Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: ropoczęcie nowenny

Jasna Góra: ropoczęcie nowenny

Redakcja

Na Jasnej Górze rozpoczyna się tradycyjna nowenna przed przypadającą 26 sierpnia uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. To czas bezpośrednich przygotowań do jednego z największych i najważniejszych świąt maryjnych obchodzonych w Polsce.

Przez dziewięć kolejnych wieczorów na jasnogórskim szczycie odprawiana będzie Msza św. nowennowa ze specjalnymi kazaniami i szczególną modlitwą za Polskę. „Nowenna, ma charakter nie tylko jasnogórski, ale także narodowy – podkreślił o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. – To jest sprawa naszej troski o rzeczywistość, jaką tworzymy, o naszą Ojczyznę, którą nazywamy domem. Konkretyzujemy to w programie. To są śluby, które zostaną przywołane”.

Śluby Jasnogórskie autorstwa prymasa Stefana Wyszyńskiego zostaną ponowione tradycyjnie 26 sierpnia. Uroczystość poprzedzi w tym roku poświęcenie specjalnej tablicy z ich tekstem, która stanowi wotum Instytutu Prymasowskiego w 70. rocznicę jego założenia.

Abp Wacław Depo przypomniał, że Jasna Góra zawsze była i nadal jest miejscem duchowej przemiany Polaków. „To jest nie tylko obraz, to jest miejsce, które nas stanowi. Trzeba na tę górę przyjść, trzeba tutaj uklęknąć, trzeba tutaj przynieść siebie” – metropolita częstochowski.

Tradycyjnie na Mszę nowennową przybywać będą pieszo wierni częstochowskich parafii. Każdego dnia docierać będą także mniejsze grupy odprawiających rekolekcje w drodze, głównie z metropolii łódzkiej i częstochowskiej. W wigilię święta przybędzie również jedna z najliczniejszych pielgrzymek pieszych, grupa tarnowska.

I. Tyras, Jasna Góra

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda