Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Jasna Góra: Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Redakcja

BPJGKonferencja Dyrektorów Szkół Katolickich trwała na Jasnej Górze w czwartek, 20 sierpnia, z udziałem ponad 200 osób – dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich z całej Polski. Doroczne spotkanie odbywa się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. 

„To spotkanie było bardzo bogate. Przyjeżdżamy po to, aby naładować akumulatory, spotkać się przy ołtarzu w Kaplicy Cudownego Obrazu, ponieważ Matka Jasnogórska jest patronką Szkół Katolickich, i dlatego tutaj zawsze przyjeżdżamy – podkreśla ks. Zenon Latawiec, salezjanin, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu – To spotkanie ma nam dać przede wszystkim wiedzę prawną dotyczącą zmian w oświacie. Prawo się zmienia, w związku z tym bardzo ważne jest, abyśmy dowiedzieli się o tych zmianach, bo nie jesteśmy w stanie, jako dyrektorzy, śledzić wszystkich zmian w prawie oświatowym, a tutaj mamy postawione pewne akcenty. Druga sprawa, to jest sprawa pewnej formacji, pewnych akcentów w tym nurcie, który przeżywamy – czyli jeżeli są jakieś problemy, bioetyka, wychowanie w rodzinie, współpraca szkoły z rodzicami, to są tematy, które są ściśle związane z edukacją, z wychowaniem, ze szkołą. (…) Zawsze słuchamy dyrektorów w ankietach, czego by oni oczekiwali, i później staramy się na każdą konferencję odpowiadać odpowiednimi osobami, prelegentami, którzy mają coś do powiedzenia w danym zakresie”.

Jednym z prelegentów zaproszonych na tegoroczną Konferencję, był prof. Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy, na co dzień profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Na Jasną Górę przyjechał wraz ze swoją małżonką Janiną, profesor nauk chemicznych związaną z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą.

„Przyjechaliśmy z żoną na dzisiejszą Konferencję Dyrektorów Szkół Katolickich, zaproszeni przez siostrę Maksymilianę Wojnar. Przyjęliśmy to zaproszenie z racji takiej, że jako członkowie środowiska akademickiego, zajmujemy się również edukacją, szczególnie w ramach Akademickiego Klubu Obywatelskiego. Próbujemy konsultować, rozmawiać z nauczycielami nad potrzebą i możliwościami reformy systemu szkolnictwa – wyjaśnia prof. Jan Duda – Chciałem też, za zachętą s. Maksymiliany, podzielić się refleksjami z dyrektorami szkół katolickich, aczkolwiek uprzedzałem, że ja w szkole katolickiej nigdy nie byłem uczniem, nigdy nie miałem styczności, również nasze dzieci nie były uczniami szkół katolickich. Liczyłem również, że się dowiem wielu ciekawych rzeczy – wiedziałem, że będą tutaj ludzie bardzo kompetentni. A szkolnictwo katolickie jest dla mnie zjawiskiem fascynującym z racji tego, że rzeczywiście ma dobrą renomę na całym świecie, święci triumfy. Ja jestem zafascynowany tym zjawiskiem, uważam, że jest to wielki wkład Kościoła w kulturę, w cywilizację, i coś, co świadczy o wielkości Kościoła, o wielkości chrześcijaństwa – przecież to Kościół zakładał pierwsze szkoły publiczne, niepłatne. Także sam chciałem się dowiedzieć, jak to funkcjonuje, jak wygląda. Natomiast mój referat miał taki tytuł jaki może mieć tytuł referat nie fachowca – ‘Refleksja na temat roli szkoły w wychowaniu, w szczególności szkoły katolickiej’. Na tym referacie przedstawiłem swoje uwagi, m.in. podkreślając bardzo ważną, według mnie, rolę wychowawczą szkoły. Podkreślałem też, jak wielkie znaczenie może mieć szkoła katolicka, w szczególności w promowaniu wartości chrześcijańskich”.

W ramach Konferencji swoje referaty wygłosili: dr Stanisław Sławiński pt. „O polskiej oświacie w 2015 r. Najważniejsze pytanie – czego ma uczyć szkoła? Czy kolejna reforma strukturalna? Problem wczesnej edukacji. O nauczycielach”; prof. dr hab. inż. Jan Duda, AGH Kraków pt. „Refleksja na temat roli szkoły w wychowaniu, w szczególności szkoły katolickiej”; Paweł Głowacki i Andrzej Kowalski z Gimnazjum Przymierza Rodzin w Warszawie pt. „Praktyka współpracy z rodzicami w szkole”; Joanna i Mariusz Dzieciątko z Warszawy pt. „Nauczanie domowe. Motywacja i efekty”; Teresa Król z Krakowa pt. „Prawda o wyniku badań IBE nt. edukacji seksualnej”; ks. Adam Polak z Częstochowy pt. „Światowe Dni Młodzieży w Polsce”; Jakub Bałtroszewicz, fundator Fundacji ‘Jeden z nas’ pt. „Wystąpienie nt. Poradnika bioetycznego dla młodzieży” i ks. dr Marek Studenski, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Bielsko-Żywieckiej pt. „Wychowanie. Wyzwanie dla katechezy szkolnej”.

Uczestnicy Konferencji, na zakończenie obrad, które odbywały się w Sali o. Kordeckiego, zgromadzili się na wspólnej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Mszy św. przewodniczył ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, a homilię wygłosił ks. Marek Studencki, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Eucharystię zakończył Akt ZawierzeniaSzkolnictwa Katolickiego i całej oświaty Matce Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski.

Jak podkreśla ks. Zenon Latawiec, jedną z najważniejszych idei, które będą propagowane w programie nauczania szkół katolickich w roku szkolnym 2015-/16, będą przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Nadzieją naszą na najbliższy rok są przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które będą w lipcu 2016 roku. To są elementy bardzo ważne, mobilizujące, które pokazują rzeczywistość, bo przygotowanie to nie tylko logistyka, ale przede wszystkim przygotowanie duchowe na bazie treści, które są dostępne w ramach tych trzech lat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży”. Jak podkreśla ks. Latawiec, temat Światowych Dni Młodzieży znajdzie swoje miejsce w programie nauczania. „To jest nasze dzieło i musimy to popierać, propagować i tym żyć” – podkreśla przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

Współorganizatorką spotkania od wielu lat jest s. Maksymiliana Wojnar, prezentka, sekretarz Rady Szkół Katolickich w Polsce.

Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 600 szkół katolickich.

*

Korzystając z okazji pobytu na Jasnej Górze, zapytaliśmy prof. Jana Dudę o znaczenie, jakie ma dla niego, i Jego Małżonki, jasnogórskie sanktuarium. „Traktujemy Jasną Górę jak duchową stolicę Polski. Jeśli mamy jakieś ważne sprawy, to przyjeżdżamy tu – po prostu, jak chyba większość Polaków. Ja byłem, i Jasia też, po maturze – można powiedzieć, pierwszą taką samodzielną podróż w świat to odbyłem na Jasną Górę. Potem po ślubie byliśmy tu, ile razy jest jakieś ważniejsze wydarzenie, to jesteśmy. Czujemy się tutaj jak w domu” – powiedział prof. Jan Duda.

Również małżonka prof. Jana Dudy – Janina Milewska-Duda – udzieliła na Jasnej Górze wywiadu dla Radia Jasna Góra i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. „Bardzo ucieszyłam się, gdy mąż zaproponował wyjazd na Jasną Górę w związku z Konferencją, a ja sobie pomyślałam – pojadę razem z nim i wstąpię do Matki Bożej, która jest mi najbliższa sercu, i będę mogła tutaj sobie z Nią po cichutku porozmawiać – mówiła Janina Milewska-Duda – Zawsze Matka Boża była w naszej rodzinie na pierwszym miejscu – nie wiem, czy to babcia powiedziała, czy mama, że na pierwszym miejscu jest Matka Boża, a potem dopiero ta mama na ziemi. I ja tak też swoje dzieci wychowuję, że pierwsza w kolejności to Matka Boża, a potem dopiero mama”.

W nawiązaniu do wizyty prezydenta elekta Andrzeja Dudy, który pierwsze swoje kroki nazajutrz po wyborze (26 maja) skierował na Jasną Górę, prof. Jan Duda stwierdził: „To nie przypadek, aczkolwiek była to dla nas tak miła wiadomość, że chyba milszej nie mieliśmy, że On również to samo czuje, że pojechał, pierwsze kroki swoje skierował tu”.

„To była moja właściwie największa radość, zaraz po tym, jak dowiedziałam się, że jest Prezydentem, że wygrał wybory, że właśnie tu przyjechał do Częstochowy – dodała Janina Milewska-Duda – To właśnie kulminacyjny punkt całej sprawy. Tak że bardzo byłam Mu wdzięczna za ten odruch serca, bo to był po prostu odruch serca. On, mam nadzieję, zawierzył się tu jako Prezydent Matce. Zawsze zawierzałam wszystkie swoje dzieci Matce Bożej, żeby prowadziła ścieżkami Chrystusowymi do Pana Boga, naszego Ojca, więc wydaje mi się, że to zostaje dzieciom w sercu, i potem odruch serca Andrzeja był taki”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr, es

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda