Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: przygotowania do uroczystości NMP Częstochowskiej

Jasna Góra: przygotowania do uroczystości NMP Częstochowskiej

Redakcja

RVNa Jasnej Górze rozpoczynają się dziś duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Nowenna ma charakter narodowy i jest także modlitwą za Polskę. Przez dziewięć kolejnych wieczorów będzie sprawowana Msza ze specjalnymi rozważaniami i udziałem kolejnych grup pieszych pielgrzymów.

Zgodnie ze zwyczajem, pielgrzymować będą mieszkańcy Częstochowy, którzy ze swych parafii pieszo przybędą do Sanktuarium.

Kazania podczas nowenny wygłosi ks. prof. Janusz Królikowski, członek Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Rozważania będą nawiązaniem do aktu oddania narodu polskiego w 1050. rocznicę chrztu Polski, co miało miejsce 3 maja tego roku. Kaznodzieja chce w sposób szczególny ukazać Maryję jako Matkę Miłosierdzia oraz dotknąć nowych wyzwań jakie przed nami stoją. Wśród nich ks. Królikowski wymienia m.in. obronę wiary.

„Wiara jest atakowana. O tym, z czym mamy do czynienia dzisiaj w świecie, trzeba jasno powiedzieć, że to jest zmowa antychrześcijańska i dlatego musimy być świadomi, że potrzeba nam nie chrześcijaństwa agresywnego, ale chrześcijaństwa świadczącego, wyrazistego. W pewnych zasadniczych sprawach musimy być konkretni, zwycięscy, a nawet trochę nieugięci” – powiedział ks. prof. Królikowski.

Nowenna i sama uroczystość 26 sierpnia mają przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach naszego narodu. Tuż przed świętem stawi się na Jasnej Górze ponad 80 grup pielgrzymów.

I. Tyras, Radio Jasna Góra / rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda