Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: sympozjum „Duchowa adopcja a kultura pro-life”

Jasna Góra: sympozjum „Duchowa adopcja a kultura pro-life”

Redakcja

Na Jasnej Górze odbyło się sympozjum naukowe „Duchowa adopcja, a kultura pro-life. Jasnogórski horyzont obrony życia dzieci poczętych”. Wpisuje się ono w 20-lecie powstania w częstochowskim sanktuarium Centralnego Ośrodka Duchowej Adopcji.

Sympozjum zainaugurowała Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył generał Zakonu Paulinów ojciec Arnold Chrapkowski, który podkreślił, że życie ludzkie jest najwyższą wartością. Aby je wybierać, trzeba być w jedności z Bogiem. – Jeśli chcemy wybierać bardziej to co Boże, niż to co ludzkie, potrzebujemy życia, nowego życia w jedności z Bogiem – powiedział o. generał. Przypomniał też, że niezbędna jest postawa posłuszeństwa Bogu, a do tego nie możemy ustawać w modlitwie. – Musimy prosić, abyśmy jak Piotr i pozostali apostołowie, potrafili przeciwstawiać się złu i zawsze stawać w obronie najwyższej prawdy – zaznaczył o. Chrapkowski, uwrażliwiając także na postawy życiowe oraz fakt „czy nie próbujemy za bardzo dopasowywać się do ludzkich poglądów, usiłując nasze życie i decyzje wcisnąć w ramy poprawności społecznej i politycznej”.

Wydarzenie odbyło się w Kaplicy Różańcowej. Podejmowane były tematy zagrożenia ludzkiego życia, biblijnych podstaw duchowej adopcji i jej aspekty pastoralne.

– Celem sympozjum jest pokazywanie piękna życia – mówi o. Łukasz Filipiuk, podkreślając, że ciągle i na nowo należy budzić świadomość ludzi na temat piękna i wartości życia. – Nie tylko w negatywnym kontekście zakazu aborcji, ale pokazywania bardziej piękna życia – wyjaśnił kapłan, wskazując także, że zakaz aborcji i ukazywanie jej zła powinno być konsekwencją afirmacji życia.

Dr Danuta Piekarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w trakcie swojego wystąpienia ukazała biblijne podstawy duchowej adopcji. Choć, jak podkreśliła, w Biblii nie ma fragmentów bezpośrednio mówiących o tej szczególnej modlitwie. – Duchowa adopcja jest zjawiskiem nowym i Pismo Święte nic wprost o niej nie mówi – zauważyła prelegentka, wyjaśniając jednak, że Psalm 139 i Księga Mądrości, pokazują Bożą miłość do życia ludzkiego od samego początku. – Ludzkie życie stało się upragnione przez Boga dużo wcześniej niż ono zaistniało – powiedziała dr Piekarz.

O. Michał Legan, wykładowca UPJPII w Krakowie, dyrektor redakcji audycji katolickich TVP, opowiadał dziś o swoich osobistych doświadczeniach jako spowiednika jasnogórskiego, odnosił się także do listu papieża Franciszka „Misericordia et misera”. – Konfesjonał naprawdę leczy – podkreślił o. Legan, przypominając, że dramat zmagania się z duchowymi konsekwencjami aborcji dotyka nie tylko kobiet, ale całych rodzin. – Sakrament może leczyć – podsumował.

Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, uczestniczka sympozjum i jednocześnie świadek działań Prymasa Tysiąclecia, wielokrotnie podejmowała się, i wciąż podejmuje duchowej adopcji. – Duchowa adopcja jest moją radością – powiedziała. Podzieliła się również tym, że nie ustaje w podejmowaniu modlitwy za nienarodzonych, a modląc się śledzi ich rozwój. – Teraz mamy bardzo dużo informacji o pełnym rozwoju człowieka w łonie matki – zauważyła. Jednocześnie przypomniała, że dziś temat ten jest bardzo naglący, a także, że można przedstawiać go z różnych strony. – Przede wszystkim jako ratowanie istoty macierzyństwa – wyjaśniła.

Myśl przewodnią i przesłanie sympozjum stanowiła zachęta do praktycznego działania, podejmowania duchowej adopcji dziecka poczętego. Stanowi również odpowiedź na działania Rządu, na które w ludzki sposób nie mamy wpływu, możemy jednak polecać je modlitwie. Przypomniano także, że na Jasnej Górze od 20 lat istnieje Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji. Jest on „realną przystanią dla życia”; to miejsce, które „żyje, czeka i woła”. Przypomniano, że często w bezsilności rodzi się moc, a przed nami jest „wielka i dobra perspektywa”.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego to indywidualne zobowiązanie, które podejmowane jest w intencji dziecka w łonie matki, któremu zagraża zabicie go. Zobowiązanie trwa dziewięć miesięcy i polega ono na odmawianiu każdego dnia jednej tajemnicy różańca i modlitwy w intencji zagrożonego dziecka i jego rodziców. Więcej na ten temat na stronie: www.duchowaadopcja.pl

Organizatorami konferencji byli: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Instytutem Teologicznym Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika i Jasnogórskim Instytutem Maryjnym.

BP @JasnaGóraNews/KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda