Jasna Góra: 24. Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek

24. Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek zgromadziło w sobotnie popołudnie, 8 listopada, ponad tysiąc osób z całego kraju. Hasłem spotkania były słowa: „Maryja – wzorem jak żyć Prawdą i głosić Prawdę”. Pielgrzymi dziękowali także za kanonizację papieża Jana Pawła II. 

„Te czuwania mamy co roku, jest to już tradycja. To było 24., więc zaczynamy się przygotowywać do jubileuszu, do 25. One się wzięły z braku miejsca w naszym domu w Warszawie dla pielgrzymów. Potrzebna była też taka kontynuacja, formacja i dlatego wybraliśmy Częstochowę, i w 1990 roku po raz pierwszy mieliśmy to czuwanie – mówi s. Consolata Majewska, organizatorka – Są to ludzie z naszych różnych wspólnot przy parafiach, przy naszych domach, przy przedszkolach, przy domach dziecka, przy szkołach, gdzie uczymy – – Ci ludzie to także uczestnicy pielgrzymek, które organizujemy jako zgromadzenie do Rzymu czy do Fatimy. Mamy takie dwa czuwania w roku – jedno w Łagiewnikach, i jedno na Jasnej Górze. To jest taka swego rodzaju formacja. Zawsze zachęcamy do tego – że ty jesteś głosicielem, ty masz przyprowadzić do Jezusa. I to jest taka łańcuchowa sprawa – że jedni drugich zapraszają. Ja przed czuwaniem wysyłam może 300, 400 listów tylko, a jest dużo więcej ludzi. Chrześcijanin to apostoł, chrześcijanin to człowiek, który ma otwarte oczy, i zaprasza”.

W Polsce jest ok. 300 sióstr pallotynem. Zgromadzenie ma charakter czynny. „Nasz charyzmat to jest Apostolstwo, to jest bycie z człowiekiem tam, gdzie on jest. Pallotii (św. Wincenty Pallotti, założyciel zgromadzenia – przyp. BPJG) chciał, żebyśmy byli wszędzie, i w więzieniu, i wszpitalu – i tak jest. Pracujemy w szpitalu, prowadzimy Dom Dziecka, przedszkole, katechizujemy – tam, gdzie jest potrzeba. Ale zawsze z taką myślą – ten człowiek ma wzrastać nie tylko sam w wierze, ma nie tylko sam wierzyć, ale i ten, który jest obok niego też powinien poczuć Boga w nim. My jesteśmy zgromadzeniem czynnym. Organizujemy też pielgrzymki – czas, kiedy Jan Paweł II był w Rzymie, był takim czasem wzmożonych pielgrzymek, wiele naszych sióstr organizowało pielgrzymki. Z radością powiem – byłam 52. razy u Ojca Świętego z grupami. Raz byłam z taką małą grupa, i papież spojrzał, i zapytał – gdzie są ludzie? Poczułam w tym takie wołanie, taką akceptację, że my nie możemy być sami, my zawsze musimy być z ludźmi . I tak jest”.
Tradycją czuwania jest także akcja zbierania darów dla dzieci z Domu Dziecka, prowadzonego przez siostry pallotynki w Rudniku nad Sanem w diec. sandomierskiej, gdzie przebywa 30. dzieci. „W tym roku prosiłam, że jeśli ktoś może, żeby bieliznę przywiózł dla dzieci, skarpetki, bo wiadomo, że w domu dziecka to idzie bardzo dużo. Te paczki bardzo pomagają. Dlaczego nie pieniądz? – ponieważ ktoś kupując, nawet za 5 złotych te skarpetki, myśli o konkretnym dziecku, obejmuje go sercem, myśli, czy te skarpetki będą się podobać, czy to ma być w serduszka czy w gwiazdki. I drugi dar był taki uzupełniający na Ukrainę – odzież, ręczniki. Pójdzie to wszystko do naszych sióstr na Ukrainę, one to rozdzielą” – mówi s. Consolata.

W czasie modlitewnego spotkania pielgrzymi tradycyjnie zabierają także opłatki z Jasnej Góry na wigilijny stół. „Ludzie chcą nabyć opłatki, i ten opłatek nabyty w Częstochowie jakby ma inną wartość. Przy wigilijnym stole łączymy się myślą, sercem i pamięcią z tymi, którzy byli na Jasnej Górze” – podkreśla siostra organizatorka.
W Sali o. Kordeckiego pielgrzymi wysłuchali świadectwa rodziny państwa Butlewskich, rodziny wojskowej z pięciorgiem dzieci, nt. „Bóg – Prawda w codzienności rodziny”. Następnie wykład nt. „Chrześcijanin człowiekiem Prawdy” wygłosił ks. Jan Oleszko, pallotyn. Pielgrzymi uczcili także dwa jubileusze – 50-lecie kapłaństwa świętował ks. inf. Czesław Wala, a 25-lecie ks. prał. Jan Antoł. Przerywnik muzyczny przygotowała Diakonia Modlitwy Tańcem z Katowic.

Modlitwę w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęto Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Czas do Mszy św. wypełniły wspólne modlitwy, m.in. Koronką do Miłosierdzia Bożego. Temat: „Maryja wzorem życia i głoszenia Prawdy” przybliżył ks. Andrzej Zienkiewicz.

Uroczystej Mszy św. o północy w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. Jan Oleszko, pallotyn. Podczas Eucharystii miał miejsce Akt Zawierzenia. Modlitwą różańcową nad ranem pielgrzymi zakończyli czuwanie. Różaniec połączony był z odczytywaniem intencji pielgrzymów.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com