Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Ważne rozmowy o polskiej edukacji

Jasna Góra: Ważne rozmowy o polskiej edukacji

Redakcja

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich trwa 28-29 lutego na Jasnej Górze. Odbywa się ona co roku, i jest przeznaczona na szkolenie i formację uczestników. W tegorocznym spotkaniu uczestniczy kilkuset dyrektorów szkół katolickich w Polsce. Organizatorem Konferencji jest Rada Szkół Katolickich na czele z przewodniczącym ks. Adamem Kostrzewą. 

„W programie przewidzieliśmy szkolenie dotyczące nowego rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, które wchodzi teraz, od września do pierwszych klas liceum. Ta ramówka dla liceum musi być spójna z podstawą programową, która jest bardzo uboga w kształcenie i wychowanie, przede wszystkim do minimum jest okrojona historia Polski – wyjaśnia s. Maksymiliana Wojnar, członek Zarządu Rady Szkół Katolickich – Ale z ramówką musimy się zapoznać, i musimy ją realizować w tych trudnych uwarunkowaniach, żeby nasza młodzież wychodziła ze szkół i lepiej wychowana, i bardziej światła, jeżeli chodzi o własną historię i własną kulturę”.

Nowe rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania omówią: Zenon Frączek, wicedyrektor Departamentu Programów i Podręczników w MEN, autor projektu oraz Andrzej Jasiński z Ośrodka Rozwoju Edukacji. Zaplanowano spotkanie z Lillą Jaroń, do niedawna wiceminister edukacji, a dla dyrektorów szkół podstawowych także spotkanie z Haliną Nowiną-Konopką. Uczestnicy spotkania zapoznają się również z Projektem II Tygodnia Wychowania. Bieżące zagadnienia prawne dotyczące szkół przedstawi s. Maksymiliana Wojnar. Tradycyjnie w programie Konferencji przewidziano czas na podsumowanie roku 2011.

Dzisiaj o godz. 19.00 w Sali o. Kordeckiego będzie miało miejsce spotkanie z abpem Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim.

O godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. Zenon Latawiec, homilię wygłosi ks. Robert Strus. Apel Jasnogórski, poprowadzi ks. Adam Kostrzewa, przewodniczący RSK.

W drugim dniu spotkania dyrektorzy szkół wysłuchają świadectwa Haliny Nowiny-Konopki: „Wychowywać w duchu umiłowania Boga i Ojczyzny”. Katarzyna Zarzecka i Jolanta Kobojek podejmą temat „Wychowanie moralne – problemy wybrane. Trudne wyzwania”, natomiast Leszek Weichert przedstawi zagadnienie: „Ewaluacji wewnętrznej, sposobu prowadzenia i wykorzystania dla dobra misji szkoły”.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn 

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda