Home WiadomościZ kraju Internet: nowy portal REFA na kanonizację papieży

Internet: nowy portal REFA na kanonizację papieży

Redakcja

W niedzielę 27 kwietnia 2014 spotkało się w jednej uroczystości czterech wybitnych papieży: Jan XXIII, który otworzył Kościół na świat, Jan Paweł II otwierający świat nauki, innych religii i wierzeń na Kościół, Benedykt XVI nazywany „zielonym papieżem” i Franciszek, który z wielką determinacją próbuje otworzyć Kościół i świat na ludzi ubogich i rzuconych na margines społeczeństwa.  Publicyści z Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA od lat starają się pisać o ekologicznych wątkach obecnych w ich nauczaniu. Zatem ten dzień wybrali na debiut nowej odsłony portalu Święto Stworzenia.

 

„Bardzo chcieliśmy zdążyć z nową koncepcją naszego portalu na dzień kanonizacji Jana Pawła II – mówi szef projektu o. Stanisław Jaromi – on przecież św. Franciszka uczynił patronem ekologów i rozwijał przez lata swą teologię stworzenia i ekologię ludzką. Cała nasza ekipa od miesięcy pracowała na tym dziełem, a ci którzy próbują odnowić portale według nowych potrzeb i technologii, wiedzą jak żmudna i czasochłonna to praca. Ale udało się! Dzięki zaangażowaniu Emilii, Michała i Kaspra możecie o chrześcijańskiej ekologii czytać łatwo nie tylko na komputerze, ale i tabletach czy smartfonach.”

Debiut portalu chrześcijańskich ekologów swietostworzenia.pl miał miejsce w Zielone Święta 2012 r. Pod hasłem „Zielony chrześcijański portal na Zielone Świątki” twórcy portalu z Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA ogłaszali: „Na religijnej mapie Polski wśród licznych inicjatyw brakowało dotychczas miejsca spotkania katolików zaangażowanych w ekologię i ochronę stworzenia. Nowy portal chce wypełnić tę lukę i prezentować chrześcijański głos w szeroko rozumianej problematyce ekologicznej.”

Wśród głównych obszarów tematycznych portalu są: studium i popularyzacja nauczania Kościoła na tematy ekologiczne, chrześcijańska edukacja ekologiczna, kształtowanie właściwego wizerunku ekologa – katolika, popularyzowanie idei Święta Stworzenia oraz stylu życia respektujący ograniczenia społeczne i przyrodnicze, troska o energooszczędność w Kościele, rolnictwo ekologiczne i suwerenność żywnościowa.

 

 

REFA wzmocniło w ten sposób swą od 30 lat realizowaną misję wyrażoną w ich sloganie „być katolikiem wśród ekologów i ekologiem wśród katolików”. Prezentuje zatem swoje wieloletnie doświadczenia i dokonania oraz projekty jak „Ogrody św. Franciszka”, „Mapę chrześcijańskich inicjatyw ekologicznych” czy kampanię „Czyńcie sobie ziemię kochaną!”.

Liczne są zachęty do dobrowolnej konsumpcyjnej skromności jak „Ekologicznie, Zdrowo i Duchowo spędzę Boże Narodzenie!” czy kalendarz wielkopostny REFA tworzono wspólnie z czytelnikami przez 6 tygodni Wielkiego Postu 2014 zawierający codzienne inspiracje pod hasłem „Postnie, ekologicznie i duchowo…”

Ostatnio redaktorzy portalu piszą o przesłaniu ekologicznym ostatnich papieży, szukają inspiracji w osobie i nauczaniu św. Jana XXIII oraz publikują serię kartek z myślami św. Jana Pawła II. Zapraszają też do współpracy, do komentowania tekstów na portalu www.swietostworzenia.pl oraz w mediach społecznościowych.

sj

Święto Stworzenia – portal chrześcijańskich ekologów 

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda