Home WiadomościZ kraju IPN upamiętni siostry felicjanki z czasów okupacji

IPN upamiętni siostry felicjanki z czasów okupacji

Redakcja

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Matkę Marię Symplicytę Nehring, przełożoną warszawskiej Prowincji pw. Matki Bożej Królowej Polski Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo oraz inne siostry zgromadzenia, które w czasie okupacji ukrywały dzieci pochodzenia żydowskiego i prowadziły tajne nauczanie. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia.

Uroczystość rozpocznie się Mszą świętą w intencji Matki Marii Symplicyty i sióstr felicjanek o godz. 13.00 w kościele pw. M.B. Królowej Polski przy ul. Kościuszkowców 85 (Marysin Wawerski) w Warszawie. Po Mszy św. na terenie przyklasztornym nastąpi odsłonięcie tablicy oraz otwarcie wystawy pt. „Wy macie być opoką dla przyszłości…”.

Instytut Pamięci Narodowej będzie reprezentował m.in. Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Matka Maria Symplicyta, jako Amerykanka polskiego pochodzenia, po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny była więziona na Pawiaku od 6 października do 12 grudnia 1942 r. We wrześniu 1939 r. siostry felicjanki niosły samarytańską pomoc rannym żołnierzom polskim, a w latach okupacji 1939-1945, współpracując z lokalnymi władzami Wawra, prowadziły tajne nauczanie w szkole średniej funkcjonującej pod nazwą Szkoły Gospodarstwa Domowego, ukrywały dzieci pochodzenia żydowskiego w wawerskim sierocińcu św. Feliksa i pomagały tysiącom cywilów.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie pokryło koszt budowy tablicy oraz współfinansowało przygotowaną wystawę.

IPN, lk / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda