Home WiadomościZe Świata 1500 lat najstarszego klasztoru w Europie

1500 lat najstarszego klasztoru w Europie

Redakcja

RVOpactwo Saint-Maurice w Szwajcarii obchodzi 1500 lat swojego istnienia. To najstarszy klasztor w zachodniej Europie, w którym nieprzerwanie żyją zakonnicy. Klasztor św. Maurycego został założony w 515 r. w Agaunum przez burgundzkiego króla Zygmunta jako ekspiacja za zabójstwo własnego syna Sygerika. Wybudowano go obok powstałego w 381 r. sanktuarium, w którym przechowywano relikwie św. Maurycego. Ten rzymski centurion  poniósł śmierć męczeńską za czasów cesarza Dioklecjana. W 1128 r. klasztor przyjął regułę św. Augustyna i do dnia dzisiejszego istnieje tam wspólnota kanoników regularnych, która liczy obecnie 40 kapłanów i 2 braci.

1 sierpnia urząd opata przejął O. Jean Cesar Scarcella 94. następca pierwszego opata Gondebauda. Wybór opata potwierdza sam Papież. O. Jean Scarcella przyrzekł, jak to jest w zwyczaju, wierność regule zakonnej, troskę o kształcenie i formację współbraci, posłuszeństwo Kościołowi i modlitwę za lud Boży. W średniowieczu klasztor w Agaunum, który miał wówczas do 500 mnichów, był ważnym miejscem pielgrzymkowym i centrum ewangelizacji Burgundów. „W świecie, który nieustannie się zmienia,  nasze  opactwo jest jak latarnia morska. Wskazuje drogę pośród burzy różnorakich idei, które wiele razy usiłowały zdyskredytować wartość modlitwy i działania inspirowanego Ewangelią” – napisał z okazji jubileuszu poprzedni opat O. Joseph Roduit.

dw / rv, alateia

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda