Home WiadomościZ kraju Kalwaria Pacławska: Odpust Wniebowzięcia Matki Bożej

Kalwaria Pacławska: Odpust Wniebowzięcia Matki Bożej

Redakcja

15 sierpnia katolicy obchodzą uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. W tym dniu wierzący są zobowiązani do uczestniczenia we mszy św. i powstrzymania się od prac niekoniecznych.

Święto to w sposób wyjątkowy obchodzone jest w kalwariach prowadzonych przez franciszkanów – Zebrzydowskiej w Małopolsce, Wejherowskiej na Pomorzu i Pacławskiej na Podkarpaciu.

Przy Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla zakończyły się właśnie obchody tegorocznego Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego.

Nawet kilkadziesiąt tysięcy wiernych wzięło udział w tegorocznych obchodach Wielkiego Odpustu, który trwał od soboty, 11. sierpnia, do środowej uroczystości Wniebowzięcia NMP. Pogoda w tym roku stała się nie lada wyzwaniem dla każdego, kto w tym czasie przebywał w pobliżu kalwaryjskiego wzgórza. Mimo chłodu, rzęsistego deszczu i uciążliwego wiatru wierni wytrwale podążali Dróżkami Matki Bożej i Pana Jezusa rozważając tajemnice z życia Maryi i Jej Syna.

Jak co roku i tym razem najliczniejsze grupy pielgrzymów – w tym prawie dwustuosobowa grupa ze Lwowa – dotarły na obchody Pogrzebu Matki Bożej, które odbyły się w poniedziałek, 13. sierpnia. Pątnicy przeszli z kościoła do domu Matki Bożej a następnie do Jej grobu z figurą Matki Bożej Zaśniętej.

Wśród wielu gości odwiedzających w tych dniach Kalwarię był metropolita przemyski, abp Józef Michalik, który przewodniczył Mszy św. w wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP. W czasie homilii Pasterz Diecezji zwrócił uwagę na wyjątkową postawę Maryi, jaką było dogłębne słuchanie słów Boga i zachowywanie ich w życiu.

– Trzeba na nowo usłyszeć głos historii i go zobaczyć. Rocznica cudu nad Wisłą jest dowodem na działanie Boga. My Polacy doświadczyliśmy tego i teraz jest najwyższy czas, by skończyć batalię nienawiści, a odpowiedzieć głosem pokoju. Chrystus dał nam taką drogę – pokoju i przebaczenia, żeby nie powtórzyła się tragedia nienawiści – mówił do wiernych abp Michalik.

14. sierpnia w nocy odbyła się uroczysta procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej z kościoła do kaplicy św. Rafała, a po niej tradycyjna Msza św. neoprezbiterów franciszkańskich z ich błogosławieństwem. Od wczesnych godzin porannych do Sanktuarium napływają pielgrzymi, niektórzy przyjechali już o szóstej rano na procesję, by uczestniczyć w święcie przypominającym, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba.

Dla mieszkańców Podkarpacia Wielki Odpust Kalwaryjski to najważniejsze święto maryjne w ciągu roku w ukochanym przez nich Sanktuarium. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Piotr Stanisławczyk. W 2013 roku obchody Odpustu odbędą się od niedzieli do czwartku, jak zwykle od 11 do 15 sierpnia.

ed

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda