Home WiadomościZe Świata Asyż: rodzina chroniąca stworzenie

Asyż: rodzina chroniąca stworzenie

Redakcja

1 września we Włoszech jest obchodzony 8 Narodowy Dzień Ochrony Stworzenia pod hasłem „Rodzina wychowuje do strzeżenia stworzenia”. Jego przygotowaniem będzie zorganizowane 31 sierpnia w Sacro Convento w Asyżu sympozjum „Strzec stworzenia dla przetrwania przyszłości”, zorganizowany przez Franciszkański Zakon Świeckich i Młodzież Franciszkańską.

Sympozjum o charakterze interdyscyplinarnym jest podzielone na dwie części: pierwsza, typowo ekologiczna zatytułowana „Strzec i kultywować stworzenie dla możliwej przyszłości”, oraz druga, o wyraźnym charakterze duchowym: „Wychowywać do strzeżenia stworzenia na przykładzie św. Franciszka z Asyżu”.

Z tej okazji franciszkańscy organizatorzy wystosowali apel, który jest syntezą praktyczną przesłania biskupów włoskich, wystosowanego z tej okazji w tegoroczną uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 7 czerwca. Oto treść franciszkańskiej syntezy orędzia:

Drodzy Bracia,

z okazji 8 Dnia dla kustodii stworzenia, pod tytułem „Rodzina wychowuje do kustodii stworzenia”, który Kościół zaprasza nas do obchodzenia 1 września 2013 r., pragniemy jako Franciszkański Zakon Świeckich i Młodzież Franciszkańska dać sobie wskazówki dla jak najlepszego jej przeżywania.

Jak przypomina nam tekst CEI (Konferencji Episkopatu Włoch), kustodia lub zniszczenie stworzenia zależą od nas, od naszej zdolności („mądrości”) wyboru słusznej drogi.

Papież Franciszek wezwał nas ostatnio do „kultywowania i strzeżenia” nie tylko więzów pomiędzy nami i środowiskiem, ale także więzów ludzkich, które łączą osoby zamieszkujące ten świat.

Ale kto może pomóc nam kultywować i strzec „mądrze” to wszystko? Każdy z nas ma rodzinę własną lub przybraną jako miejsce edukacyjne, w którym byliśmy i jesteśmy wspomagani do dojrzewania do podejmowania ważnych decyzji.

Gaudium et spes definiuje rodzinę „szkołą człowieczeństwa najbardziej kompletną i najbardziej bogatą – fundamentem społeczeństwa, ponieważ w niej różne pokolenia spotykają się i pomagają sobie nawzajem w osiągnięciu mądrości ludzkiej bardziej pełnej i w dogodnym łączeniu praw osoby z innymi wymaganiami życia społecznego” (n. 52).

Kultura kustodii (jak przypomina nam tekst przesłania CEI), której uczymy się w rodzinie, opiera się na darmowości, wzajemności i na naprawianiu zła. Oto więc bracia małe gesty, które chcemy Wam zaproponować dla obchodzenia 8 Dnia Kustodii Stworzenia: postawić na nowo w centrum Słowo, aby pomnożyło mądrość w naszym życiu i prowadziło nasze wybory: oto np. czytanie Ewangelii niedzielnej przed obiadem; żyć gestami darmowości, aby nasze relacje były autentyczne: bądźmy dyspozycyjni np. tego dnia do posługi, być może tej najbardziej pokornej, w rodzinie (wobec naszych rodziców, braci, żon, synów…); kultywować wzajemność poprzez dialog braterski który potrafi mieć respekt dla odmienności… rozmawiajmy np. o nas, o naszym życiu, o naszych projektach, aby nasi drodzy pomogli nam w naszych wyborach, i słuchajmy siebie nawzajem; uczyć się naprawiać zło, zwyciężając egoizm: poprzez np. rekonstrukcję jakiegoś zranienia, które sprowokowaliśmy w rodzinie naszym zachowaniem.

Aby dokonać tego wszystkiego, musimy oczywiście „oszczędzić, aby znaleźć czas” do poświęcenia relacjom ludzkim.

Pozbawimy się czegoś, co w przeciwnym razie zabrałoby nam cenny czas do poświęcenia członkom naszej rodziny, i oddamy go później w jakimś geście miłości i uwagi także poza naszą rodziną.

Oto w ten sposób ta niedziela i poczynając od niej być może także inne, które nadejdą, odzyskają swój „zapach” i rodzina stanie się zaprawdę szkołą dla kustodii stworzenia, wychodząc od kustodii osób i relacji.

Pokój i Dobro!

FZŚ Włochy

Więcej na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda