Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Jubileusz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Jasna Góra: Jubileusz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Redakcja

Jubileusz 20-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich miał miejsce w sobotę, 15 lutego na Jasnej Górze i w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. 

„Stowarzyszenie powstało 20 lat temu, obchodzi swój jubileusz. Czasy nie są łatwe – zrzeszanie się lekarzy w momencie, kiedy wciąż ta reforma nie może się zakończyć, i żeby te kolejki pacjentów się zmniejszyły, i żeby normalna praca toczyła się w szpitalach, przychodniach. Potrzeba takich spotkań, gdzie lekarze będą mieli okazję do refleksji, na co zwrócić uwagę, jak pełnić swoją misję, a misją jest ochrona życia, misją jest pokazywanie życia jako wartości i jednocześnie docenianie tych ludzi, którzy służą temu dziełu przyjęcia życia, podtrzymania i rozwijania tego życia – mówi bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia – Samo to, że zrzeszają się lekarze, to już wielki dzieło. Chcielibyśmy, żeby tych lekarzy zrzeszonych było bardzo dużo. Mówi się o 1 tys. lekarzy, którzy czynnie są zaangażowani w stowarzyszenie, ale są też tacy, którzy działają, ale nie spełniają od strony formalnej wymogów, które są związane z byciem członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy”.

„Trzeba dziękować to, że byli i są lekarze, którzy mają odwagę swoje kompetencje zawodowe włączać w służbę wartościom najwyższym. Takim wartościom, które jasno nazywają, że Bóg jest Bogiem, i że jest człowiek, którego Bóg umiłował tak, że Syna swojego dał. Każdy lekarz musi pamiętać, musi pogłębiać tą świadomość, że jest dla drugiego człowieka, czyli rozwijać swoje talenty, wszystkie dary, ale wykorzystywać je dla człowieka – opowiadaWanda Terlecka, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich – Lekarzy obowiązuje zawsze bezwarunkowy szacunek dla człowieka i jego życia, o tym świadczą wszystkie kodeksy etyki lekarskiej, odkąd je znam, czyli od 2500 lat”.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna odprawiona o godz. 9.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Przewodniczył jej abp Zygmunt Zimowski z Watykanu, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, a homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry skierował o. Łukasz Buzun, podprzeor sanktuarium.

„20 lat od 2. Dnia Chorego, który odbył się tutaj, na Jasnej Górze z woli Ojca Świętego Jana Pawła II. Wtedy właśnie, w obecności kardynała Fiorenzo Angeliniego, rozpoczęło się Stowarzyszenie Polskich Lekarzy Katolickich – mówił na początku Mszy św. abp Zygmunt Zimowski – Dziękujemy za te 20 lat służby drugiemu człowiekowi, ale rocznica to również przyszłość, i dlatego modlimy się gorąco za tą przyszłość służby zdrowia w naszej Ojczyźnie, dziękując za to wszystko, co czynicie dla ludzi chorych, których serdecznie pozdrawiam tutaj od naszej Matki”.

„Bliskość 22. Światowego Dnia Chorego, który przebiegał pod hasłem: ‘Wiara i miłość. My także winniśmy oddać życie za braci’, przyprowadziła nas do szkoły Maryi, aby na wzór tej Matki dostrzegać każdego chorego brata i siostrę oraz tych, którzy zapewniają im opiekę i leczenie. Po raz kolejny potwierdzamy prawdę wyrażoną przez Ojca świętego Franciszka, że Kościół widzi w ludziach chorych szczególną obecność cierpiącego Chrystusa. Chciejmy dzisiaj wsłuchać się również w głos Kościoła, kiedy idziemy z Maryją, Niewiastą Eucharystii ku dziękczynieniu za wszystko, co nam uczynił, za wielkie rzeczy, które są naszym udziałem – mówił w homilii abp Wacław Depo – Dzisiaj wypowiadam te słowa do każdego i każdej z was, do lekarzy i całego zespołu służby zdrowia, ale również i do chorych: Niech Jezus was błogosławi przez pośrednictwo naszej Matki”.

Patronat honorowy nad uroczystościami jubileuszowymi objęli: abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia; abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Komisji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia.

Dalsza część spotkania, m.in. sesje i wykłady, będzie miała miejsce w Auli Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Barbary w Częstochowie.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG, mś 

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda