Home WiadomościZ kraju Inauguracja Szkoły Formatorek Zakonnych w Trzebinii

Inauguracja Szkoły Formatorek Zakonnych w Trzebinii

Redakcja

CFDW poniedziałek 19 listopada 2015 roku w Centrum Formacji Duchowej w Trzebini rozpoczęły się zajęcia ósmej już edycji dwuletniej Szkoły Formatorek Zakonnych, prowadzonej przez Polską Prowincję Salwatorianów w porozumieniu z Konferencją Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Inauguracyjnej Mszy świętej przewodniczył ks. bp Viktors Stulpins, ordynariusz diecezji lipawskiej na Łotwie. Wykład inauguracyjny na temat: Od formacji osobistej do formacji wychowanek wygłosił ks. kan. dr Piotr Gałas, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

W ciągu dwóch lat zajęć w Szkole Formatorek odbędzie się 10 pięciodniowych sesji formacyjnych oraz 2 serie ośmiodniowych rekolekcji lectio divina. Prowadzącymi zajęcia są formatorzy, specjaliści z zakresu teologii, pedagogiki, duchowości i psychologii z różnych ośrodków  naukowych i środowisk formacji seminaryjnej i zakonnej w Polsce i za granicą. Zaangażowanych w ramach zajęć będzie ponad 30 wykładowców i wychowawców oraz kierowników duchowych.

W Szkole uczestniczy 86 sióstr – przełożonych, mistrzyń postulatu, nowicjatu i junioratu, odpowiedzialnych za aspirat, animatorek i referentek powołaniowych oraz sióstr przygotowujących się do pracy w formacji. Uczestniczki Szkoły reprezentują 53 zgromadzenia i instytuty życia konsekrowanego z Polski i z zagranicy – Białorusi, Czech, Litwy, Norwegii, Rosji, Słowacji, Włoch, Węgier i Ukrainy.

Program zajęć oparty jest na głównych tematach antropologicznych i teologicznych Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II “Vita Consecrata“. Szkoła stawia sobie jako główny cel praktyczne przygotowanie sióstr do pracy wychowawczej w formacji podstawowej i ciągłej. Droga tego przygotowania będzie polegała na osobistej formacji uczestniczek Szkoły. Zgodnie ze wskazaniami „Vita Consecrata” proponowana formacja będzie miała charakter integralny, tak, aby docierała głęboko do wnętrza osoby i obejmowała całość jej istoty, wszystkie aspekty jej tożsamości (por. VC 65).

Zajęcia Szkoły będą przebiegały według przyjętej dynamiki formacji:

  • formacja do dojrzałości ludzkiej: formacja osobista w dynamice grupowej i indywidualnej; warsztaty z komunikacji, psychodrama, bibliodrama i inne.
  • formacja do modlitwy Słowem Bożym: zgłębianie Słowa Bożego przeżywane w ciągu dnia w dynamice lectio divina.
  • formacja doktrynalna i pedagogiczna: wykłady i konwersatoria – pogłębienie refleksji nad zdobytą wiedzą w kontekście podejmowanej pracy wychowawczej.

ks. Grzegorz Pomorski SDS – Dyrektor Szkoły Formatorek Zakonnych

Centrum Formacji Duchowej w Trzebini – www.cfdtrzebinia.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda