Home WiadomościZ kraju Oblaci NMP – Kodeń: pielgrzymka “Amazonek”

Oblaci NMP – Kodeń: pielgrzymka “Amazonek”

Redakcja

W niedzielę 5 lutego przybyły do Kodnia kobiety po mastektomii wraz ze swymi rodzinami na III Pielgrzymkę “Amazonek”. Pielgrzymka zbiegła się z liturgicznym wspomnieniem św. Agaty, która patronuje kobietom walczącym z rakiem piersi.

O godzinie 11.30 w Bazylice Kodeńskiej odmówiono różaniec, po którym celebrowano uroczystą Eucharystię, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Piotr Pielak – duszpasterz służby zdrowia diecezji siedleckiej. Nawiązując do Ewangelii, kaznodzieja podkreślił, że chorzy i cierpiący mieli uprzywilejowany dostęp do Jezusa – Chrystus pochylał się nad cierpieniem człowieka, które, jak pisze błogosławiony Jan Paweł II w liście apostolskim “Salvifici Doloris”, jest częścią doczesnego doświadczenia człowieka. Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia wskazał również, że zmagając się z cierpieniem, przychodzimy do Matki, która w ziemskim życiu również doświadczała cierpienia, stając pod Krzyżem swego Syna.

Po Eucharystii miało miejsce dzielenie się swoim doświadczeniem w walce z chorobą – uczestniczki podkreślały rolę wiary i przezwyciężania osamotnienia w walce z chorobą. Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem zawierzenia kobiet po mastektomii i ich rodzin Matce Bożej Kodeńskiej. “III Pielgrzymka “Amazonek” do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu zgromadziła kilkadziesiąt pań wraz z rodzinami z takich ośrodków jak: Siedlce, Biała Podlaska, Radzyń Podlaski. Niestety w związku z trudnymi warunkami pogodowymi nie dotarły panie z takich ośrodków jak Lublin, ale mamy nadzieję, że zwyczaj takich spotkań będzie kontynuowany w przyszłych latach. Kobiety, które często przeżywają dramat walki z chorobą w samotności, mogą przybyć wraz ze swoimi rodzinami do Kodnia, aby tutaj znaleźć wsparcie i otuchę w modlitwie i wymianie doświadczenia z innymi kobietami” – podkreśla o. Paweł Gomulak OMI – Rzecznik Sanktuarium Maryjnego w Kodniu.

Obecnie w Polsce jest około 123 kluby kobiet po mastektomii, które przyjęły nazwę “Amazonek”, od mitologicznego plemienia kobiet walczących, które obcinały sobie jedną pierś, by nie przeszkadzała im we władaniu włócznią i łukiem. Obecnie kluby “Amazonek” zrzeszają ok. 15 tys. kobiet. W Polsce pierwszy klub kobiet po mastektomii powstał w 1987 roku.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda