Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Duszpasterze Ludzi Pracy – najważniejsze, by nie utracić nadziei

Jasna Góra: Duszpasterze Ludzi Pracy – najważniejsze, by nie utracić nadziei

Redakcja

Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy trwają w dniach 6-9 lutego na Jasnej Górze. Tegoroczne rozważania rekolekcyjne głosi ks. Andrzej Kaszycki, kanclerz Kurii Kieleckiej. W spotkaniu uczestniczy bp Kazimierz Ryczan, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy. 

„Bardzo ważne, że te rekolekcje odbywają się przy sercu Matki – zaznacza ks. Andrzej Kaszycki – I tak sobie myślałem, w jaki sposób ukierunkować te rekolekcje, ale ponieważ w naszej diecezji kieleckiej odbywała się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu w latach 2007-2008 z hasłem: ‘Maryjo do Syna Swego nas prowadź’ pomyślałem sobie, że właśnie duszpasterze Ludzi Pracy, powinni tę oto modlitwę, to wezwanie w sposób szczególny teraz, w tych trudnych czasach, do Matki Maryi kierować: ‘Maryjo do Syna Swego nas prowadź’, a tenże Syn ma w tym momencie to, co jest najważniejsze, tę szczególną łaskę oddziaływania na każdego z kapłanów, duszpasterzy, ale poprzez nich oddziaływania na innych ludzi”.

„Ponieważ jesteśmy na Jasnej Górze, u Matki Bożej, ten temat jest dla nas bardzo bliski i bardzo potrzebny, abyśmy prowadzili duszpasterzy Ludzi Pracy do Chrystusa, aby czyniła to Matka” – mówi ks. prał. Jan Iłczyk, sekretarz krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy.

„W każdym czasie są ludzie bezrobotni, są ludzie zagubieni, są biedni moralnie i materialnie – wyjaśnia ks. Iłczyk – Ciągle borykamy się z tymi problemami, które dotykają ludzi pracy i pragniemy im pomóc, pragniemy ich zrozumieć, podtrzymać, pragniemy im dać nadzieję, że jeżeli nawet nie ma pracy, to szukajmy rozwiązania, czy też szukajmy przekwalifikowania, abyśmy mogli osiągnąć inną pracę, inną propozycję, aby inaczej po prostu podejść do życia, i aby z tą nadzieją spoglądać w przyszłość, ponieważ na tę nadzieję nie tylko czeka człowiek bezrobotny, ale czeka jego rodzina, jego dom, jego dzieci”.

Zdaniem ks. Andrzeja Kaszyckiego duszpasterstwo Ludzi Pracy jest trudne wtedy, „kiedy człowiek nie widzi autentycznych rozwiązań”. Natomiast staje się łatwe, jeżeli kapłan „zaangażuje się całym sobą i faktycznie potrafi to, co możliwe zrobić, zrealizować w Kościele Chrystusowym po to, żeby tym ludziom pomóc”.

„Nie jest najważniejsze żeby dzisiaj, w tych trudnych czasach mieć wiele, ale ważne jest to, by być autentycznym człowiekiem, by realizować się poprzez takie wartości, które są podstawą ludzkiej egzystencji, są podstawą szczęścia. Dzisiaj najważniejsze jest, by żyć w miłości i prawdzie, pomimo że jest trudno, żeby nie wyjałowić człowieczeństwa z tych duchowych wartości” – podkreśla ks. Kaszycki.

Na rozpoczęcie rekolekcji Mszy św. odprawionej o godz. 17.00 przed Cudownym Obrazem przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy.

Każdego dnia kapłani uczestniczący w rekolekcjach gromadzą się w Sali Konferencynej Domu Pielgrzyma, gdzie słuchają konferencji i wspólnie modlą się. Od wtorku do czwartku dzień rozpoczyna poranna Msza św. odprawiana w Kaplicy Matki Bożej. Homilie podczas Eucharystii głosi rekolekcjonista ks. Andrzej Kaszycki:
homilia z dn. 6 lutego
homilia z dn. 7 lutego

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 


Program:

Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy

Jasna Góra, Sala Konferencyjna Domu Pielgrzyma
6-9 lutego 2012 r.

poniedziałek, 6 lutego
17.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej
19.30 – spotkanie duszpasterskie
21.00 – Apel Jasnogórski

wtorek, 7 lutego
8.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej
10.30 – konferencja I
11.30-12.30 – konferencja II
16.30 – Nieszpory, konferencja III
19.30 – spotkanie duszpasterskie
21.00 – Apel Jasnogórski

środa, 8 lutego
8.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej
10.30 – konferencja IV
11.30-12.30 – konferencja V
15.00 – Nabożeństwo Pokutne
16.30 – Nieszpory, konferencja VI
19.30 – spotkanie duszpasterskie
21.00 – Apel Jasnogórski

czwartek, 9 lutego
8.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej


Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda