Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Chrystusowcy czuwają z Polonią

Jasna Góra: Chrystusowcy czuwają z Polonią

Redakcja

Noc czuwania w intencji polskich emigrantów odbędzie się dzisiaj na Jasnej Górze. Modlitwie towarzyszyć będą słowa Jana Pawła II „Łączy nas wspólna Matka – Maryja, Naród, Ojczyzna”. Spotkanie organizują Księża Chrystusowcy i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

Chrystusowcy realizują testament swego założyciela prymasa Augusta Hlonda, który podkreślał, że na emigracji polskiej dusze giną. Aby nie ginęły, kapłani podejmują szereg inicjatyw wspierających tych, którzy z różnych powodów musieli opuścić ojczysty kraj, oraz ich rodzin. Jasnogórskie 26. już czuwanie w ten nurt się wpisuje i jak powiedział ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, jest wyrazem pamięci o wszystkich, którzy emigrowali: „Noc czuwania jest szczególną modlitwą, podczas której polecamy Maryi wszystkich naszych rodaków, całą 20-milionową rzeszę rodaków rozsianych w ponad 80 krajach świata”.

Uczestnicy czuwania otrzymają specjalny „Dekalog emigracji” ze wskazaniami Jana Pawła II dla Polaków na świecie. Chrystusowcy chcą, by te małe książeczki dostępne były w kaplicach na lotniskach, a także w biurach podróży, by mogły towarzyszyć nam zagranicą.

Wśród polskiej emigracji posługuje ok. 2 tys. kapłanów diecezjalnych i zakonnych, z czego chrystusowców ponad 300. Oprócz pracy duszpasterskiej troszczą się oni o podtrzymywanie ducha patriotycznego, życia społecznego i polskiej kultury.

Czuwanie za polską emigrację transmitowane będzie na stronie www.chrystusowcy.pl.

I. Tyras, Częstochowa

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda