Home WiadomościZ kraju Werbiści: XIX Akcja św. Krzysztofa

Werbiści: XIX Akcja św. Krzysztofa

Redakcja

W niedzielę, 21 lipca, w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie na Warmii, odprawiona została Msza św. w ramach Nowenny Mszalnej ku czci św. Krzysztofa.

Mszy świętej w intencji kierowców, darczyńców i ich rodzin, którzy włączyli się, bądź włączą w XIX Akcję Kierowców przewodniczył o. Józef Węcławik SVD, rektor Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie.

W czasie liturgii dziękowano Panu Bogu za każdy bezpiecznie pokonany odcinek drogi i proszono o powrót do zdrowia dla wszystkich, którzy na skutek nieszczęśliwych wypadków je utracili. Pamiętano też o tragicznie zmarłych na drogach.

W wygłoszonej homilii o. Węcławik wskazał na postać św. Krzysztofa niosącego Chrystusa i analogicznie na misjonarzy szerzących Ewangelię, dla których tym, co ułatwia wypełnienie zadania, są często różnego rodzaju środki transportu. Przypomniał też o odpowiedzialności i obowiązku przezwyciężania pokusy bezmyślnej jazdy.

Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie pojazdów znajdujących się na seminaryjnym parkingu, następnie zaproszono wszystkich na spotkanie misyjne oraz udostępniono zwiedzanie Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów.

Spotkanie z misjonarzem poświęcone było pracy apostolskiej na Syberii, a po nim otwarto wystawę fotograficzną tematycznie związaną z wcześniejszą prezentacją. W atmosferę syberyjskiej rzeczywistości wprowadził i otwarcia ekspozycji „Syberia nieznana” dokonał sam autor zdjęć, wspomniany już o. Józef Węcławik SVD.

Inne nowe wystawy, które można było tego dnia oglądać to: „Chińskie oblicza Matki Bożej” (pokaz obrazów Garego Chu Kar Kui, członka stowarzyszenia Edukacji Artystycznej i Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Hongkongu, reprodukcje umieszczone w kościele seminaryjnym) oraz „Indie – odcienie kolorów” (wystawa fotograficzna Bartłomieja Wileńskiego, ekspozycja w Muzeum).

Wspólne świętowanie zakończono w miłej atmosferze na tarasie przed Kawiarenką Misyjną.

Ogólnopolska Werbistowska Akcja Kierowców na Rzecz Misyjnych Środków Transportu, zwana popuarnie Akcją św. Krzysztofa organizowana jest przez Referat Misyjny w Pieniężnie od 19 lat.

Samochód ciężarowy, terenowy czy osobowy, motocykl lub łódź motorowa, a niejednokrotnie nawet rower, to nie luksus, ale bardzo konkretne narzędzie służące misjonarzom na co dzień – mówi o. Wiesław Dudar SVD, organizator akcji. – Trzeba pamiętać, że niejednokrotnie te środki transportu pomagają dotrzeć misjonarzom nie tylko z Ewangelią, ale także z pomocą medyczną oraz socjalną do miejsc oddalonych od cywilizacji.

Akcja św. Krzysztofa trwa przez cały rok, a zatem włączyć się w nią można w każdej chwili. Więcej informacji zasięgnąc można w Referacie Misyjnym w Pieniężnie.

s. Hiacynta Lorenc SSpS

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda