Home WiadomościZ kraju Święty Krzyż: Doroczna Pielgrzymka Przyjaciół Misji Oblackich

Święty Krzyż: Doroczna Pielgrzymka Przyjaciół Misji Oblackich

Redakcja

swietykrzyz.plMisjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, kustosze świętokrzyskiego sanktuarium już tradycyjnie w Niedzielę Misyjną zapraszają do wspólnej modlitwy w intencji misji, misjonarzy, misjonarek duchownych i świeckich wyjątkowych pielgrzymów i pątników, jakimi są Przyjaciele Misji Oblackich. Także i w tym roku na zaproszenie Oblatów odpowiedziało kilka set osób należących do Przyjaciół Misji Oblackich z regionu świętokrzyskiego. Na wspólnej modlitwie tradycyjnie już obecni byli: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oraz młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II z Daleszyc a także dyrekcja, nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Eugeniusza de Mazenoda z Jeziorka. Wspólnoty te w sposób szczególny współpracują z Oblatami ze Świętego Krzyża, którzy swoją opieką duchową otaczają te społeczności szkolne.

Tegoroczny dzień misyjny w naszym sanktuarium animował o. Dariusz Malajka OMI, który obecnie pełni funkcję rektora bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu i z ramienia Prokury Misyjnej w Poznaniu pełni rolę referenta misyjnego na Świętym Krzyżu. Na Eucharystii obecny był o. Krzysztof Jurewicz OMI, dyrektor Sekretariatu Powołań z Poznania wraz z grupą młodzieńców, którzy od piątku przeżywali w naszym klasztorze weekendowe dni skupienia.

Ojciec Dariusz Malajka OMI w wygłoszonej homilii mówił: Tegoroczny Tydzień Misyjny przeżywamy w jakże szczególnym kontekście wydarzeń, które dzieją się w Kościele. Trwa synod biskupów poświęcony rodzinie i małżeństwu. Papież Franciszek kanonizował rodziców świętej, która jest patronką misji. Za miesiąc dwóch polskich misjonarzy zostanie włączonych do grona błogosławionych. Tak jak zachęca nas w tegorocznym orędziu na Niedzielę Misyjną papież Franciszek, stawajmy się pasjonatami Ewangelii. Za przykładem św. Pawła, św. Eugeniusza de Mazenoda – założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz za przykładem św. Jana Pawła II, nieśmy naszym bliskim życie i osobę Jezusa Chrystusa. My na misje nie musimy wyjeżdżać. Dla kogoś z nas, dalekim krajem misyjnym, może stać się ktoś z naszej rodziny, znajomy. To właśnie jemu mamy nieść światło i radość Ewangelii. Przypomnieć mu o Bogu bogatym w miłosierdzie, Bogu kochającym, przebaczającym. Swoim świadectwem życia wiarą, którą otrzymaliśmy na chrzcie świętym, pobudzajmy innych do jeszcze większego entuzjazmu i zapału na drodze odkrywania i uwielbienia Imienia Bożego – bo wiele jest serc, które czekają na Ewangelię. Nie tylko właśnie w krajach misyjnych, lecz tych serc jest coraz więcej w naszych wspólnotach, rodzinach, miejscach pracy. My wszyscy – żyjąc w rodzinie, ucząc się, studiując, my będący zakonnikami, kapłanami – my wszyscy jako osoby ochrzczone jesteśmy odpowiedzialni za te środowiska. Prośmy dziś – na progu Tygodnia Misyjnego – abyśmy troszczyli się o naszych braci i siostry – o tych, którzy żyją obok nas, jak i o tych, którzy mieszkają na ternach misyjnych. Prośmy słowami Psalmisty: Panie niech nas ogarnie Twoja łaska, łaska, którą okazujesz ufającym Tobie – mówił o. Dariusz OMI

W przeżywanie uroczystej Eucharystii włączyła się czynnie młodzież i nauczyciele z daleszyckiego gimnazjum. Na zakończenie Mszy Świętej wszyscy zostali pobłogosławieni relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i oddali cześć relikwiom przez ucałowanie.

W godzinach popołudniowych w kościele odbyło się spotkanie z młodzieżą z gimnazjum Jana Pawła II. Młodzież w montażu słono-muzycznym przybliżyła nam postać swego patrona św. Jana Pawła II oraz przypomniała zebranym przesłanie papieża Wojtyły: o miłości, o wierności Bogu, o szacunku do drugiego człowieka. Następnie o Krzysztof Jurewicz OMI opowiadał o swojej pracy na rzecz budzenia nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Natomiast Now. Piotr Zakrzewski z Iławy opowiadał o swojej drodze powołania i o przeżywaniu czasu nowicjatu na Świętym Krzyżu.

Na zakończenie tegorocznego spotkania w czasie modlitwy różańcowej przez wstawiennictwo i orędownictwo Matki Bożej – Patronki Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – powierzaliśmy Bogu Przyjaciół Misji Oblackich i ich rodziny oraz misyjne dzieło Kościoła.

Więcej (zdjęcia) na: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda