Jasna Góra: czuwanie za emigrację

rvSzczególna modlitwa w intencji polskiej emigracji odbędzie się dziś na Jasnej Górze. Podczas nocnego czuwania zanoszone będą prośby za rodaków przebywających za granicą i rodziny doświadczane rozłąką. W ostatnich latach już ponad dwa miliony Polaków wyjechało do różnych krajów Europy, by tam podjąć pracę.

„Maryja, Jasnogórska Królowa Polski, jest patronką emigracji i Tą, która łączy wszystkich rodaków rozsianych po świecie” – przypomina ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego i wymienia szczególne intencje czuwania: „by nasza nowa fala emigracyjna zwłaszcza nie zagubiła wiary w Boga i tych wartości, które wynosi się z domów rodzinnych: kultury i języka” .

Polacy mieszkający poza granicami kraju podkreślają, że tym, co najbardziej ich łączy jest kościół: „Gdyby nie kościół, to nie wiem co… To jest jakby jedyne takie miejsce poza krajem, gdzie się łączymy, jednoczymy właśnie w tej polszczyźnie, w tej kulturze, gdzie mamy te same poglądy, żyjemy tą samą tradycją”.

Noc czuwania za emigrację przebiegać będzie pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. To słowa Jana Pawła II, ojca polskiej emigracji, za wstawiennictwem którego również zanoszone będą modlitwy za 18 milionów naszych rodaków rozsianych po świecie.

I.Tyras, Radio Jasna Góra/ rv

Za: Radio Watykańskie