Home WiadomościZ kraju Inauguracja Roku Piotra Skargi SJ

Inauguracja Roku Piotra Skargi SJ

Redakcja

Uroczysta inauguracja ogłoszonego przez Sejm RP Roku 2012 Piotra Skargi odbyla się w niedzielę 5 lutego o godz. 17.30 w w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie na Starym Mieście.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. abp Celestino Migliore. W homilii hierarcha opisał wnikliwie postać ks. Piotra Skargi, ze szczególnym wskazaniem na kazania o miłosierdziu i działalność dobroczynną tego znakomitego kaznodziei.

Ks. bp. Migliore stwierdził, że „ gdyby wówczas istniała już nagroda Nobla, ks. Skarga z pewnością byłby kandydatem do tej nagrody”.

W tym roku przypada 400-lecie śmierci wielkiego kaznodziei królewskiego, pisarza i organizatora – inicjatora wielu dzieł pobożnych i charytatywnych, obrońcy ubogich, wiary, Kościoła i Ojczyzny – ks. Piotra Skargi SJ.

Z inicjatywy polskich jezuitów Sejm RP ogłosił ks. Piotra Skargę jednym z patronów roku 2012.

W niedzielę 5 lutego 2012 miały miejsce tez uroczyste msze św. z okazji inauguracji Roku ks. Piotra Skargi w Krakowie i w Toruniu, zaś 2-02-2012 w Grójcu, miejscu urodzenia tego wybitnego kapłana.

Ks. Skarga był inicjatorem budowy kościoła Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie i Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

Periodyk , wydawany przez Jezuitów NASZE WIADOMOSCI nr 40 poświęcony jest w całości ks. Piotrowi Skardze.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda