Home WiadomościZ kraju Jasna Góra – już w niedzielę setne urodziny Niepodległej

Jasna Góra – już w niedzielę setne urodziny Niepodległej

Redakcja

Pod narodowym patronatem prezydenta RP, z udziałem rodziny jasnogórskiego bohatera kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz pielgrzymów na Jasnej Górze już w najbliższą niedzielę, 4 listopada odbędą się główne uroczystości jubileuszowe 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To właśnie 4 listopada w 1918 r. sanktuarium jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stało się „skrawkiem” wolnej Polski. 

PROGRAM JASNOGÓRSKICH OBCHODÓW 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 

JASNA GÓRA, niedziela, 4 listopada 

godz. 9.30 – Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem pocztów sztandarowych – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski 
– Odsłonięcie tablicy poświęconej kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, jasnogórskiemu bohaterowi, w Kaplicy Pamięci Narodu 

godz. 10.30 – Rozpoczęcie patriotycznego korowodu w rytmie poloneza: Plac Biegańskiego – Błonia Jasnogórskie 

ok. godz. 11.20 – Piknik patriotyczny – Błonia Jasnogórskie 
– rekonstrukcja wydarzeń z 4.11.1918 r. – przedstawienie w wykonaniu Grupy Teatralnej pod Wiszącym Kotem, działającej przy LO im. M. Kopernika w Częstochowie z gościnnym występem grupy rekonstrukcyjnej SRH 73 PP z Katowic 
– uroczyste wywieszenie 100-metrowej flagi na wieży jasnogórskiej 
– śpiew patriotycznych pieśni przy „Ogniu Wolności” 
– pokaz sprzętu wojskowego i strażackiego 
Dla uczestników pikniku przygotowanych zostało ok. 200 litów grochówki. 

ok. godz. 14.00 – zakończenie pikniku 

Uroczystości towarzyszące: 

godz. 12.00 – Odsłonięcie gabloty multimedialnej poświęconej st. chor. sztab. Mirosławowi Łuckiemu, który zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w prowincji Ghazni w Afganistanie oraz żołnierzom AK Batalionu „Parasol”, którego tradycje dziedziczy Jednostka Wojskowa w Lublińcu – Bastion św. Rocha 

godz. 16.30 – Oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim „Per Mariam Soli Deo” – Bazylika Jasnogórska (w wykonaniu Filharmonii Śląskiej), wstęp wolny – zobacz więcej: www.jasnagora.com 

godz. 18.00 – Inauguracja iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie w narodowych barwach. Oprawę świetlną przygotował TAURON – dziedziniec jasnogórski – zobacz więcej: www.jasnagora.com 

ok. godz. 17.30 – Nagranie programu telewizyjnego „Ocaleni” – Sala Rycerska (TVP) – więcej: www.jasnagora.com 

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej – poprowadzi o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów 

poniedziałek, 5 listopada 

godz. 19.00 – „Pieśń o Ojczyźnie” – Występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Bazylika Jasnogórska (wstęp wolny). 

www.niepodlegla.com 

A oto szczegóły przebiegu niepodległościowego święta: 

Uroczystości rocznicowe zainauguruje o godz.9.30 w bazylice dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Swą obecność na Eucharystii zapowiedziało prawie sto szkolnych pocztów sztandarowych, delegacje Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego, Kuratorium Oświaty, NSZZ Solidarność, Polskiej Grupy Górniczej S.A., parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, kościelnych, w tym Kat. Stow. „Civitas Christiana”. Obecna będzie także ponad 40-osobowa grupa dzieci z polskich szkół na Litwie. 

Na jasnogórskie zaproszenie do udziału w uroczystościach odpowiedziała również rodzina kpt. Artura Wiśniewskiego z wnuczką Bożeną Wiśniewską. To on, żołnierz niepodległości, legionista, w 1918 r. wprowadził polskie wojsko do Sanktuarium, przejmując klasztor z rąk zaborców. Tym czynem wpisał się w historię Jasnej Góry i dołączył do grona jasnogórskich bohaterów narodowych. Po Eucharystii w Kaplicy Pamięci Narodu odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica jemu poświęcona. Fundatorem tablicy jest NSZZ Solidarność Region Częstochowski. 

Podczas Mszy św. w darach ołtarza niesionych będzie 5 specjalnych ksiąg „Sto życzeń na 100 lat dla Polski”. Życzenia dla Niepodległej dzieci wpisywały w szkołach. Są one wyrazem ich miłości do Ojczyzny i szczególnym wotum naszego pokolenia składanym w darze dla Królowej Polski. Przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Katowicach złożą pamiątkowe monety: „My Polacy dumni i wolni 1918-2018”. 

Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpocznie się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Wł. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabraknie regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”. 

Plac jasnogórski w symboliczny sposób „opasany” zostanie biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Następnie flaga zostanie przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży. Wywieszenie flagi będzie bardzo spektakularne. Prace nad zabezpieczeniem obiektu i przygotowania do wykonania tego widowiskowego zadania trwają już od dłuższego czasu. Jednostka Wojsk Komandosów w Lublińcu jest najstarszą jednostką wojsk specjalnych w Siłach Zbrojnych RP. 

Jako wotum dla Maryi – Hetmanki Żołnierza Polskiego komandosi przygotowali wystawę zatytułowaną „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Mirosław „Miron” Łucki (1975-2013)”. Gablota multimedialna poświęcona jest st. chor. sztab. Mirosławowi Łuckiemu, który zginął podczas operacji przeprowadzonej w nocy z 23 na 24 sierpnia 2013 r. w prowincji Ghazni w Afganistanie oraz żołnierzom AK, Batalionu „Parasol”, którego tradycje dziedziczy Jednostka Wojskowa w Lublińcu. Gablota znajdzie się w Bastionie św. Rocha. 

Wywieszenie 100-metrowej flagi z wieży nastąpi podczas rekonstrukcji wydarzeń z 4 listopada 1918r., którą przygotowuje Grupa Teatralna pod Wiszącym Kotem działająca przy LO im. M. Kopernika w Częstochowie z gościnnym występem grupy rekonstrukcyjnej SRH 73 PP z Katowic. Na placu przed szczytem ustawiona będzie scena, na której odegrane zostanie przedstawienie. 

Potem zapłonie „ogień wolności” i rozpocznie się śpiew patriotycznych pieśni ze specjalnie przygotowanych przez uczniów na tę okoliczność śpiewników. Jego okładkę stanowi rysunek 6-letniej Julii, która zwyciężyła w konkursie dla przedszkolaków „Laurka dla mojej Ojczyzny”. 

Na błoniach podczas pikniku niepodległościowego sprzęt bojowy zaprezentują żołnierze i strażacy. Przeprowadzą oni także różne działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Prezentowana będzie wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”, swoje stanowisko informacyjno-edukacyjne z punktem wymiany 5 zł monet mieć będzie Narodowy Bank Polski. 

Dla uczestników pikniku przygotowanych zostało ok. 200 litów grochówki. 

Część popołudniową świętowania urodzin Niepodległej wypełni na Jasnej Górze m.in. oratorium „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej o Stefanie Kardynale Wyszyńskim, którego życie i nauczanie stało się drogowskazem do prawdziwej wolności pokoleń Polaków w okresie reżimu komunistycznego. 

Oratorium powstało w 2017 r. z inspiracji Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Zakonu Paulinów, w celu pokazania osoby i dziedzictwa Czcigodnego Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia – miłośnika Pani Jasnogórskiej. Dzieło ma być także wyrazem wdzięczności za dar paulińskiego Konfratra i swoistym przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. 
Autorem libretta jest ks. Tadeusz Golecki, a muzykę skomponowali: Piotr Pałka i Hubert Kowalski. Do udziału w oratorium zapraszają: marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze. Początek widowiska o godz. 16.30 w bazylice, wstęp wolny. 

Spektakularnym wydarzeniem obchodów jubileuszowych 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie w narodowych barwach. Wieża, która dla wielu Polaków i wiernych z zagranicy jest symbolem „góry zwycięstwa” zyska całkiem nowe oświetlenie. TAURON przygotował nową oprawę świetlną tego miejsca. Około godz. 18.00 każda ze ścian jasnogórskiej wieży zamieni się w biało-czerwoną flagę Polski. Dopełnieniem tego oświetlenia będzie okazjonalna iluminacja budynku tzw. Pokoi Królewskich, którą będzie można podziwiać już w sobotę wieczorem, 3 listopada. 

Jasna Góra zwana często „Górą Zwycięstwa”, jako miejsce „podnoszenia się nawet z największego upadku” pokazana zostanie w telewizyjnym programie „Ocaleni”, który będzie nagrywany w Sanktuarium 4 listopada. 

Program przedstawia historie ludzi, którzy doświadczyli piekła nałogu, ale rozpoznali swój problem i teraz żyją w trzeźwości. Jego autor Rafał Porzeziński rozmawia z rodzinami bohaterów oraz osobami, które pomogły im wyjść z uzależnienia. 

Uczestnicy programu „Ocaleni” o godz. 13.00 wezmą udział w Kaplicy Różańcowej w Mitingu Ocalonych prowadzonym przez Wspólnotę św. Jakuba, a o godz. 15.00 w Drodze Krzyżowej z bp. Tadeuszem Bronakowskim, przewodniczącym Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP. 

Setne urodziny Niepodległej świętowane w Narodowym Sanktuarium zakończy wielka modlitwa Polaków – Apel Jasnogórski, który z udziałem Wojska Polskiego poprowadzi o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. 

Kontynuacja trwać będzie jeszcze nazajutrz, bowiem 5 listopada ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół Śląsk

Jubileuszowe uroczystości na Jasnej Górze będą jednocześnie podsumowaniem projektu edukacyjnego „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, który zyskał wsparcie programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa” a realizują go: Jasna Góra, delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Kat. Stow. „Civitas Christiana” w Częstochowie. W działaniach wzięło udział ok. 130 szkół i przedszkoli powiatu częstochowskiego. 

It/ Radio Jasna Góra

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda