Home WiadomościZ kraju Redemptoryści: Adoracja przy ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju” w Toruniu

Redemptoryści: Adoracja przy ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju” w Toruniu

Redakcja

radiomaryja-plW toruńskim Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, w dniach od 16 – 23 października odbywają się uroczystości odpustowe.

W tych dniach wierni mogą podejmować modlitwę o pokój przed ołtarzem adoracji Najświętszego Sakramentu „Światło Pojednania i Pokoju”, który peregrynuje po Polsce. 

Peregrynacja ołtarza zainaugurowana została w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przez papieża Franciszka, podczas czuwania młodzieży na Campus Misericordiae. Zanim jednak ołtarz trafi do Rwandy, będzie peregrynował przez najbliższy rok po kościołach w Polsce i poza jej granicami. Pierwszym  kościołem w którym gości jest Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja, zwrócił uwagę, że uroczysta inauguracja adoracji Najświętszego Sakramentu w toruńskim kościele rozpoczęła się w dniu wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrową. Zaś odpust w Sanktuarium odbędzie się 22 października, w dniu inauguracji pontyfikatu papieża Polaka.

– Dzisiaj jest wielka sprawa, rozpoczynamy przygotowanie do pierwszego odpustu. Dzisiaj zaczynamy tutaj modlitwę o pokój na świecie, ale proponuje też modlitwę o pokój w naszej Ojczyźnie i bezpieczeństwo dla Polski – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

W Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu  Ołtarz wystawiony będzie do dnia 23 października w Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników, gdzie będzie można adorować Najświętszy Sakrament codziennie w godzinach od 6.00 do 21.30.

Ołtarz Adoracji Eucharystycznej zaprojektowano dla powstającego Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój przy Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie. Ołtarz powstał w ramach idei utworzenia dwunastu Międzynarodowych Centrów Modlitwy o Pokój na świecie zwanych ,,Gwiazdami”, gdzie prowadzona jest wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Inicjatywa modlitwy o pokój pod hasłem ,,12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” jest projektem prowadzonym przez Stowarzyszenie ,,Communita Regina della Pace” z Radomia, które zainspirowane słowami św. Jana Pawła II o Maryi jako Niewieście Eucharystii, realizuje projekt utworzenia na świecie 12 ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Widzialnym znakiem tego duchowego dzieła są ołtarze adoracji eucharystycznej, które tworzone są przez pracownię artystyczną z Gdańska.

– Materialnym znakiem dzieła Stowarzyszenia Communita Regina della Pace są ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej. Wszystkie powstają w Polsce, w pracowni gdańskiego artysty Mariusza Drapikowskiego. Swoim pięknem służą oddaniu czci żywemu Bogu. Tworzenie Centrów Modlitwy na całym świecie to główny projekt stowarzyszenia. Obok tej akcji, propagujemy Apostolstwo Pokoju, czyli zobowiązanie do codziennej modlitwy i adoracji w intencji pokoju. W ten sposób pozostajemy w łączności duchowej z miejscami na świecie, gdzie wciąż trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Tworzymy ,,Łańcuch Modlitwy”, który otacza świat – wyjaśnia wiceprezes Piotr Pajestka.

Centra powstają w miejscach szczególnie doświadczonych wojnami i brakiem porozumienia między narodami i religiami. Pierwsze Centrum powstało przy IV Stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie.

Istnieje już kilka ołtarzy w ramach dzieła 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, gdzie trwa wieczysta adoracja w intencji pokoju. Jest to m.in Kaplica Wieczystej Adoracji przy Kościele Groty Mlecznej w Betlejem w Ziemi Świętej, Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie, Sanktuarium Marki Bożej Pokoju w Yamoussoukro czy Kościół św. Jakuba w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.

Planowane jest również utworzenie kolejnych ,,Gwiazd” m.in w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei Północnej i Sanktuarium św. Jana Ewangelisty w Dagupan na Filipinach a także w Afryce w Sanktuarium Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie – państwa dotkniętego wojną domową w której w wyniku ludobójstwa w 1994 r. zostało wymordowanych  blisko 2 mln ludzkich istnień.

Monika Brodzińska/RIRM

Za: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda