Home WiadomościZ kraju IV Święto Laikatu Pijarskiego na Jasnej Górze

IV Święto Laikatu Pijarskiego na Jasnej Górze

Redakcja

pijarzy.plW dniach od 16 do 18 października 2015 r. odbyło się w Częstochowie IV Święto Laikatu Pijarskiego pod hasłem “Matka Boża Szkół Pobożnych”. Na święto przyjechało blisko 140 reprezentantów 17 dzieł pijarskich (świeckich i zakonnych) z całej Polski (w tym z szkół sióstr pijarek z Krakowa i Rzeszowa).

Wprowadzając w klimat Święta o. Sławomir Dziadkiewicz SP wraz z p. Bożeną Wojciechowską przypomnieli, dialogując, siedem cech świeckiego pijara. Był również czas na krótką prezentację poszczególnych placówek pijarskich.

Każdego dnia uczestniczyliśmy w konferencjach nawiązujących do hasła tegorocznego Święta. Michał Wilk, fascynując słuchaczy wiedzą, w piękny, szalenie emocjonalny sposób, rozwinął temat ,,Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami. Czy autor Apokalipsy na pewno miał na myśli Matkę Bożą”, ukazując także powiązania między ostatnią i pierwszą Księgą Biblii. Ojciec dr Mateusz Pindelski SP wygłosił konferencje nt. „Duchowość Maryjna św. Józefa Kalasancjusza” i ,,Koronka Dwunastu Gwiazd w tradycji pijarskiej”, zwracając uwagę nie tylko na historię kształtowania się tej modlitwy, ale i graficzny sposób jej interpretacji. Ojciec Eugeniusz Grzywacz SP przybliżył nam temat ,,Matka Boża w ikonografii pijarskiej”, prezentując różne style, ujęcia, a nade wszystko dzieląc się swym umiłowaniem sztuki.

Podczas tegorocznego Święta codziennie towarzyszyła nam modlitwa Liturgią Godzin, śpiew Godzinek, a w sobotę nabożeństwo Maryjne. Oprawa muzyczna, za którą odpowiadała p. Gabriela Wąsacz, podnosiła walor każdego spotkania, a wspólny śpiew w piątkowy wieczór aż do północy przerodził się w pieśń uwielbienia.

Spotkanie było okazją do pogłębienia naszej relacji z Matką Bożą, którą ukochał św. Józef Kalasancjusz i której zawierzył swój zakon. Sprzyjało temu miejsce i możliwość wspólnej modlitwy w Kaplicy Jasnogórskiej, szczególnie w godzinie Apelu. Przybycie przedstawicieli tylu dzieł pijarskich służy wzajemnemu poznawaniu się, ciągnącym się późno w noc rozmowom, a tym samym budowania więzi między pijarami – zakonnikami i świeckimi.

Święto Laikatu zakończyliśmy w niedzielę Mszą świętą pod przewodnictwem o. prowincjała Józefa Matrasa SP – który wygłosił również rozpalającą serca homilię. Przed błogosławieństwem, rozsyłającym nas do codziennych obowiązków, otrzymaliśmy z rąk Ojca Prowincjała ikonę Matki Bożej Szkół Pobożnych, której wizerunek znajduje się w rzymskim domu św. Pantaleona. Uczestnicy spotkania podziękowali pijarom zakonnikom wręczając 17 róż, symbolizujących każde z 17 pijarskich dzieł, których reprezentanci brali udział w spotkaniu. Podziękowanie o. Sławomira Dziadkiewicza SP, który po raz pierwszy był odpowiedzialny za organizację Święta, skierowane do organizatorów i uczestników, było ostatnim akcentem tego dnia.

Wpatrując się w ikonę, pamiątkę naszego wspólnego świętowania, rozważamy słowa św. Józefa Kalasancjusza „Najświętsza Maryja Panna jest tak dobra, że przyjmuje każdą naszą modlitwę,choćby najmniejszą, pod warunkiem, że się ją odmawia z całego serca.”

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda