Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach

W I Niedzielę Adwentu, 30 listopada rozpoczął się w całym Kościele Powszechnym Rok Życia Konsekrowanego. Uroczystej Eucharystii w sercu naszej diecezji, Archikatedrze Chrystusa Króla przewodniczył Abp Senior Damian Zimoń wraz z kilkudziesięcioma kapłanami.

We Mszy Św. brały udział licznie zebrane osoby konsekrowane (bracia i siostry) oraz parafianie. Oprawę muzyczną przygotował Chór Międzyzakonny pod przewodnictwem dyrygentki Siostry Służebniczki M. Benigny.W Homilii Abp Senior odwołał się do sztuki Samuela Becketta pt. „Czekając na Godota”, to historia dwóch włóczęgów, którzy każdego dnia czekają na Godota, tak naprawdę nie wiedzą, kim on jest, po co ma przyjść i czy w ogóle przyjdzie. Czekają i mają nadzieję. Ta sztuka nawiązuje do typowego, przeciętnego człowieka, który każdego dnia na coś lub na kogoś czeka, czegoś oczekuje.

Czas Adwentu to oczekiwanie na coś lepszego, to szansa na nowe, lepsze życie. My chrześcijanie nie czekamy na Godota, my czekamy na Żywego Jezusa, który przychodzi do nas każdego dnia – mówił kaznodzieja. Jezus przychodzi w Słowie Bożym, w Sakramentach szczególnie w Sakramencie Eucharystii. Dzisiejsza Ewangelia mówi o Gospodarzu, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swoim sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. Gospodarzem jest Jezus, my mamy być sługami.  Naszym domem jest świat, nasze życie, rodziny i wspólnoty. Mamy dyżurować i spełniać powierzone nam zadania. Czuwać to nie tylko się modlić, ale dzielić się darami i rozwijać swoje talenty, które otrzymaliśmy od Pana.

Mamy czuwać, jak odźwierny, aby Pan nie zastał nas śpiących. Mam doglądać, trzymać rękę na pulsie, pilnować, aby niezaproszony gość nie wszedł w moje życie, w moje ognisko domowe, które tworzę razem z bliskimi mi osobami. Można to trochę porównać do Matki, która nie nastawia budzika, aby nakarmić dziecko, ona wie, że musi spać czujnie, bo w każdej chwili może być dziecku potrzebna. Mamy być gotowi zawsze i w każdej chwili na przyjęcie, na odwiedziny, abyśmy w odpowiedzi na słowa „Czuwajcie” mogli powiedzieć: Czuwamy, jesteśmy gotowi. Nasza gotowość do oczekiwania powinna wypływać z miłości, nadziei, tęsknoty.

Ks. Abp Zimoń mówił, abyśmy dawali ludziom nadzieję, której w dzisiejszym świecie jest tak mało, której brakuje. Zachęcił nas  – osoby konsekrowane, abyśmy w tym roku wrócili do źródeł, do dokumentów o życiu zakonnym, które wydał Sobór Watykański II. Ks. Abp wspomniał też o peregrynacji obrazu Matki Bożej Piekarskiej, który odwiedzi każdą wspólnotę. W Diecezji Katowickiej jest 20 różnych Zgromadzeń Żeńskich oraz 11 Męskich. Dziś na rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego obraz ten został zabrany przez Siostry Boromeuszki z Domu Generalnego w Mikołowie.

s. Piotra

Zobacz zdjęcia z uroczystości…

Za: www.elzbietanki-katowice.pl.