Home WiadomościZ kraju Jarmark z duszą

Jarmark z duszą

Redakcja

Słynnemu Jarmarkowi Świętego Dominika, który od XIII wieku odbywa się w Gdańsku ku czci założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, towarzyszył będzie dominikański odpust Dusza Jarmarku.

Tegoroczny odpust potrwa od 28 lipca do 4 sierpnia i będzie odbywał się pod hasłem zaczerpniętym z listu Świętego Pawła do Rzymian: „Wiara rodzi się ze słuchania”. Wypełnią go nabożeństwa, rekolekcje, katechezy i koncerty.

„Chcemy wrócić do religijnych korzeni jarmarku i pokazać jego wymiar duchowy. Dlatego proponujemy w naszej świątyni rodzaj rekolekcji miejskich, w czasie których chcemy dzielić się Słowem Bożym ” – mówi o. Paweł Biszewski z gdańskiego klasztoru dominikanów.

„Dziś bardzo pobieżnie patrzymy na świat i nie zauważmy tego, co najważniejsze. Cud stworzenia stał się przedmiotem konsumpcji, a powinniśmy go bardziej kontemplować. Dlatego tak bardzo potrzebujemy modlitwy, spotkania z Bożym Słowem, doświadczenia Bożego Miłosierdzia w czasie takiego wydarzenia jakim jest Jarmark Świętego Dominika” – dodaje o. Biszewski.

Duszę Jarmarku rozpocznie 28 lipca Morski Odpust Świętego Dominika. Uroczystą liturgię w bazylice Świętego Mikołaja odprawi o godz. 13 i kazanie wygłosi przeor gdańskich dominikanów, o. Marcin Mogielski.

Jednym z głównych wydarzeń Duszy Jarmarku będą rekolekcje różańcowe, zatytułowane „Różaniec dominikańską szkołą wiary”, które w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w bazylice Świętego Mikołaja wygłosi o. Stanisław Przepierski z klasztoru dominikanów na warszawskim Służewie.

W dniach od 30 lipca do 2 sierpnia ojcowie dominikanie będą pełnić też siedmiogodzinne dyżury spowiednicze w swoim kościele – w godz. od 10 do 13 i od 15 do 19. Natomiast 2 sierpnia w kaplicy Świętego Jacka trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu po mszy o godz. 12 do godz. 15.

W czasie odpustu odbędą się także wykłady w Dominikańskiej Szkole Wiary, której tegoroczna edycja w gdańskim klasztorze poświęcona jest sakramentom. 30 i 31 lipca prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, o. Tomasz Grabowski zmierzy się z tematami: „Po co nam sakramenty?” i „Po co mam się spowiadać?”

Natomiast 1 i 2 sierpnia w ramach Debaty „W drodze” o. Grabowski będzie rozmawiał z czytelnikami na temat wydanej ostatnio przez dominikańską oficynę książki „Daj nura. Życie po chrzcie i bierzmowaniu” autorstwa byłego generała Zakonu Kaznodziejskiego, o. Timothy Radcliffe’a.

W dniach od 29 lipca do 9 sierpnia turyści i mieszkańcy Trójmiasta będą mogli też zwiedzać wieżę, strychy oraz innych ciekawe miejsca kościoła Świętego Mikołaja, po których oprowadzać będą bracia dominikanie – opowiadając przy okazji o historii świątyni i Zakonu Kaznodziejskiego. W bazylice odbywały się będą również koncerty organowe.

Jarmark Świętego Dominika sięga korzeniami 1260 roku, kiedy to papież Aleksander IV nadał gdańskiemu klasztorowi dominikanów przywilej udzielania odpustu z okazji przypadającego 8 sierpnia dnia Świętego Dominika Guzmána. Z uroczystościami odpustowymi związano jarmark handlowy, którego tradycja przetrwała do czasów obecnych.

Tegoroczny, 753. Jarmark Świętego Dominika, rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 18 sierpnia. To największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez handlowo-rozrywkowych. W ostatnich latach jarmark odwiedzało od sześciu do ośmiu milionów osób.

„Tych, którzy będą chcieli odpocząć od jarmarcznego zgiełku, zapraszamy do murów naszej świątyni, gdzie znajdą ciszę modlitwy i będą mogli skorzystać z sakramentów” – mówi o. Biszewski.

Znajdujący się na gdańskiej Starówce klasztor dominikanów jest jednym z najstarszych w Polsce. Bracia Zakonu Kaznodziejskiego przybyli tutaj w 1227 roku. Wcześniej powstały klasztory w Krakowie – w 1223 roku i we Wrocławiu – w 1226 roku.

sz, dominikanie.pl / gdansk.dominikanie.pl / kn

Więcej na: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda