Home WiadomościZ kraju Jak kobieta z kobietą – wywiad Marzeny Juraczko z siostrami zakonnymi

Jak kobieta z kobietą – wywiad Marzeny Juraczko z siostrami zakonnymi

Redakcja

Jak to się dzieje, że młoda dziewczyna czy kobieta, wybiera życie w zakonie? Czy znajduje tam szczęście? Co je martwi, co cieszy? I dlaczego osobom, które mają powołanie do małżeństwa i tylko w tym widzą sens życia, tak trudno zrozumieć, że ktoś pragnie wstąpić do zakonu? Tych odpowiedzi szuka w rozmowie z siedmioma charyzmatycznymi zakonnicami dziennikarka Marzena Juraczko. Na rynku wydawniczym, nakładem wydawnictwa Bernardinum ukazała się właśnie książka „Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi”.

Książka „Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi” to siedem wywiadów na temat odkrywania wiary, sensu życia, znajdowania szczęścia i spełnienia. Każda z bohaterek należy do innego zgromadzenia, ma inne doświadczenia życiowe. Różnią się wiekiem i wykształceniem. Łączy je jedno – powołanie do życia konsekrowanego.

„W tej książce pragnę przełamać stereotypy dotyczące życia zakonnego kobiet” – mówi autorka książki Marzena Juraczko. Wskazuje, jej najnowsza książka to zbiór siedmiu wywiadów, w których siostry opowiadają o swoim codziennym życiu, pasjach, a także drodze jaką przeszły rozpoznając powołanie.

„Kilka lat temu wracałam do domu z kościoła Dominikanów na warszawskim Służewie. Do tego samego wagonu metra wsiadła siostra zakonna, którą wcześniej widziałam na Mszy świętej. Zaczęłyśmy rozmawiać. Od razu pojawiła się między nami nić porozumienia” – wspomina autorka we wstępie do książki. Jak sama podkreśla, przez to i inne liczne spotkania i rozmowy, Pan Bóg przygotowywał ją do pracy nad książką, której celem jest przełamywanie stereotypów dotyczących życia zakonnego.

Siostra Tadeusza Frąckiewicz, dominikanka, opowiada o niełatwym życiu na misji w Kamerunie, które jednocześnie daje jej mnóstwo satysfakcji. Dla siostry Jolanty Glapki ze Zgromadzenia Sacré Coeur życiowym celem jest obecnie budowanie Centrum „Pasja życia” w Legionowie. Marzy, żeby założyć w nim klub miłośników serialu „Bonanza”, którego jest wielką fanką.

Apostolinka siostra Anna Maria Pudełko od lat zgłębia kobiecą duszę, starając si wydobyć z niej wszystko, co najlepsze. Z kolei siostra Agnieszka Maria Miduch ze Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa z Siennicy z powodzeniem łączy życie konsekrowane z miłością do teatru. Najmłodsza bohaterka, księgowa, siostra Edyta Wirek ze Zgromadzenia Siostra Albertynek w Warszawie, jest głosem młodego pokolenia, pokazującym, że za klasztorną furtą można znaleźć szczęście i wolność.

Wśród bohaterek jest też siostra Ancilla Dziarska, lekarz rodzinny, pracująca na co dzień na terenie ośrodka dla niewidomych w Laskach, siostra Klara z Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, która zabierze nas w świat modlitwy.

„Wszystkie prezentowane wywiady z pewnością nie wyczerpują bogactwa życia konsekrowanego. Pokazują, jak wielkim darem dla Kościoła i świata jest obecność sióstr zakonnych. To dzięki radosnemu świadectwu życia miłość Boża staje się obecna pośród nas” – wskazuje w przedsłowie bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Biskup wskazuje też, że niniejsza pozycja książkowa stanie się lekturą dla osób interesujących się życiem zakonnym. „Ukazuje ona bowiem codzienność życia sióstr, które odpowiedziały miłością na Miłość”. Hierarcha zaznacza, że nie można obok tej książki przejść obojętnie.

Marzena Juraczko, Drogi do szczęścia. Rozmowy z siostrami zakonnymi, Pelplin 2018

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda