Home WiadomościZ kraju Uroczystość Niepokalanego Poczęcie NMP w Niepokalanowie

Uroczystość Niepokalanego Poczęcie NMP w Niepokalanowie

Redakcja

Przez dziewięć dni Wspólnota niepokalanowska wraz z parafią przygotowywała się do tajemnicy Niepokalanego Poczęcia NMP. W dzień Uroczystości w Bazylice sprawowane były Msze św. według porządku niedzielnego, a główna Msza św. była celebrowana o godz. 11.30, której przewodniczył o. Kazimierz Malinowski OFMConv – Sekretarz Generalny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Wygłosił okolicznościową homilię, wyjaśniając czym jest Niepokalane Poczęcie i jaka jest w tym rola Maryi. Wraz z o. Kazimierzem współkoncelebransami byli: o. Mirosław Bartos – gwardian Niepokalanowa oraz o. Stanisław Piętka – Prezes Narodowy Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce. Wszystkich kapłanów biorących udział w Sumie odpustowej było ponad dwudziestu. Licznie wypełniona była również Bazylika przez pielgrzymów.

Ważną rolę w wyjaśnieniu nauki czym jest Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny odegrał błogosławiony Jan Duns Szkot (+1318), franciszkański – teolog. Pogodził on prawdę o powszechności odkupienia z wolnością od grzechu Matki Bożej. Twierdził, że Ona też była odkupiona przez mękę swojego Syna, ale w sposób uprzedni, a mianowicie była Ona zachowana, ustrzeżona od grzechu pierworodnego, to znaczy, że była wolna od niego już w chwili swego poczęcia w łonie matki, św. Anny. My zaś dopiero w chwili chrztu zostajemy oczyszczeni z tego grzechu.

Maryja była zawsze wolna od grzechu, my zaś tylko zostaliśmy od niego uwolnieni; Ona zawsze była czysta, my zaś tylko oczyszczeni. I dlatego między nami a Maryją jest taka różnica jak między człowiekiem zdrowym a uleczonym z poważnej choroby. W 1854 roku, 8 grudnia, Pius IX ogłosił jako dogmat wiary, że Maryja „ze względu na przyszłe zasługi Jezusa Chrystusa… została zachowana od wszelkiej zmazy winy pierworodnej”.

Nasza cześć dla Niepokalanej powinna się wyrazić nie tylko podziwem dla czystości Jej duszy, ale w dążeniu do upodobnienia się do Niej w wolności od grzechu. Maryja Niepokalanie Poczęta patrzy na nas z nieba i raduje się każdym naszym zwycięstwem nad grzechem i pokusą. Prosi też swego Syna, aby wspierał nas swoją pomocą w walce ze złem. Prosi Go, abyśmy oczyszczeni już na tej ziemi mogli razem z Nią wielbić Go w niebie. W Roku Wiary upodabniajmy nasze serca do serca Maryi Niepokalanej.

o. Jacek Staszewski OFMConv

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda