Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Uroczystość Królowej Polski – dziękczynienie za bł. Prymasa (program)

Jasna Góra: Uroczystość Królowej Polski – dziękczynienie za bł. Prymasa (program)

Redakcja

„Maryja jest polskim charyzmatem i to na Niej trzeba budować przyszłość Ojczyzny” mówił bł. Prymas Wyszyński. 3 maja na Jasnej Górze, w uroczystość Królowej Polski, odbędzie się ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posługę tego wielkiego pasterza Kościoła i Polaka. W Sanktuarium trwają już intensywne przygotowania do tego wydarzenia. W programie m.in. monodram, koncert pieśni maryjnych, Akatyst ku czci NMP. Najważniejszym punktem będzie uroczysta Msza św. na Szczycie o godz. 11.00. Celebrować ją będą polscy biskupi na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Episkopatu, który wygłosi też kazanie.

Obchody uroczystości Królowej Polski, w którą wpisuje się dziękczynienie za bł. Prymasa Tysiąclecia, rozpoczną się już 2 maja. Tego dnia zaprezentowany zostanie monodram w oparciu o „Zapiski więzienne” kard. Stefana Wyszyńskiego. Spektakl w reżyserii Jarosława Tochowicza, przygotowany przez Piotra Piechę z krakowskiego Teatru Ludowego zostanie wystawiony o godz. 16.30 w Sali Papieskiej. Wstęp jest bezpłatny.

O godz. 18.00 w Bazylice zabrzmią pieśni maryjne w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”.
O 18.30 rozpocznie się procesja maryjna po Wałach ze śpiewem Litanii loretańskiej.

Tradycyjnie 2 maja, w wigilię uroczystości, na obradach zbierze się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia rozważania apelowe wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Nocne czuwanie poprowadzi Bractwo NMP Królowej Korony Polski.

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski modlitwa dziękczynna za życie i posługę bł. Prymasa Wyszyńskiego, za peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po arch. poznańskiej i z prośbą o pokój na Ukrainie rozpocznie się o godz. 10.00 na jasnogórskim Szczycie. Zabrzmi Akatyst ku czci NMP w wykonaniu chóru z parafii Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła z Poznania – Kiekrza.

Msza św. odpustowa odprawiona zostanie o godz.11.00. Będzie ją celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi też kazanie. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

3 maja mija 56 lat od złożenia przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego Milenijnego Aktu Oddania. To zawierzenie z 1966 r. było historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego w dziejach naszego Narodu – do chrztu Mieszkowego, który dał początek chrześcijaństwu Polski.

Zamiar oddania Polski w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się już w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas Stefan kard. Wyszyński był uwięziony, w czwartym miejscu swego odosobnienia. Pisząc Jasnogórskie Śluby Narodu, od razu zarysował program Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody milenijne, razem z tym największym dokonaniem, czyli Aktem Oddania.

Msza św. dla miasta Częstochowy odprawiona zostanie o godz. 19.00.

W święto Konstytucji 3 Maja tradycyjnie już w Apelu Jasnogórskim udział weźmie Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Na Jasnej Górze cały ten rok przeżywany jest jako czas dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Co miesiąc (27/28) w kaplicy Matki Bożej trwa modlitwa “Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki”.

Nocne czuwania mają konkretny program oparty na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” kard. Stefana Wyszyńskiego. Co miesiąc rozważany jest jeden z 10 punktów tego społecznego programu, który wielu świadków życia i posługi bł. Prymasa uważa za jego duchowy testament.

3 maja o godz. 10.00 w Sali Rycerskiej odbędzie się prezentacja nowego znaczka Poczty Polskiej „Matka Boża Jasnogórska Królowa Polski”, który tego właśnie dnia, wejdzie do obiegu.
To piąty znaczek z serii „Patroni Polski”. Tegoroczna emisja upamiętnia Jasnogórską Maryję Królową Polski.
Wartość znaczka to 8 zł, a jego nakład wynosi 117 tys. sztuk.
Oprócz znaczka ukaże się, w limitowanej wersji, koperta FDC, czyli koperta Pierwszego Dnia Obiegu z datownikiem. Oprócz Obrazu Matki Bożej jest na niej rycina jasnogórskiego klasztoru z XIX w.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda