Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Redemptoryści na Kongregacji Powołaniowej

Jasna Góra: Redemptoryści na Kongregacji Powołaniowej

Redakcja

redemptor.plW dniach 16-17 października 2015 r. na Jasnej Górze miało miejsce jesienne spotkanie referentów ds. powołań. Obecni byli przedstawiciele polskich diecezji zakonów, zgromadzeń zakonnych oraz instytutów życia konsekrowanego. Zgromadzeniu przewodniczył bp Marek Solarczyk, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań, a gościem specjalnym Kongregacji był ks. Grzegorz Suchodolski, Sekretarz Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie. Pośród przedstawicieli różnych wspólnot zakonnych oraz diecezji, obecni byli na również na Jasnej Górze redemptoryści; o. Witold Baran – dyrektor Centrum Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów, oraz dk. Tomasz Mikołajczyk i br. Grzegorz Pruś – delegaci seminaryjnego Koła Powołaniowego.

Spotkanie rozpoczęło się Nieszporami odprawionymi w kaplicy różańcowej na Jasnej Górze. Następnie ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań, wygłosił konferencję pod tytułem „Powołanie zawsze młode”. W oparciu o obrazy biblijnego Siewcy, oraz powołania Abrahama prelegent wyjaśniał zebranym, że charyzmat młodości niekoniecznie wiąże się z wiekiem. Ksiądz profesor przedstawił szczegółowo cechy młodości, a także wskazał na trudności z jakimi może się zmagać młody człowiek odczytujący swoje powołanie. Następnie w kaplicy Cudownego Obrazu referenci zebrali się na wspólnej celebracji Eucharystii. Liturgii przewodniczył, oraz homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. Wieczorem zaś, zebrano się w tym samym miejscu na Apelu Jasnogórskim.

Dzień drugi rozpoczął się Eucharystią. Po niej, zebrani odmówili Modlitwę Przedpołudniową z Liturgii Godzin po czym o zabranie głosu poproszono kolejnego prelegenta, ks. Grzegorza Suchodolskiego. W towarzystwie pani Doroty Abdelmoula, koordynatorki komitetu organizacyjnego ŚDM, przybliżył on możliwości działalności duszpasterstw powołaniowych w czasie Światowych Dni Młodzieży. Należy w sposób szczególny wspomnieć o Centrum Powołaniowym, który będzie utworzony na stadionie Cracovii na czas ŚDM. Wystąpienie wspomnianych gości była zaczynem do pracy w grupach, w czasie której uczestnicy podjęli refleksję nad stanem przygotowań poszczególnych diecezji i wspólnot konsekrowanych do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Po zrelacjonowaniu dyskusji w poszczególnych grup, bp Marek Solarczyk dokonał swoistego podsumowania wystąpień oraz zaprosił uczestników na wiosenną Kongregację Powołaniową, która odbędzie się na Górze św. Anny. Dzień zakończono modlitwą różańcową oraz Apelem Jasnogórskim.

o. Witold Baran CSsR, Tuchów – Centrum Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda