Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Konferencja dyrektorów szkoł katolickich

Jasna Góra: Konferencja dyrektorów szkoł katolickich

Redakcja

Doroczna Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich trwa na Jasnej Górze w piątek, 23 sierpnia. Tradycyjne spotkanie odbywa się zawsze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. 

„Co roku przed rozpoczęciem roku szkolnego w sierpniu spotykamy się tu, na Jasnej Górze z tego względu, że Matka Boża Jasnogórska jest Patronką szkół katolickich, i to jest właśnie miejsce szczególne, gdzie gromadzimy się bardzo często na rozpoczęcie roku szkolnego, później na Forum Młodzieży we wrześniu, później w listopadzie na Forum Rady Szkół Katolickich” – tłumaczy ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

„To spotkanie jest spotkaniem szczególnym, ponieważ zawsze przy rozpoczęciu roku szkolnego warto o pewnych rzeczach, pewnych zmianach, które wchodzą w tym roku szkolnym się dowiedzieć, ale równocześnie po to, aby nabrać tego ducha, tutaj się spotkać, w Domu Matki. Kiedy się spotykamy, również wymieniamy pewne doświadczenia, które w jakiś sposób napełniają nas, dodają nam siły, entuzjazmu do pracy na przyszłość” – dodaje ks. dyrektor.

W tym roku dyrektorzy szkół katolickich w sposób szczególny chcą skupić się na zagadnieniach psychologicznych. „Pani Ewa Kalińska-Grądziel przedstawi nam, w jaki sposób od strony psychologicznej będziemy kierować szkołą, później sprawy dotyczące dylematów prawno-etycznych w umowie o pracę, którą zawiera każdy dyrektor w szkole z nauczycielem, z pracownikiem szkoły. Również będziemy się zastanawiać nad sprawami nowych przepisów prawnych dotyczących zatrudnienia, urlopów macierzyńskich, które zostały wprowadzone. Dlatego to jest bardzo ważne, żebyśmy się dowiedzieli z pierwszej reki o pewnych zagadnieniach, i mogli je wprowadzić na bieżąco do naszej działalności szkolnej” – wyjaśnia ks. Zenon Latawiec.

Gościem tegorocznej konferencji jest bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Ks. biskup skierował specjalne słowo do uczestników spotkania, ale także przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30.

„W trwającym Roku Wiary tutaj, u stóp Maryi, Jasnogórskiej Pani, Kobiety Wiary, upraszamy dla nas, dla naszych wspólnot, dla naszych kolegów i koleżanek nauczycieli i wychowawców, serca pełne wiary. Tak ich nam potrzeba, aby nie zwątpić, nie zawahać się, nie zatrzymać w drodze – mówił w homilii bp Wojciech Polak – Jest to piękna i wymagająca droga, błogosławiona droga oparta na słuchaniu i widzeniu. Albowiem tożsamość szkoły katolickiej – mówił kiedyś w Stanach Zjednoczonych papież Benedykt XVI – nie jest po prostu sprawą liczby uczniów katolickich, to raczej kwestia przekonania, czy naprawdę wierzymy, że tylko w Misterium Słowa Wcielonego wyjaśnia się tajemnica człowieka? Czy naprawdę jesteśmy gotowi zawierzyć całe nasze jestestwo, intelekt i wolę, umysł i serca – Bogu, czy akceptujemy prawdę objawioną przez Chrystusa, czy wiara jest naprawdę obecna w naszych uczelniach i szkołach? Czy wyraża się tam żywo w liturgii, w sakramentach, przez modlitwę, dobre uczynki, troskę o sprawiedliwość i szacunek dla stwórczego dzieła Boga? Jedynie w ten sposób – dodawał – dajemy świadectwo o znaczeniu tego, kim jesteśmy, i w co my tak naprawdę wierzymy”.

W czasie Eucharystii miało miejsce ponowienie Aktu Zawierzenia Szkolnictwa Katolickiego Matce Bożej Królowej Polski.

„Zawsze szkoły katolickie kładą bardzo mocny nacisk na wychowanie, bo szkoła jak szkoła, kształci, daje wiedzę, natomiast szkoły katolickie mają już z założenia formować osobowość człowieka, pokazywać mu wartości życia, które są bardzo ważne – podkreśla ks. Zenon Latawiec – Szczególnie w dzisiejszym świecie, gdzie jesteśmy bombardowani różnymi informacjami, i młody człowiek jest zagubiony w tych informacjach, i warto mu pokazać właściwą drogę. Dlatego tak ważna jest też formacja nauczycieli, którzy pracują w naszych szkołach, tak ważne jest, aby im pokazać, do czego są powołani, bo zawód nauczyciela to nie jest tylko zawód, ale to też powołanie”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda