Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: 23. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Jasna Góra: 23. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Redakcja

jasnagora.com23. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odbyła się w dniach 24-25 czerwca na Jasnej Górze z udziałem ok. 4 tys. osób z Polski, a także Białorusi i Ukrainy. 

Mottem pielgrzymki jest Dziewięcioletnia Nowenna przed Jubileuszem 800. rocznicy powstania III Zakonu Świętego Franciszka. Słowa wybrane do rozważania na ten rok to słowa ‘Braćmi dla Niego są, kiedy spełniają wolę Ojca, który jest w Niebie’.

Mszy św. na Szczycie jasnogórskim w sobotę, 25 czerwca przewodniczył o. Alojzy Pańczak z Zakonu Braci Mniejszych, wieloletni asystent narodowy, regionalny i prowincjalny.

„Pokój i dobro” – tym franciszkańskim zawołaniem w imieniu Jasnej Góry pielgrzymów powitał o. Jan Poteralski, podprzeor klasztoru jasnogórskiego. „Na początku swojej misji św. Franciszek, biedaczyna z Asyżu, usłyszał tajemniczy głos: ‘Franciszku, czy nie widzisz, że mój Dom jest w ruinie? Idź i odbuduj go dla mnie’ – mówił o. Jan Poteralski – Bracia i siostry franciszkanie, myślę, że na przestrzeni dziejów waszego Zakonu te słowa staracie się realizować i tymi słowami żyć na co dzień – ‘idź i obuduj mój Kościół’. Zwłaszcza teraz, w XXI wieku, zwłaszcza teraz, kiedy widzimy wielką islamizację Europy, kiedy widzimy wielką laicyzację naszego narodu, kiedy widzimy wielkie prześladowanie chrześcijan – bo przecież każdego dnia chrześcijanie oddają życie dla Chrystusa – wasza misja, wasze zadanie ‘idź i odbuduj mój Kościół’ nie straciło na wadze, wprost przeciwnie, te słowa są ciągle aktualne! Macie jakieś zadanie do zrealizowania, bo źle się dzieje w Polsce, Europie i na świecie, a czasami w niektórych zakątkach naszych parafii czy kościoła. ‘Idź i odbuduj mój Kościół’ – to hasło niech wam towarzyszy”.

Słowa powitania skierowała s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ. „W obchodzonym w Kościele Roku Miłosierdzia tu, w sanktuarium narodowym, będziemy powierzać Panu Bogu za przyczyną Królowej Polski Franciszkański Zakon Świeckich w Polsce i na całym świecie, wszystkie sprawy Kościoła Powszechnego, naszej Ojczyzny i całego świata” – mówiła s. Berłowska.

Jakże nie wspomnieć bliskiego nam, franciszkanom świeckim, wydarzenia – przygotowujemy się do wielkiego jubileuszu 800-lecia istnienia III Zakonu Franciszkańskiego – mówił w homilii o. Alojzy Pańczak – 45 lat temu, 1 sierpnia tutaj na Jasnej Górze, na tym placu zgromadziły się tłumy tercjarzy. Obchodzono wówczas 750. rocznicę założenia III Zakonu. Był również obecny ks. Prymas Wyszyński, był obecny ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Ks. arcybiskup, Prymas Polski wygłosił do tłumów tercjarzy, którzy się tutaj na tę uroczystość zgromadzili, kazanie. Mówił i nawiązywał do św. Franciszka, do jego zasług, do zasług III Zakonu, które niewątpliwie były w czasach średniowiecza. Ale ks. Prymas zwracał się do tu obecnych, i zadawał proste pytanie, jakie zadania dzisiaj ma III Zakon. Dalej ks. Prymas pytał, czy po 7 i pół wiekach III Zakony nadal są aktualne, czy może się przeżyły, czy może straciły coś ze swej wrażliwości. (…) I mówi ks. Prymas, że potrzebni są ludzie, także we współczesnym świecie, można powiedzieć także i dzisiaj, którzy chcą się poświęcić dla braci. A jakie zadania kreślił wówczas – zadania, które wydają się być ciągle aktualne. Mówił ks. Prymas Wyszyński, tercjarz franciszkański, że mamy się dzielić słowem, mamy być apostołami dobrego słowa. Mówił, że naszą posługą jest służenie sobie nawzajem. Mówił o zadaniu dzielenia się i darowania – zajęcie się ludźmi samotnymi, zajęcie się katechizacją, oraz pomoc licznym rodzinom. Drodzy siostry i bracia, przygotowujecie się do wielkiego jubileuszu 800-lecia Zakonu. (…) Jakże tu na zakończenie nie przywołać jeszcze raz słów ks. Prymasa Wyszyńskiego, Sługi Bożego, również tercjarza franciszkańskiego, kiedy 1 sierpnia 1971 roku mówił do tercjarzy: Pod opieką Maryi, wsparci wspaniałymi przykładami świętych polskich, z pomocą duchową zakonów franciszkańskich urzeczywistniajcie, wprowadzajcie w czyn w całej naszej Ojczyźnie pokój i dobro”.

Na pielgrzymkę przybyli kapłani, asystenci narodowi, regionalni, wspólnotowi i wierni III Zakonu, młodzież franciszkańska i Rycerze św. Franciszka.

Przed błogosławieństwem s. Joanna Berłowska przeczytała Akt Odnowienia Zawierzenia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Matce Bożej Jasnogórskiej.

Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania wypowiedział o. Andrzej Romanowski OFMCap., Asystent Narodowy FZŚ.

Oprawę muzyczną przygotowała wspólnota FZS z Helu. Podczas pielgrzymki wierni wsparli ofiarami misje w Peru.

*

Franciszkański Zakon Świeckich powstał w 1221 roku. Założył go św. Franciszek z Asyżu dla katolików różnych stanów, dążących do doskonałości chrześcijańskiej poprzez naśladowanie Chrystusa ubogiego, pokornego i posłusznego Ojcu. Nie wymaga on opuszczenia dotychczasowego środowiska, rezygnacji z małżeństwa czy pełnienia zadań świeckich. Umożliwił jednak wielu ludziom realizację powołania zakonnego. Dawniej znany był pod nazwą Trzeciego Zakonu św. Franciszka, stąd też jego członków nazywano tercjarzami.

W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie po dotarciu do kraju w 1227 roku. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, niestety po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.

Na świecie Franciszkański Zakon Świeckich skupia ok. 400 tys. osób, w tym w Polsce ok. 10 tys.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda