Home WiadomościZ kraju W Częstochowie zakończyły się IV Paulińskie Dni Młodych

W Częstochowie zakończyły się IV Paulińskie Dni Młodych

Redakcja

Oto Matka Twoja – te słowa z krzyża Jezusa, które stały się mottem tegorocznego zjazdu najlepiej wskazują, że będąc tak blisko Jasnej Góry, nie sposób nie mówić o Bożej Rodzicielce. Zwłaszcza, że w duchowość organizatorów – Zakonu Ojców Paulinów, wpisany jest szczególny jej kult.

Czym są Paulińskie Dni Młodych? Jest to czas spotkania. Przede wszystkim spotkania z Bogiem – w Jego Słowie – czytanym, rozważanym i dzielonym we wspólnocie, jak również w codziennej Eucharystii. Piękną okazją do spotkania z Jezusem była także adoracja Najświętszego Sakramentu w Namiocie Spotkania. Ta kaplica pośrodku pola namiotowego przyciągała codziennie wiele osób, które trwały na modlitwie nierzadko nawet do 2-3 w nocy.

PDM to także czas spotkania z ludźmi – znającymi się od dawna, jak i tymi, którzy przyjeżdżają po raz pierwszy. W tym roku w zjeździe wzięło udział 120 osób, nie tylko z duszpasterstw przy Paulińskich klasztorach, ale niemal z każdego zakątka Polski.

Co przyciąga co roku tylu młodych ludzi na spotkanie organizowane przez białych stróżów Jasnogórskiej Pani? Przeważa opinia, że to rzadko spotykana atmosfera radośnie przeżywanej wiary. Że to czas rekolekcji, który pozwala nabrać sił na powrót do codzienności. Że niezwykłym doświadczeniem jest widzieć młodzież zaczytaną w Piśmie Świętym. Ale chyba najważniejsze jest to, że podczas Paulińskich Dni Młodych jest czas na wszystko – na modlitwę, zadumę, jak i na wakacyjny odpoczynek.

Piotr Olesiejuk


PDM, czyli Paulińskie Dni Młodych odbyły się po raz czwarty w dniach 15-21 lipca 2013r. w Częstochowie, przy Klasztorze Ojców Paulinów na ul. Św. Barbary. Hasło spotkania brzmiało: Oto Matka Twoja”.

W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas o. Stanisław Małys, który przyjechał wraz z młodzieżą z Włoch, grupa liczyła 8osób, byli to niesamowicie otwarci uczestnicy, którzy pomimo bariery językowej szczerze spędzali czas z Bogiem i drugim człowiekiem.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części, pierwsza miała charakter rekolekcji, natomiast w drugiej części tygodnia był czas na wędrowanie wspólne, integracje, przebywanie razem.

Pierwszy dzień spotkania upłynął jako czas przyjazdów poszczególnych grup i uczestników, powitania, przygotowanie pola namiotowego. Najważniejszym punktem tego dnia była Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, wtedy to oficjalnie został rozpoczęty zjazd. Eucharystii przewodniczył o. Michał Legan. Po zmroku był czas na ognisko.

Od wtorku nastąpił czas rekolekcji i trwał on do czwartku. Ojcem duchownym spotkania w tym roku był o. Wojciech Dec, to właśnie on głosił konferencje, a także homilie w trakcie Mszy Świętej.

Podkreślał jak ważną rolę spełniła Maryja w dziele zbawienie i jak potrzeba nam, młodym ludziom, młodym kobietom wzorować się na Maryi, najlepszej z Matek, aby być wzorową Matką i Kobietą w przyszłości i nie bać się zaufać bezgranicznie Bogu, tak jak to ona zrobiła.

Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na poszczególne grupy, np. św. Rity, św. Augustyna, bł. Euzebiusza i kilku innych. To właśnie w tych grupach mieliśmy okazję uczestniczyć w kręgach dzielenia się słowem, które to na każdy dzień przeznaczał o. Wojciech. Każdą z grup opiekował się Kleryk WSD z Krakowa, Siostra Augustianka z Krakowa, bądź Ojciec-Paulin obecny na zjeździe. To był specjalny czas, ponieważ każdy z uczestników mógł podzielić się swoimi przemyśleniami, wrażeniami i spostrzeżeniami, które przychodziły mu to do głowy w trakcie konferencji bądź homilii.

Każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólnie modlitwą- Jutrznia, a kończyliśmy- Nieszporami, po których następowało wyjście na Jasną Górę, ażeby uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim przed Cudownym obliczem Maryi.

W ogrodzie, w którym mieliśmy przygotowane miejsce na namioty była kaplica, w której to znajdował się – Miszkan, specjalne miejsce, do którego można było wieczorem przyjść i w ciszy adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Środowy wieczór po Apelu w Kaplicy na Jasnej Górze zakończyliśmy Drogą Krzyżową na wałach, którą prowadziła Grupa Łódzka pod opieką swojego duszpasterza- o. Andrzeja Grada.

W czwartkowy wieczór uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, po którym nastąpiło nocne czuwanie, które kończyło część rekolekcyjną spotkania. Podczas czuwania został wprowadzony, poświęcony i adorowany Krzyż, który od tego dnia stał się Krzyżem Paulińskich Dni Młodych. Po czasie adoracji przyszedł moment na akt zawierzenia swojego życia Maryi, wszyscy uczestnicy mieli okazję, żeby wpisać się do księgi, która była wystawiona na ołtarzu w Kaplicy, a wcześniej dzieło Paulińskich Dni Młodych pod opiekę Maryi zawierzyli Ojcowie Organizatorzy- o. Marek Nowacki i o. Andrzej Grad, a także wszyscy animatorzy. Był to wyjątkowy czas, kiedy to, każdy mógł w ciszy swojego serca ofiarować całe swoje życie pod opiekę najlepszej z Matek i iść z nią przez resztę życia. Ostatnie trzy dni zjazdu, tj. piątek, sobota i niedziela upłynęły na wspólnym wędrowaniu.

W piątek został przeznaczony czas na wędrówki, większość z grup wybrała wędrówkę do Leśniowa, inne grupy wędrowały po Częstochowie, a niektórzy, którym zdrowie nie pozwoliło na wędrówki pozostali na polu namiotowych, spędzili wspólnie czas.

Sobotni dzień, również upłynął pod znakiem wędrówek, tym razem było to wędrowanie i zwiedzanie Jasnej Góry, po nim był czas na wspólne zabawy, integrację, a także po raz pierwszy w tym roku odbyło się karaoke.

Czwarte Paulińskie Dni Młodych zakończyły się Eucharystią w niedzielę, 21.07 w Bazylice na Jasnej Górze, której przewodniczył o. Arnold Chrapkowski- Wikariusz Generalny Zakonu Paulińskiego.

Paulińskie Dni Młodych to niezapomniany czas, podczas którego poznajemy wiele wspaniałych osób, zawiązujemy znajomości, przyjaźnie, które trwają wiele lat. To czas, w którym możemy zbliżyć się do Boga, na nowo odnaleźć Jego działanie w naszym życiu.

Już dzisiaj zapraszamy na jubileuszowe- Piąte Paulińskie Dni Młodych, które odbędą się w dniach 13-20 lipca 2014r. w Brdowie, pod hasłem: Sam na sam z Bogiem.

Marta Fiszer


Paulińskie Dni Młodych dobiegły końca. W kilku słowach spróbuję, chociaż to nie łatwe, podsumować i opisać tegoroczny zjazd.

Co roku PDM odbywają się w innym miejscu, zawsze związanym z Paulinami. W ty roku miejscem spotkania była Częstochowa. Mało kto wie, że biali bracia mają dwa klasztory w Częstochowie. Oprócz Jasnej Góry, posługują także w parafii św. Barbary, niecały kilometr od jasnogórskiego klasztoru. Paulińskie Dni Młodych w tym roku były więc podzielone między dwa klasztory. Większość wydarzeń działa się przy klasztorze św. Barbary: pole namiotowe, konferencje, Eucharystie, modlitwa brewiarzowa, praca w grupach, ale i na jasnej Górze nas nie zabrakło. W Kaplicy Matki Bożej uroczystą Mszą Św. rozpoczęliśmy nasze tygodniowe spotkanie, z czwartku na piątek w tejże kaplicy uczestniczyliśmy w nocnym czuwaniu, podczas którego zawierzyliśmy siebie i nasze spotkanie Matce Bożej, uczestniczyliśmy w modlitwie Apelu Jasnogórskiego, a w niedziele w jasnogórskiej bazylice podczas Mszy Św., której przewodniczył o. Arnold Chrapkowski – Wikariusz Generalny Zakonu Paulinów, dziękowaliśmy Bogu za ten czas spędzony razem, za każde słowo wypowiedziane w konferencjach przez o. Wojciecha Deca – Ojca Duchownego spotkania, za każde Słowo, które wypowiedział do nas Bóg w cichej i wspólnotowej modlitwie, dziękowaliśmy za ludzi których spotkaliśmy i poznaliśmy. Dziękowaliśmy za cuda jakie w naszych sercach zdziałał Bóg.

Pierwsze trzy dni spotkania to czas dla Boga. W tych dniach ważnym momentem są konferencje, które ukierunkowują nas do pracy nad Słowem Bożym. To co uczestniczy słyszą w konferencji, w homilii, potem jest skonfrontowane ze Słowem Bożym, podczas własnej medytacji. Popołudniami był czas na pracę w grupach. Była więc możliwość podzielić się owocami swoich rozmyślań, własnym doświadczeniem, ale i słuchania świadectw innych, co jest ważnym elementem, który bardzo mocno jednoczy uczestników. Wieczorami w Namiocie Spotkania można było się spotkać twarzą w Twarz z Jezusem Eucharystycznym i przypieczętować cały dzień indywidualną modlitwą.

Ważnym i zarazem bardzo pięknym momentem kończącym pierwszą część spotkania było nocne czuwanie na Jasnej Górze w kaplicy matki Bożej. Rozpoczęliśmy je o 22.00 odsłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej. W pierwszej części czuwania został uroczyście wniesiony i poświęcony Krzyż Paulińskich Dni Młodych, który od tego roku będzie nam towarzyszył w naszych spotkaniach. Na ramionach krzyża umieszczone są ikony przedstawiające szczególnie ważne osoby dla paulińskiego zakonu: Matki Bożej Jasnogórskiej, św. Pawła Pierwszego Pustelnika, bł. Euzebiusza oraz św. Augustyna. Na odwrocie krzyża wymalowana jest flaga paulińska oraz umieszczony jest kamień z pierwszego paulińskiego klasztoru w Pecs na Węgrzech. Po adoracji krzyża poprzez ucałowanie zostaliśmy wprowadzeni w tematykę zawierzenia. Najważniejszym momentem czuwania była akt zawierzenia Matce Bożej Paulińskich Dni Młodych. Akt ten został uroczyście odczytany i podpisany przez organizatorów oraz animatorów grup. Następnie każdy z uczestników mógł wpisać do Księgi Zawierzenia swój własny, osobisty akt zawierzenia. Przez ponad cztery godziny młodzi ludzie podchodzili do Ikony Matki Bożej i z drżącą ręką wpisywali swoje osobiste zawierzenie się Maryi.

Dwa kolejne dni to czas dla człowieka. Zabawa, tańce, gry, wspólne wędrowanie zwiedzanie to doskonała okazja, aby jeszcze bardziej poznać siebie i ludzi, których mamy obok siebie. W tym czasie, chyba każdy z nas, mógł dostrzec ludzi, podobnych do nas, a przez to mogliśmy poczuć się sobą.

Niedziela, ostatni dzień zjazdu, była dniem z jednej strony smutnym, bo przyszedł czas rozstania, wyjazdów, ale dało dostrzec się i radość. Wspólne zdjęcie przed jasnogórską bazyliką, powrót na obozowisko ze śpiewem i wygłupami po drodze to znak radości jaką w nasze serca wlał dobry Bóg. Wierze, że owoce tegorocznego spotkania zostaną w sercach uczestników na długie lata, a wspólnota, jaką w tych dnia stworzyli da im wsparcie w trudnych chwilach dnia codziennego.

o. Andrzej Grad – paulin

Zobacz też na: www.pdm.paulini.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda