Home WiadomościZ kraju Jasna Góra. Poświęcenie wyremontowanych Pokoi Królewskich

Jasna Góra. Poświęcenie wyremontowanych Pokoi Królewskich

Redakcja

Zakończył się kolejny etap prac remontowych na Jasnej Górze w ramach projektu: Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego.

Dziś, tj. w czwartek 21 marca, poświęcone zostały tzw. Pokoje Królewskie czyli budynek znajdujący się w centralnej części dziedzińca jasnogórskiego. Obiekt stał się siedzibą Kurii Generalnej Zakonu Paulinów. Od lat, od strony południowej budynku, swoją siedzibę ma Jasnogórskie Centrum Informacji.

Historyczny obiekt został wybudowany został w 1644 r., jako miejsce zakwaterowania dostojników państwowych. Gdy na Jasną Górę przybywali królowie, tutaj mieściła się ich rezydencja. Parter zajmowała apteka, wzmiankowana w I poł. XVII wieku, zreorganizowana i unowocześniona na początku XVIII w.

Budynek został wyremontowany częściowo dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, które objęły remont konstrukcji więźby dachowej z wymianą pokrycia, odtworzenie facjatek, wymianę pokrycia dachowego oraz ocieplenie poddasza. Wykonane prace umożliwiły udostępnienie nowych przestrzeni wystawowych.

„Jest to dla nas ogromne wydarzenie, także w sensie historycznym, bo zapis w paulińskich konstytucjach wyraźnie mówi, że siedzibą generała Zakonu jest Klasztor Jasnogórski – wyjaśnia o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów – W tym momencie dalej zostajemy na terenie Jasnej Góry, natomiast przechodzimy do nowego budynku, który w latach poprzednich, w historii, miał różne przeznaczenie. Od dnia dzisiejszego ten budynek przeznaczony jest na siedzibę Kurii Generalnej”.

„W tym budynku znajdują się: sekretariat Kurii Generalnej, archiwum i wszystkie pokoje, w których zamieszkuje o. generał, definitorzy generalni oraz sale, które przeznaczone są na obrady czy nasze paulińskie spotkania – wyjaśnia generał Zakonu o. Chrapkowski – Ten budynek w historii miał różne przeznaczenia. W tych pomieszczeniach była apteka, która funkcjonowała do momentu kasaty w czasie zaboru rosyjskiego, później te pomieszczenia służyły jako miejsce przyjmowania królów czy dostojników przybywających na Jasną Górę. Z tego, co pamiętam, na pierwszym piętrze stacjonowały podczas zaborów wojska carskie, były też tutaj chwilowo pomieszczenia dla zakonników, była tutaj stolarnia, gdzie naprawiano meble, ołtarze itp. Rożne były koleje losu tego budynku. Oddany dzisiaj budynek jako siedziba Kurii Generalnej na pierwszym poziomie, nieobjętym klauzurą, ma część wystawową, która w niektórych okresach będzie dostępna, bo wiemy, na Jasnej Górze jest wiele wotów, które ludzie składają, i będzie możliwość ich wystawienia”.

„Zakon Paulinów posługuje w 17 krajach świata i ten dom jest domem wspólnym całego Zakonu, nie tylko jeśli chodzi o domy polskie, ale wszystkich tych, którzy jako paulini w różnych częściach świata posługują – podkreśla o. generał Chrapkowski – Dzień dzisiejszy został wybrany na poświęcenie tego domu i kaplicy z tego względu, że odbywamy spotkanie prowincjałów, i właśnie ich obecność z różnych części świata, i z Australii, ze Stanów Zjednoczonych, z Niemiec, Chorwacji, Słowacji, Węgier, Włoch, Ukrainy, tam, gdzie mamy poszczególne jurysdykcje, pokazuje właśnie to, że to miejsce staje się miejscem centralnym, miejscem jedności całego Zakonu”.

Centralnym miejscem domu generalnego, tak jak każdego domu zakonnego, jest kaplica z Najświętszym Sakramentem, która dziś także została poświęcona. „Dla mnie osobiście chyba najważniejszym momentem było włożenie do tabernakulum Najświętszego Sakramentu i obecność tutaj Chrystusa Eucharystycznego, dlatego od początku, kiedy były robione plany, lokacje różnych pomieszczeń, dążyłem do tego, żeby tutaj była kaplica z Najświętszym Sakramentem. To jest miejsce centralne w każdym domu zakonnym. Każdy tutaj przychodzący, czy to nasi współbracia, czy też inne osoby świeckie, które mogą na ten poziom wejść, zawsze będą miały możliwość krótkiej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem” – dodaje o. Arnold Chrapkowski.

W Katalogu Zabytków Sztuki opracowanym przez Zofię Rozanow i Ewę Smulikowską czytamy m.in.:
APTEKA i tzw. „POKOJE KRÓLEWSKIE” – założona 1609 z inicjatywy prowincjała paulinów o. Paulina Kłodawskiego dla potrzeb klasztoru i pielgrzymów, z rozbudowanym składem leków oraz laboratorium farmaceutycznym, czynna do 1864, zlikwidowana nakazem władz rosyjskich, jako jedna z form represji za pomoc zakonu w powstaniu styczniowym. Piętro ukończone ok. 1641-4 przeznaczone na pomieszczenia dla nawiedzających Jasną Górę królów polskich wraz z dworem i dostojniejszych gości. W 1864 piętro zajęte przez kwaterujące wojsko rosyjskie, przypuszczalnie wówczas znaczne zdewastowanie pomieszczeń, wkrótce potem generalna restauracja i przebudowa wnętrz z częściowym zatraceniem cech stylowych. W 1931 pokrycie dachów nową dachówką i pobicie hełmów baszt blachą.

o. Stanisław Tomoń
Za: jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda