Home WiadomościZ kraju Rozrasta się liczba członków Grupy Modlitewnej o. Wenantego Katarzyńca

Rozrasta się liczba członków Grupy Modlitewnej o. Wenantego Katarzyńca

Redakcja

Modlitwa o beatyfikację o. Wenantego Katarzyńca, we wszystkich intencjach składanych za pośrednictwem ojca Wenantego, za siebie nawzajem oraz o powołania kapłańskie, zakonne i o świętość kapłanów – to główne cele Grupy Modlitewnej o. Wenantego Katarzyńca. Obecnie należy do niej 50 osób.

 

– Grupa powstała z inicjatywy ludzi świeckich, którzy chcą się modlić o beatyfikację ojca Wenantego, ale również we wszystkich intencjach, które są składane na grobie ojca Wenantego. Myśmy tę propozycję podjęli – powiedział KAI o. Edward Staniukiewicz, franciszkanin z Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. To w tutejszym kościele znajduje się grób Sługi Bożego o. Katarzyńca.

Grupa została powołana dekretem prowincjała krakowskich franciszkanów o. Mariana Gołąba. Swoją działalność rozpoczęła 8 grudnia 2018 r. Jej celem jest modlitwa o beatyfikację o. Wenantego Katarzyńca, a także modlitwa za wszystkich składających swoje prośby i podziękowania za pośrednictwem ojca Wenantego. Członkowie wspólnoty modlą się również za siebie nawzajem, o uświęcenie swoje i innych oraz o powołania kapłańskie, zakonne i o świętość kapłanów. Do grupy modlitewnej może należeć każdy, kto pragnie zgłębiać duchowość ojca Wenantego i modlić się niezależnie od miejsca zamieszkania.

Członków grupy zachęca się do codziennej modlitwy o beatyfikację i odmawiania jednego dziesiątka różańca świętego, aktu ofiarowania według ojca Wenantego oraz udziału we Mszy świętej w pierwszy czwartek miesiąca i półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, a raz w roku do nawiedzenia grobu ojca Wenantego w Kalwarii Pacławskiej. Przed przystąpieniem do grupy dobrze jest odbyć spowiedź generalną.

– Warunki mogą wydawać się ostre, ale ojciec Wenanty był bardzo konkretny w swoim życiu. Myślę, że konkret mobilizuje ludzi, bo wiedzą, że potrzeba dzisiaj konkretnego działania – mówi o. Staniukiewicz. – Oczywiście te warunki są zalecane, dlatego nie należy się ich bać. Jeśli ktoś nie jest w stanie ich wszystkich spełnić, wystarczy, że się będzie codziennie modlił. Co ważne, zaniedbanie tych warunków nie rodzi żadnego grzechu, nawet lekkiego – zaznacza franciszkanin.

Członkowie Grupy Modlitewnej otrzymują dyplom przynależności do wspólnoty i zostają wpisani do Księgi Bractwa w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.

Sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec był kapłanem, należał do zakonu franciszkanów konwentualnych. Urodził się 7 października 1889 r. w Obydowie koło Lwowa, a na chrzcie otrzymał imię Józef. Pochodził z ubogiej wiejskiej rodziny.

Jego życie zakonne nacechowane było pobożnością, modlitwą i ascezą. Dał się poznać przede wszystkim jako dobry spowiednik i kaznodzieja, a jednocześnie człowiek skromny i gorliwy. Mimo młodego wieku sprawował funkcję magistra nowicjatu. Zmarł na gruźlicę płuc 31 marca 1921 r. w Kalwarii Pacławskiej.

26 kwietnia 2016 r. papież Franciszek wyraził zgodę na publikację dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego o. Wenantego, co formalnie zakończyło proces beatyfikacyjny – od tej pory przysługuje o. Wenantemu tytuł: Czcigodny Sługa Boży.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda