Home WiadomościZ kraju Jasna Góra odznaczona za zasługi dla kultury polskiej

Jasna Góra odznaczona za zasługi dla kultury polskiej

Redakcja

BPJGJasna Góra została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, przyznawaną za szczególne osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. 

Odznakę na ręce przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry wręczył Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa narodowego. Taką samą odznakę otrzymał Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Uroczystość miała miejsce podczas noworocznego koncertu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej w bazylice na Jasnej Górze w sobotę, 30 stycznia.

„To jest hołd wdzięczności dla Jasnej Góry, także dla Tygodnika ‘Niedziela’ – mówi minister Piotr Gliński – To wyraz podziękowania dla działalności w sferze kultury, ale szeroko pojętej – nie tylko tej kultury artystycznej, bo tu są wspaniałe dzieła sztuki, które są chronione, o które się dba, które są dostępne dla zwiedzających, dla pielgrzymów, dla mieszkańców Częstochowy, dla nas wszystkich; ale także w sensie szerszym – kultura to system wartości, o który musimy dbać. Tu na Jasnej Górze jest takie szczególne dbanie o te wartości”.

„To wielka radość – podkreśla o. Marian Waligóra, przeor sanktuarium jasnogórskiego – To uhonorowanie Jasnej Góry odznaczeniem zasług dla kultury polskiej przypomina nam o tym, że Jasna Góra ma dwubiegunowe znaczenie dla Polaków – z jednej strony, tej najważniejszej, to duchowe, to religijne, ale druga strona to jest właśnie to wpisywanie się pięknie w kulturę polską poprzez różne dzieła, które tutaj powstają, powstawały czy są prezentowane. Bardzo mnie to ucieszyło, że ktoś dostrzegł Jasną Górę jako to miejsce, które wpisuje się również w tworzenie pięknej kultury polskiej”.

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” ma kształt stylizowanej i złoconej ciemnoczerwonej rozety o średnicy 32 mm. W środku rozety, na okrągłej, biało emaliowanej tarczy, jest umieszczony stylizowany złocony monogram „RP”, w otoku tarczy, na srebrzonym tle, napis „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”.

O przyznanie Jasnej Górze i „Niedzieli” odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wnioskowało Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”. Małgorzata Zuzanna Nowak, członek Zarządu Stowarzyszenia, przemawiając przed wręczeniem odznaczeń wyjaśniła, że oznaczenie zostało przyznane decyzją ministra z 28 grudnia 2015 r. na wniosek Stowarzyszenia (zapowiedź 1, zapowiedź 2).

Następnie Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa narodowego, wręczył odznaczenie na ręce o. Mariana Waligóry, przeora Jasnej Góry, i Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej „Niedzieli”. O. przeor podziękował za odznaczenie słowami: „To wyróżnienie przypomina nam o tym, jakie znaczenie ma to sanktuarium w życiu wszystkich Polaków”.

Red. Lidia Dudkiewicz dziękując za odznaczenie dla Tygodnika Katolickiego „Niedziela” mówiła: „Jest wiele radości, m.in. taka szczególna okoliczność, że przyjmujemy to wyróżnienie, kiedy obchodzimy urodziny ‘Niedzieli’, są to 90. urodziny, a cały rok jest rokiem jubileuszowym. I kolejna nasza radość to jest ta, że zostaliśmy wyróżnieni razem z Jasną Górą”.

Na uroczystości wręczenia odznaczenia obecni byli m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor honorowy Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, obecna redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, poseł PiS Szymon Giżyński, poseł PiS Konrad Głębocki, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater” Tadeusz Szyma.

„To jest bardzo ważna sprawa, że Jasna Góra jest nie tylko ‘konfesjonałem i ołtarzem narodu’, ale ośrodkiem kultury. I bardzo się cieszę, że dzisiaj nowy minister kultury i wicepremier będzie odznaczał to miejsce, ale i tę wspólnotę, jako zasłużoną dla kultury polskiej” – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w czasie dzisiejszych uroczystości pogrzebowych w Leśniowie śp. o. Mariana Lubelskiego, byłego przeora Jasnej Góry.

*

Koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej rozpoczął się w bazylice jasnogórskiej o godz. 17.30. „Już 12. lub 13. raz koncertujemy w bazylice jasnogórskiej – mówi Marek Piątek, dyrygent Jasnogórskiej Orkiestry Dętej – Raz w roku Orkiestra daje koncert, bo tak służy swoją grą ojcom i braciom paulinom, i wszystkim pielgrzymom, którzy przybywają do tego cudownego miejsca. Uświetniamy swoją grą wszystkie najważniejsze uroczystości na Jasnej Górze, ale raz w roku pokazujemy swój kunszt – oczywiście w tym koncercie są kolędy i pastorałki, ale również utwory koncertowe, które pokażą prawdziwy obraz Orkiestry i jej umiejętności. Zaszczytem jest to, że gramy u stóp Matki Bożej. Zresztą sama nazwa – jasnogórska – nas do tego zobowiązuje. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy tutaj służyć w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze swoją grą. Orkiestra ta liczy już ponad 50 lat, bo trzeba datę jej powstania liczyć od 1961 r.”

Koncertu wysłuchała m.in. Irena Stępniewska, żona pierwszego dyrygenta Jasnogórskiej Orkiestry Dętej śp. Alfreda Stępniewskiego, który dyrygował Orkiestrą od 1962 do 2001 roku.

W bazylice jasnogórskiej w wykonaniu Orkiestry zabrzmiały:
1. Marsz „Kosmos” – muz. J. Żak, opr. K. Hilla
2. „Modlitwa o pokój” – muz. N. Blacha, opr. W. Janiszewski
3. „Maciej Kolędnik” – opr. Cz. Sokalski, solo na trąbce – Maciej Piątek
4. Walc z filmu „Trędowata” – muz. W. Kilar, opr. G. Duchnowski
5. „Granada” – muz. A. Lara, opr. St. Bujar
6. „Z narodzenia Pana” – opr. Cz. Sokalski
7. „Over the Rainbow” – muz. H. Arlen, opr. W. Barker – solo na saksofonie Wojciech Krajewski
8. „Mährischer Tanz nr. 4” – Frantisek Manas
9. „Disney Festival” – opr. Toshio Mashima
10. „Polish Christmas Music” – opr. Johan de Meij
11. „Indiana Jones Selection” – muz. J. Williams, opr. H.V.D. Heide
12. „Karpacka Brygada” – muz. M. Herman, opr. Z. Drabiński.

Był i utwór na bis, oraz serdeczne życzenia na nowy rok kapelmistrza Orkiestry Dętej Marka Piątka.

Na zakończenie słowo do zebranych skierował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, dziękując ministrowi Piotrowi Glińskiemu za odznaczenia Ministerstwa Kultury i rządu polskiego, i udzielając zebranym błogosławieństwa.

Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem kolędy „Wśród nocnej ciszy” – z towarzyszeniem Jasnogórskiej Orkiestry Dętej zaśpiewała Teresa Krasnowska z Wiednia, która na co dzień pracuje i krzewi polską kulturę wśród Polonii w parafii pw. Najśw. Maryi Panny prowadzonej przez księży pijarów.

Koncert zapowiadał o. Kamil Szustak.

*

Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa narodowego, gościł na Jasnej Górze pierwszy raz od czasu objęcia tej funkcji. W czasie pobytu w klasztorze jasnogórskim spotkał się z władzami sanktuarium, został także oprowadzony po najważniejszych miejscach kompleksu klasztornego przez o. Stanisława Rudzińskiego, Kustosza Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. Wicepremier Piotr Gliński uczestniczył także we Mszy św. o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej, sprawowanej codziennie w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Wicepremier uczestniczył też w koncercie Jasnogórskiej Orkiestry Dętej – podczas tej uroczystości wręczył Jasnej Górze odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”. W wywiadzie dla Biura Prasowego Jasnej Góry i Radia Jasna Góra, zapytany o znaczenie sanktuarium jasnogórskiego, Piotr Gliński mówił: „Tu zawsze atmosfera jest tak niesamowita, tak sprzyjająca czemuś, co jest bardzo ważne w życiu codziennym – to znaczy takiemu wyciszeniu, uspokojeniu, a jednocześnie pewności tego, co na naszym padole jest faktycznie istotne, ważne, jaka jest hierarchia spraw, jakie są priorytety. I dodatkowo jest tu taka atmosfera przyjazna dla tych, którzy tu przychodzą. Ja tu przybywałem czasami jako normalny pielgrzym, kilkakrotnie byłem tu jako polityk. I w jednym, i w drugim przypadku te wizyty są pełne otuchy, dają takie poczucie, że jest w życiu coś wartościowego, i że warto żyć sensownie, warto potwierdzać wartości, i to jest także ważne dla społeczeństwa, dla naszej wspólnoty”.

„Jasna Góra pełni, w sensie szerokim, kulturowym, taka rolę dla jednostek, dla poszczególnych osób, ale także ta funkcja integrująca jest dla mnie bardzo ważna. To jest pewien symbol, tutaj się po coś przychodzi, po coś tu ludzie przychodzą, z jakiegoś powodu uważają, że to jest miejsce ważne dla Polski” – dodał wicepremier Piotr Gliński.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda