oraz o. Józef Vojtila, prefekt braci Słowaków. Obecni byli także wykładowcy WSD, współbracia z tirocinium pastoralnego z Lublina i z innych domów naszej Prowincji.

Przed południem odbyły się wykłady dotyczące Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego oraz historii redemptorystowskiego kwartalnika „Homo Dei”. Spotkanie w auli św. Klemensa poprzedziła prezentacja krótkiego filmu powołaniowego autorstwa Piotra Kochańskiego, w którym o swoim powołaniu opowiadali bracia klerycy z naszego seminarium. Jako pierwszy głos zabrał o. Piotr Koźlak z Krakowa, redaktor naczelny kwartalnika „Homo Dei”, który został założony 80 lat temu. Ukazał on historię tego periodyku i rolę, jaką spełnia szczególnie w formacji kapłanów. Przedstawił też sylwetkę założyciela kwartalnika Sługi Bożego o. Kazimierza Smorońskiego i innych redaktorów naczelnych pisma.

Drugim prelegentem był o. Maciej Sadowski, wykładowca WSD i UPJPII, który przybliżył życie i działalność o. Bernarda Łubieńskiego oraz jego wielki wkład dla Kościoła w Polsce i Zgromadzenia Redemptorystów. Wykład uzupełniony był ciekawą prezentacją multimedialną. Na koniec prelekcji mogliśmy obejrzeć zbiór kilku filmów archiwalnych z II połowy XX w. autorstwa o. Stanisława Podgórskiego (m.in. koronacja figurki Matki Bożej Bardzkiej, ferie zimowe kleryków na Lubaszowej, czy uroczystości dożynkowe w Tuchowie).

Następnie o. Sławomir Pawłowicz, wicepostulator i wykładowca WSD, przedstawił zebranym duchowość i stan procesu beatyfikacyjnego o. Łubieńskiego. Ukazał on jego sylwetkę duchową oraz zapoznał zebranych z jego świętością w codziennym, skromnym i prostym, ale jakże niezwykłym życiu zakonnym.

Podczas uroczystego obiadu o. Witold Hetnar, prefekt WSD Redemptorystów, złożył wszystkim współbraciom najlepsze życzenia, które zostały dopełnione toastem „Plurimos Annos”.

Po południu uroczystym śpiewem „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu scholii seminaryjnej rozpoczęła się inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów. Profesorów, studentów i gości przywitał rektor WSD o. dr Janusz Urban, który również przedstawił sprawozdanie z działalności seminarium w roku akademickim 2011/2012. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Wiara patriarchów” wygłosił ks. dr hab. Michał Bednarz z Tarnowa przedstawiając biblijną drogę wiary Abrahama.

Centralnym punktem dnia była Eucharystia sprawowana w bazylice Matki Bożej Tuchowskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Janusz Sok, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Wspominając założyciela Zgromadzenia, św. Alfonsa Liguori, wzywał uczestników do wdzięczności Bogu za jego osobę i dzieło, które podjął dzięki otwartości na Bożą inspirację. Zachęcał też do wierności charyzmatowi i gorliwej współpracy w pełnieniu powierzonej redemptorystom misji.

Krótka historia redemptorystów

Zgromadzenie Redemptorystów zostało założone 9 listopada 1732 r. przez św. Alfonsa Marię Liguoriego w Scala koło Neapolu w celu ewangelizowania ludzi najbardziej ubogich i opuszczonych. Do Polski redemptoryści przybyli w 1787 r. dzięki św. Klemensowi Hofbauerowi. W 1883 r. za sprawą o. Bernarda Łubieńskiego redemptoryści powrócili na ziemie polskie po wygnaniu ich z Warszawy w 1808 r. przez Napoleona.

Sługa Boży o. Bernard Łubieński CSsR

Redemptorysta, kapłan, urodzony w Guzowie koło Warszawy w 1846 r., studiował w Anglii, gdzie wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów. Po złożeniu ślubów zakonnych w 1866 r. i po przyjęciu święceń kapłańskich w 1870 r. pracował w Anglii jako misjonarz i duszpasterz przez jedenaście lat. Po powrocie do Polski w 1883 r. przyczynia się do odrodzenia Zgromadzenia Redemptorystów w swojej Ojczyźnie przez współudział w zakładaniu klasztorów w Mościskach (1883), Tuchowie (1893), Krakowie (1903) i w Warszawie (1906). Współdziałał także owocnie w odrodzeniu religijno-moralnym społeczeństwa polskiego prowadząc setki misji i rekolekcji, pomimo poważnego paraliżu nóg, któremu uległ już w 1885 r. Był apostołem kultu Maryjnego związanego z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zmarł w Warszawie 10 września 1933 r. w opinii świętości, nazwany „Apostołem Polski”. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.

br. Jerzy Krywult CSsR

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda