Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Ogólnopolska uroczystość ku czi Maryi Wniebowziętej

Jasna Góra: Ogólnopolska uroczystość ku czi Maryi Wniebowziętej

Redakcja

Obchody uroczystości Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny trwają na Jasnej Górze. To jedno z najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. 

Na Jasnej Górze obchodzone jest w sposób szczególny – to tu, na uroczystość Wniebowzięcia 15 sierpnia, ze wszystkich zakątków Polski wędrują piesze pielgrzymki.

Według statystyk, w dniach od 1 do 15 sierpnia do Częstochowy dotarły 54 piesze pielgrzymki, a szło w nich ponad 80 tys. osób.

Zarówno piesi pielgrzymi, jak i ci, którzy dojechali na dzisiejszą uroczystość różnymi środkami lokomocji, biorą udział w centralnej, uroczystej Sumie, rozpoczętej na jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00. Od wczesnych godzin rannych sanktuarium wypełnione jest tysiącami wiernych – w uroczystościach bierze udział ok. 90 tys. wiernych.

Sumie Pontyfikalnej przewodniczy Prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Słowa pozdrowienia do pielgrzymów z Castel Gandolfo skierował papież Benedykt XVI: „Dzisiaj pragnę pozdrowić wszystkich, którzy pielgrzymują na Jasną Górę. Niech Wniebowzięcie Matki Bożej przypomina nam, że celem naszej ziemskiej wędrówki jest niebo. Pielgrzymując uczmy się od Niepokalanej zawierzenia Bogu, pełnienia Jego woli i służby braciom. Prośmy Ją: do Syna Swego nas prowadź, z Nim nas pojednaj, Synowi Swemu nas polecaj, Jemu nas oddawaj. Z serca wam błogosławię”.

W imieniu Jasnej Góry wszystkich zebranych witał generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. Wskazując na Maryję Wniebowziętą, o. I. Matuszewski podkreślał: „Celem naszego życia jest życie w Bogu, który jest Dawcą życia. My także możemy dostąpić pełni życia w światłości przed obliczem Boga, pod warunkiem, że będziemy ludźmi życia, obrońcami życia, w każdym jego wymiarze”.

Generał Zakonu przywołał postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który w Jasnogórskich Ślubach Narodu wołał o poszanowanie ludzkiego życia na każdym jego etapie. „’Obowiązkiem naszym – mówił w 1977 roku – jest zarówno uszanowanie życia nienarodzonych, jak i zachowanie życia tych, którzy wokół nas żyją. Idzie o to, aby na nikogo nie podnosić ręki, aby w Ojczyźnie naszej nie było płaczących, prześladowanych, dręczonych – bez słusznej racji (…) czy na skutek tego, że ktoś ma inne przekonania. Wszystko to wchodzi w zakres obowiązku obrony życia’” – cytował słowa kard. Wyszyńskiego o. Matuszewski.

„Przeznaczeniem naszego ciała nie jest śmierć, lecz życie – mówił o. Izydor Matuszewski – Dlatego Kościół nieugięcie broni nietykalności i godności ciała ludzkiego, zarówno ciała nienarodzonego dziecka, jak i starca lub chorego, a także i ciała człowieka w pełni sił. W Evangelium Vitae, Jan Paweł II mówi: ‘Przynaglany głęboką troską o los każdego człowieka stwierdzam, że dziś pilnie potrzebna jest wielka modlitwa za życie, przenikająca cały świat’”.

„Zdobądźmy się zatem na pokorę i odwagę modlitwy i postu, aby sprowadzić Moc z Wysoka, która obali mury oszustwa i kłamstwa, zasłaniająca przed oczyma wielu naszych braci i sióstr niegodziwość czynów i ustaw wrogich życiu i wzbudzi w ich sercach postanowienia i zamiary inspirowane cywilizacją życia i miłości” – podkreślił generał paulinów. Przypomniał, że Pielgrzymi Warszawscy w tym roku dziękują za 25 lat dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – modlitwy ogromnej rzeszy ludzi pragnących budzić i budować cywilizację życia. Powitanie zakończył wezwaniem do modlitwy „o prawdziwą przyszłość, o przyszłość życia po polsku na ojczystej ziemi”.


„Drodzy bracia i siostry, przystępujemy do Ołtarza Pańskiego w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także nazywanej w naszych środowiskach wiejskich i miejskich Uroczystością Matki Boskiej Zielnej, aby złożyć na Ołtarzu Eucharystycznym ofiarę naszych serc, naszych myśli, naszych szczerych intencji, z którymi przybyliśmy tutaj do Jasnogórskiego Sanktuarium – mówił w powitaniu abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski – A także składam na Ołtarzu Eucharystycznym to przesłanie Kościoła Katolickiego w Polsce i Kościoła Prawosławnego w Rosji, które ma być podpisane w dniu 17 sierpnia, czyli w najbliższy piątek, i proszę Boga, aby przyjął te nasze dary i uczynił z nich ofiarę miłą sobie”.


„Dzisiejsza Uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zwana również ‘zaśnięciem’, pomimo, iż została ogłoszona uroczyście i zobowiązująco dopiero 1 listopada 1950 r. przez Papieża Piusa XII w Bazylice św. Piotra, należy do najstarszych świąt maryjnych – tłumaczył w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski – Dobitnym tego przykładem na ziemi polskiej są wspaniałe i odnowione w ostatnich latach freski w bazylice sandomierskiej z XV wieku, gdzie scena zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest w samym centrum. Wspomnijmy również pasyjno-maryjne nabożeństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej (…). Celebrując dzisiaj to święto maryjne, dotyczące w jakiś sposób tajemnicy zaśnięcia i przejścia Maryi, jawi się Ona dla nas i całego Kościoła pielgrzymującego, jako źródło pociechy i znak niezawodnej nadziei, jak będziemy śpiewać w prefacji mszalnej. Potwierdzamy dzisiaj z wiarą, że wszystkie poprzedzające prawdy maryjne, jak Boże macierzyństwo, czy też Niepokalane Poczęcie, odsłaniają nam nie tylko szczególną więź miłości Bożej wobec Maryi, ale też naszą nową bliskość z Bogiem i ostateczne nasze powołanie do życia wiecznego”.

„Drodzy bracia i siostry, dar czasu, który przeżywamy, czas sierpniowych pielgrzymek, wpisuje się w szczególne rocznice: Cudu nad Wisłą z roku 1920, Powstania Warszawskiego z 1944 r., męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego z 1941 r., czy też polskiej solidarności lat 80. Czas ten jest dla nas wszystkich sposobem dla przeprowadzenia trudnego testu wiary w Boga i odpowiedzialności za losy Ojczyzny – podkreślał abp Wacław Depo – Pośród pielgrzymich dróg i wspomnianych rocznic muszą powracać do nas te podstawowe pytania o sens życia i ofiary, o więź z Chrystusem i Jego Matką, muszą powracać pytania o nasz udział w tajemnicy Kościoła, jako wspólnego domu, i muszą powracać pytania o wartość zmagań i ofiar, z oddaniem naszego życia włącznie za prawdę i wolność. Dlatego nie możemy się zgodzić na drwinę i ośmieszanie tych rocznic, jakoby Polacy kochali tylko swoje klęski i nieudane zrywy powstańcze. Jest to bowiem jawna niesprawiedliwość, która powoduje zanik uczuć wyższych, ofiarności i źle służy przyszłości narodu”.

„Dzisiaj, w Uroczystość Wniebowzięcia Maryi, dziękując za dar tej pielgrzymki, dziękując za dar tego miejsca, dźwigamy program Nowej Ewangelizacji, nowego przylgnięcia do Chrystusa za wstawiennictwem Maryi. Prośmy Ją, aby nadal kształtowała nasze życie, według woli Jej Syna, i abyśmy mieli udział w Jego zwycięstwie nad wszelkiego rodzaju złem i śmiercią” – podsumował kaznodzieja.


Eucharystię koncelebrują: kard. Józef Glemp – Prymas Senior, abp Stanisław Nowak – arcybiskup senior arch. częstochowskiej, bp Jan Wątroba – biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.

Obecni są przedstawiciele Parlamentu i Euro-Parlamentu R.P.; członkowie Kapituły Archikatedralnej wraz z księżmi infułatami: ks. Marianem Mikołajczykiem, ks. Ireneuszem Skubisiem – redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”; klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Arch. Częstochowskiej na czele z rektorem Księdzem ks. Andrzejem Przybylskim; przedstawiciele Instytutu Teologicznego w Częstochowie z ks. prof. Marianem Dudą; księża przewodnicy pieszych pielgrzymek; grupy pielgrzymów z Węgier, Słowacji, Chorwacji, Ukrainy, Włoch, Francji, Białorusi i Łotwy.

Oprawę muzyczna liturgii zapewnili: Jasnogórski Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr, mś, mn 

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda