Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Uhonorowani Medalem Pro Patria

Jasna Góra: Uhonorowani Medalem Pro Patria

Redakcja

O. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości został uhonorowany Medalem „Pro Patria”. Odznaczenie to jest przyznwane osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Medal ustanowiony został na podstawie Zarządzenia z dnia 1 września 2011 roku. 

Uroczystość miała miejsce w środę, 12 grudnia na Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Obok o. Rakoczego odznaczono 20 osób, byli to m.in.: dr Ryszard Zbigniew Stefaniak, Andrzej Kwapisz i płk Adolf Kamiński. Medale wręczono na wniosek Regionalnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Decyzję podpisał dr Jan Ciechanowski, pełniący obowiązki kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Listę wszystkich odznaczonych odczytał ppłk Mirosław Demediuk, przedstawiciel kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. „Jest to odznaczenie nowe, nadawane dopiero od roku (…) Myślę, że ten medal będzie zachętą do dalszej pracy, bo pamięć trzeba przekazywać młodym pokoleniom” – mówił ppłk Demediuk. Złożył także zgromadzonym życzenia świąteczne.

„Sądzę, że będziemy kultywować tradycję oręża, będziemy dbać o honor polskiego wojska, o patriotyzm działając pod przewodem o. prof. Rakoczego będziemy tak, jak do tej pory stawać do Apelu Jasnogórskiego, by ten mundur żołnierski, pieśń żołnierską, słowo o Hetmance przenosić na cały świat” – powiedział dr Ryszard Zbigniew Stefaniak.

O. Eustachy Rakoczy podziękował wszystkim, którzy na Jasnej Górze tworzą tzw. korpus oficerski. „Mundur polski mówi, że Polska żyje – zaznaczył jasnogórski kapelan – Dziękuję, że trwamy na służbie Najjaśniejszej Rzeczpospolitej!”.

„Gratuluję wam tych zasłużonych odznaczeń” – powiedział płk Adolf Kamiński.

„Jestem bardzo wzruszony – mówił starosta częstochowski Andrzej Kwapisz – Odczytuję sobie za zaszczyt dotychczasową współpracę i będę jeszcze bardziej czuł się zobowiązany w tej pracy na ile sił i możliwości wystarczy, pomagać. I wielka chwała dla was za wasze wojenne zasługi, za piękne życiorysy”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda