Home WiadomościZe Świata Hiszpania: jubileuszowy kongres o św. Janie z Avili

Hiszpania: jubileuszowy kongres o św. Janie z Avili

Redakcja

„Słudzy miłosierdzia według św. Jana z Avili” (Ministros de la misericordia, según san Juan de Avila). Pod takim hasłem w miejscowości Montilla odbył się kongres, w którym wzięło udział ponad 200 kapłanów, zakonników i seminarzystów z całej Hiszpanii. Gościem honorowym spotkania był kard. Mauro Piacenza, penitencjarz większy Stolicy Apostolskiej.

Kongres został zorganizowany przez Ośrodek Diecezjalny św. Jana z Avili w ramach trzyletniego jubileuszu z okazji ogłoszenia patrona hiszpańskiego duchowieństwa doktorem Kościoła. Wykłady dotyczyły głównie sakramentu pojednania. O jego praktyce i rozumieniu przez Jana z Avili mówił abp Juan del Río. Podkreślił też szereg elementów, które mogą być użyteczne w dzisiejszych czasach. Z kolei o „cenzurach zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej” mówił ks. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Kongres zakończył kard. Mauro Piacenza wykładem o sakramencie pojednania.

Warto zauważyć, że od ogłoszenia Jana z Avili doktorem Kościoła stale rośnie liczba pielgrzymek z kraju i z zagranicy do jego sanktuarium, które znajduje się w miejscowości Montilla koło Kordoby. To było jedną z przyczyn przedłużenia Roku Jubileuszowego na okres trzech lat.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda