Home WiadomościZ kraju Jasna Góra: Z Zaolzia przyszliśmy do Bożej Matki

Jasna Góra: Z Zaolzia przyszliśmy do Bożej Matki

Redakcja

Z Zaolzia na Jasną Górę dotarła w czwartek, 26 lipca 22. piesza pielgrzymka. W tym roku ok. 250 pielgrzymów wędrowało pod hasłem: „Matko Zbawiciela – módl się za nami”. 

Najwcześniej, 20 lipca wyruszyły grupy z: Jabłonkowa, Karwiny i Stonawy, dzień później pielgrzymi z Český Těšín (Czeskiego Cieszyna). W ciągu 6 dni pielgrzymi pokonują trasę o długości 162 km, podzieloną na odcinki liczące od 21 do 37 km. Najdłuższy jest pierwszy etap, prowadzący z Czeskiego Cieszyna do Krzyżowic.

Modlitwy i nabożeństwa w drodze odprawiane są w języku czeskim i polskim, ponieważ w grupie pielgrzymują także Czesi. To jedna z nielicznych grup, która dociera do sanktuarium spoza granic Polski. Na plac jasnogórski pielgrzymi wmaszerowali z parasolami. Oprócz deszczu przywitani zostali dobrym słowem i wodą święconą przez brata diakona z paulińskiego seminarium.

Pielgrzymkę organizują Jadwiga i Franciszek Frankowie. „Człowiek czuje, że Czarna Madonna nas zaprasza – mówiFranciszek Franek  – To widać na trasie, czy to jest pogoda, czy bezpieczeństwo, Ona – Czarna Madonna – działa”.

„W tym roku jest więcej osób nowych, chyba ponad setka. Była trójka jednorocznych dzieci. Najstarsza nasza siostra ma 80 lat. Młodzież do lat 20-stu to jest ok. 40 % ludzi z całej pielgrzymki, do 30-stu to jest ok. 60 %, to pięknie świadczy. Kapłanów mamy pięciu, jeden z nich to franciszkanin, jeden pallotyn, który działa na Morawie w Czechach, i reszta to są księża diecezjalni” – opowiada pan Franiszek.

Do pieszych pielgrzymów dołączyło 40 rowerzystów, 7 motocyklistów i 2 autokary. Na Jasnej Górze dla pątników została odprawiona Msza św. o godz. 16.45 w Kaplicy Matki Bożej. Następnie pielgrzymi z Zaolzia uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim i nocnym czuwaniu przed Cudownym Obrazem.

Zaolzie to część Śląska Cieszyńskiego na zachód od rzeki Olzy, która w 1920 roku włączona została do Czechosłowacji. Żyje tam obecnie około 40 tys. Polaków. Pielgrzymka jest dla nich okazją do wyrażenia łączności z krajem, bo – jak sami mówią o sobie – „Jesteśmy Polakami”.

Piesza pielgrzymka z Zaolzia jest owocem VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze. Wówczas – 7 sierpnia 1991 roku wyruszyła pierwsza piesza pielgrzymka – wówczas jeszcze z Czechosłowacji do Częstochowy.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / mn

Więcej na: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda