Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Jego daru nie możemy zmarnować

Jasna Góra: Jego daru nie możemy zmarnować

Redakcja

Na Jasnej Górze trwają przede wszystkim duchowe przygotowania do kwietniowej kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Specjalne spotkanie poświęcone tym dwóm wielkim papieżom zatytułowane “Promieniowanie ojcostwa” odbędzie się w najbliższy, wtorek 25 lutego. Jego głównym celem jest przypomnienie postaci świętych papieży i ich związków z Matką Bożą Jasnogórską.

W czasie sesji o Janie Pawle II mówić będzie abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przypomina, że “daru wielkiego Polaka nie możemy zmarnować”. – Przywracanie pamięci o Janie Pawle II to jest bardzo ważne zadanie wszystkich środowisk nie tylko kościelnych, ale również i narodowych. Zlekceważenie tego daru, jakim jest jego osoba i jego przesłanie, nie może być dowodem, że mieliśmy skarb, który zmarnowaliśmy – powiedział abp Depo.

Bł. papież Jan Paweł II był wielkim czcicielem Matki Bożej Jasnogórskiej. Modląc się w Sanktuarium wypowiadał szczególne akty zawierzenia Kościoła, świata i Polski. W klasztorze znajduje się wiele wotów ofiarowanych Matce Bożej, wśród nich przestrzelony podczas zamachu z 1981 r. pas papieskiej sutanny.

Ale nie tylko Jan Paweł II był szczególnym czcicielem jasnogórskiej Matki i Królowej. Także Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę “Trylogii”, upatrywał w Niej szczególną Orędowniczkę. Na Jasną Górę pielgrzymował w 1929 r. a potem kiedy został papieżem, już na progu swego pontyfikatu zwrócił się z prośbą o modlitwę w jego intencji.

Podczas homagium kardynałów, kiedy podszedł Prymas Polski, kard. Wyszyński, Jan XXIII powiedział: “Częstochowa, Częstochowa! Spraw, aby wiele modlono się za mnie przed waszą Matką Bożą”. Prymas spontanicznie odpowiedział: “Uczynię to, aby każdego dnia była Msza św. w intencji Waszej Świątobliwości przed Obrazem Matki Bożej”. I tak od 6 listopada 1958 r. przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej codziennie wieczorem celebrowana jest Msza św. w intencji następcy św. Piotra.

Matce Bożej Jasnogórskiej Jan XXIII zawierzył prace Soboru Watykańskiego II. Do Sanktuarium przekazał też wiele darów, wśród których znajduje się olbrzymia monstrancja gotycka ozdobiona elementami kości słoniowej z dedykacją: “W dowód szczególnej miłości względem Polski zawsze wiernej”.

M.in. o tych i innych związkach Jana XXIII z Jasną Górą oraz o jego pontyfikacie i posłudze Jana Pawła II mowa będzie podczas wtorkowej sesji. Prelegentami będą: abp Wacław Depo, o. prof. Zachariasz Jabłoński i ks. dr Jarosław Grabowski z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Spotkanie, 25 lutego rozpocznie Msza św. o 17.30 po czym zainaugurowane zostaną konferencje w kaplicy różańcowej.

Organizatorami sesji “Promieniowanie ojcostwa” są: klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze i Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie.

APP/slo

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda