Home WiadomościZe Świata Kuba: Ekshumacja i identyfikacja szczątków śmiertelnych Sługi Bożego ks. José Vandora, salezjanina

Kuba: Ekshumacja i identyfikacja szczątków śmiertelnych Sługi Bożego ks. José Vandora, salezjanina

Redakcja

infoansWymogi związane z wyniesieniem do “chwały ołtarzy” zostały przedstawione w zreformowanym Kodeksie Prawa Kanonicznego, którego reforma została zapoczątkowana w 1983 roku.

Kandydat na ołtarze musi przejść trzy etapy, by mógł zostać ogłoszony świętym, które są następujące: potwierdzenie “heroiczności cnót”, beatyfikacja i kanonizacja. Tak również jest w przypadku ks. José Vandora, salezjanina, którego ekshumacja ciała miała miejsce w dniu 8 sierpnia. “W perspektywie beatyfikacji ciało kandydata zostało poddane ekshumacji w celu jego identyfikacji ze strony biskupa lokalnego” – wyjaśnia jeden z ekspertów w tej materii. “Przeprowadza się ją jedynie w celu identyfikacji”.

We wczesnych godzinach w dniu 8 sierpnia 2016 roku, na cmentarzu w Santa Clara została przeprowadzona ekshumacja śmiertelnych szczątków Sługi Bożego ks. José Vandora, salezjanina, co miało miejsce w obecności bpa Fernando Prego, pierwszego biskupa Santa Clara, i ks. Rafaela Giordano, salezjanina. W tym samym dniu szczątki te zostały przewiezione do siedziby biskupiej w Santa Clara.

Następnie, w środę 10 sierpnia wieczorem miało miejsce rozpoznanie, w formie prywatnej, szczątków śmiertelnych Sługi Bożego za sprawą dra Noela Gómeza Pablo, biegłego lekarza, co odbyło się w obecności biskupa diecezjalnego, bpa Arturo Gonzáleza Amadora, ks. Bruno Roccaro, salezjanina, odpowiedzialnego za przeprowadzenie procesu kanonizacyjnego ks. José Vandora; diakona José Gálveza i pani Xiomary Hernández – w charakterze świadków, jak również notariusza – ks. Juana Manuela Fernándeza. Po tym akcie szczątki Sługi Bożego zostały umieszczone w nowym “ossarium” i podpisano wszystkie wymagane dokumenty.

ANS – Santa Clara

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda