Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Biblia Jubileuszowa jako dar Towarzystwa Św. Pawła

Jasna Góra: Biblia Jubileuszowa jako dar Towarzystwa Św. Pawła

Redakcja

Z okazji stulecia istnienia Towarzystwa Świętego Pawła, którego misją jest głoszenie Słowa Bożego za pośrednictwem środków społecznego przekazu, wydawnictwo Edycja Świętego Pawła postanowiło przygotować specjalne wydanie Pisma Świętego – Biblię Jubileuszową. Jest ona inspirowana unikatową Biblią Gnieźnieńską. Unikatowy egzemplarz z nr 1. pauliści przekazali na Jasną Górę w czwartek, 1 stycznia, podczas Apelu Jasnogórskiego.

Ten ponadepokowy eksperyment połączenia Biblii Paulistów, czyli współczesnego przekładu Pisma Świętego, oraz pięknej ornamentyki i XV-wiecznej stylizacji Biblii Gnieźnieńskiej, dał wspaniały efekt w postaci Biblii Jubileuszowej.

„Pomysł zrodził się w trakcie myślenia nad tym, jak uczcić godnym dziełem apostolskim 100-lecie Towarzystwa św. Pawła, które przypadało w 2014 r. I wybór padł na dzieło o dużym ciężarze gatunkowym. I doszliśmy do wniosku, że spróbujemy wydać na bazie naszej Biblii Paulistów – biblię artystyczną, zdobioną pięknymi ilustracjami, godną Słowa Bożego. Udało nam się skontaktować z Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, gdzie zaproponowano nam Biblię Gnieźnieńską, które jako jedyna w tym zbiorze najstarszego archiwum Kościoła Katolickiego w Polsce jest jedyną księgą, która zawiera wszystkie księgi Starego i Nowego Testamentu. Postanowiliśmy tą bogatą ornamentykę XV wieku połączyć nowym tłumaczeniem Pisma Świętego i tak powstała Biblia Jubileuszowa – mówi ks. Tomasz Lubaś, dyrektor Edycji św. Pawła w Częstochowie – Dzisiaj ofiarujemy Matce Bożej egzemplarz z numerem 1. Ale nie tylko na tym polega jego wyjątkowość, ale też na tym, że jest to specjalny unikatowy egzemplarz w oprawie jubilerskiej, i z dedykacją na okładce ‘Matce Słowa’. I takiego drugiego nie ma, ponieważ ten egzemplarz jest tylko jeden. Chcemy go złożyć, bo Matce Bożej zawdzięczamy bardzo wiele, i dziękujemy za opiekę nad naszym apostolstwem biblijnym i oto dalej prosimy”.

„Dziś jest szczególna okazja, bo Edycja św. Pawła, chce przekazać rzecz szczególną Matce Bożej, Matce Słowa Dobrego, Biblię Jubileuszową. Myślę, że to szczególny moment ‘na początku było Słowa, Słowo było u Boga’. Myślę, że przekazanie pod opiekę Matce Jasnogórskiej Pani tego najważniejszego Słowa, na którym wszystko bazuje, czy to będą książki, czy to będą komentarze, czy to będą księgi liturgiczne, ale od tego Słowa najważniejszego, od tego Pierwszego Słowa wszystko bierze początek – opowiada ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, dyrektor Wydawnictwa Salezjańskiego – Tutaj, na Jasnej Górze chcemy podziękować za to co było w ubiegłym roku, ale i rozpocząć, to wszystko co nowe, najlepiej się rozpoczyna pod płaszczem, miłosną ręką Matki, a naszą Matką jest Jasnogórska Pani”.

Uroczyste przekazanie miało miejsce w czwartek, 1 stycznia na Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00, któremu przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Obecni byli księża pauliści wraz z ks. Bogusławem Zemanem, prowincjałem Towarzystwa Świętego Pawła, siostry zakonne i świeccy pracownicy Edycji św. Pawła.

„Święta Boża Rodzicielko Maryjo, dziś w to apelowe zasłuchanie Boga, rozważanie Jego tajemnic, w to uroczyste dziękczynienie za Ciebie, Matkę Słowa Wcielonego, Bożą Rodzicielkę, wpisujemy złożenie na Ołtarzu Ojczyzny, tu na Jasnej Górze, w Duchowej Stolicy Polski, Jubileuszowej Biblii wydanej w 100-lecie istnienie Towarzystwa św. Pawła. Bogactwo zdobień, staranność wydania i włączenie w nią elementów Biblii Gnieźnieńskiej wyraża nasz głęboki szacunek dla Słowa, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami. Dziś wypada nam tylko o jedno prosić, niech nasze życie będzie tak piękne i pełne Boga jak ta Biblia, i niech będzie pełne noszenia Go w swoim sercu, jak czyniła to Maryja. Przypominamy sobie wezwanie Ojca Świętego Franciszka z ubiegłorocznej Pasterki: ‘spójrzmy na żłóbek i módlmy się – O Maryjo, pokaż nam Jezusa’” – podkreślał w rozważaniu apelowym o. Marian Waligóra.

„Matko Słowa, założyciel Towarzystwa św. Pawła bł. Jakub Alberione wskazał, że Ty w tajemnicy Bożego Narodzenia wypełniłaś najważniejsze apostolstwo, dałaś światu do czytania Księgę, Słowo Przedwieczne. Jako pauliści i paulistki od 100 lat próbujemy pomagać Ci w tym apostolstwie. Dzisiaj przynieśliśmy Ci Matko najpiękniejszy owoc naszej pracy – Biblię Jubileuszową z nr 1, oprawioną w unikatową oprawę jubilerską, tylko i specjalnie dla Ciebie, na okładce umieściliśmy dedykację: ‘Matce Słowa’. Edycja św. Pawła wydała to dzieło we współpracy z Archiwum Archidiecezjalnym Gnieźnieńskim w Gnieźnie, gdzie przechowywany jest oryginał Biblii Gnieźnieńskiej, której ilustracje oraz ornamentyka nadają blasku Biblii Jubileuszowej. Dziękujemy Ci Maryjo, że czuwałaś nad Edycją św. Pawła i jej pracownikami, którzy mozolnie pracowali przez 2 lata nad tym klejnotem sztuki i wiary” – podkreślał ks. Tomasz Lubaś.

„Na naszych ludzkich drogach rozumu i wiary, odwieczne Słowo Boże, które stało się Ciałem, i Słowo Boże spisane, są światłem, ale i źródłem mądrości, a mądrość jest darem Boga i również zmaganiem, i wysiłkiem ze strony człowieka. Maryjo, stolico Mądrości, Matko Słowa, módl się za nami” – mówił na zakończenie Apelu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który udzielił błogosławieństwa apelowego.

Wcześniej pauliści wzięli udział w Mszy św. odprawionej o godz. 20.15 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Bogusław Zeman, prowincjał Towarzystwa Świętego Pawła.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda